מלחמת העצמאות - צל"שים במהלך המלחמה

הנדון: צל"ש נא להודיע למפקד שלמה שלוש, כי מפקד החטיבה שמח לצוות לרשום בכרטיס התנהגותו בהמלצת חיל האויר ציון לשבח עבור הוצאת פצוע מצריף בוער בשדה התעופה בתל אביב ב- 15 במאי 1948. מיכאל בן גל מפקד חטיבת קרייתי 28 באוגוסט 1948.

אריה עצמוני

תיאור המעשה: בתאריך 20 בספטמבר 1948 הוצת רכב משוריין מלא תחמושת ופגזים. האש אחזה בכמה ארגזים, רס"ל מרקוביץ אריה מגדוד 12 הגיע למקום, פרץ לרכב והצליח להוציא ממנו את ארגזי התחמושת הבוערים. ע"י התנהגות אמיצה זו של הרס"פ מרקוביץ אריה נמנע אסון לחיי א...


שירת כמפקד החבלנים בפשיטה על הכפר הערבי סעסע בפברואר 1948. לאחר יציאת הכוח מהכפר יידע אותו אחד המחבלנים כי לא הפעיל כראוי את תרמיל חומר הנפץ. דוב קליימן חזר בריצה לכפר, הניח את המטען כראוי וחזר לכחוח ממש לפני התפוצצות הכללית שהחריבה את הכפר.

זאב כהן

זאב כהן שימש כסייר בפשיטה על סעסע בפברואר 1948. אחד הלוחמים סבל מהתכווצות שרירים. מפקד הפעולה מ. קלמן הטיל של זאב כהן להחזיר את הבחור לבדו לכוחותנו מרחק של עשרים ק"מ בחשכה בין כפרים ערביים.


שמואל קורי

שמואל קורי נסע בשיירה ללהבות הבשן. בדרך הותקפה השיירה באש מהכפרים הערביים חלסה, קתיה ועוד. שמואל קפץ מהרכב ופינה תחת אש את שלושת המחסומים הראשונים. בעת פינוי המחסום הרביעי כשהוא חשוף לאש נפגע ונהרג. השיירה הצליחה במחיר חייו לפרוץ את הדרך.

צבי פרוצל ז"ל

הומלץ ל-"אות הגבורה"
צבי פרוצל

ביום ד' באדר א' תש"ח (14.2.1948) יצא צבי פרוצל עם לוחם נוסף עמיקם רוט, שנהג במכונית עמוסת חומר-נפץ, לפוצץ את גשר שייח'-חוסיין שעל הירדן, ליד בית שאן. הנהג, עמיקם רוט היה אמור לפרוץ את המחסום ולעלות על הגשר וצבי, החבלן, עמד להפעיל את חומר-הנפץ. למ...


עמיקם רוט

הומלץ ל-"מגן גיבורים"
עמיקם אלון (רוט)

ביום ד' באדר א' תש"ח (14.2.1948) יצא עמיקם רוט עם לוחם נוסף צבי פרוצל, במכונית עמוסת חומר-נפץ, לפוצץ את גשר שייח'-חוסיין שעל הירדן, ליד בית שאן. הנהג, עמיקם רוט היה אמור לפרוץ את המחסום ולעלות על הגשר וצבי, החבלן, עמד להפעיל את חומר-הנפץ. למרות ה...

בתאריך 12 בינואר 1948 התקיפה כנופייה ערבית את כפר סולד. שמואל שואלב המ"מ יצא בראש כתה להגן על הכפר. במהלך הקרב הקשה נפצע קשה בבטנו אבל הצליח להניס את התוקפים ולהחזיר את כוחותינו לכפר סולד.


משה דולגין

בשיירה שנשלחה לבן שמן בתאריך 14 בדצמבר 1947 נספו 14 אנשים. במחסום ליד בית נאבאללה הותקפה השיירה. מפקד המחלקה פקד על משה דולגין לזרוק רימון. משה דולגין התרומם לזריקת הרימון ונפגע בראשו בצרור כדורים ונהרג.

גילה בן עקיבא

תיאור המעשה (נוסח לא רשמי): גילה בן עקיבא צויינה לשבח על אומץ לבה בעת שהשתתפה בפיצוץ רכבת בעת היותה בפלמ"ח בפעילות כנגד הבריטים.


סיפור המעשה (נוסח לא רשמי): יצחק סקוזה שירת בגדוד הפורצים. במהלך הלחימה על מחנה הרדאר זחל עם בקבוקי מולוטוב לעבר שלושה משוריינים של האויב הירדני. תחת אש כבדה השליך את שני הבקבוקים על המשוריין הראשון והעלה אותו באש. לאחר מכן חזר לאחור לקח עוד שני ...

_ ישראל אשכנזי

צל"ש האלוף

סיפור המעשה: ישראל אשכנזי קיבל את צל"ש אלוף פיקוד דרום על מילוי משימה למופת בקרב כרתיה… הפעיל מקלע בינוני ביעילות והפריד בין החי"ר המצרי לטנקים שהסתערו על המשלט. בכך סייע לשבירת ההתקפה."


סיפור המעשה: גילה מסירות רבה וכוח סבל בהובלת הפצועים מהמשלט לכביש. כן יש לציין שהנ"ל נשאר בשדה הקטל 36 שעות כשהוא פצוע ולבסוף עבר לבדו לשטחים שלנו.

סיפור המעשה: שימש כסמ"כ וכוון באופן יוצא מן הכלל את אש המקלע. כן יש לציין שלאחר שנפצע נסוג בלי עזרה לעמדות האיסוף.


סיפור המעשה: מקלען ראשון, העסיק את האויב באשו ללא הפוגה. במשך כל זמן הקרב והשתלט על כל הגזרה בשטח ההוא. יש לציין שבזמן הנסיגה נטל אתו נוסף למקלע את כל שרשראות התחמושת.

סיפור המעשה: השתלט בגזרתו על צלפי האויב ועודד את רוח אנשי כיתתו בזמן הקרב לאחר שהמ"כ נפצע.


סיפור המעשה: שימש כסגן מפקד כיתה והצטיין במילוי תפקידו זה. הוא אימץ את רוחם של האנשים בהסתערות על משלט האויב. לאחר שנפצע קשה ברגלו זחל בלי עזרת איש לעמדות האיסוף.

סיפור המעשה: חובש מחלקתי, גילה מסירות ואומץ לב בהגשת עזרה ובהוצאת הנפגעים בזמן הקרב תחת אש חזקה.


סיפור המעשה: היה לדוגמא בהסתערות על משלט האויב. הראה אומץ לב ושליטה באנשים למופת. יש לציין את שליטתו הגמורה בגזרתו ובהגנת המשלט, כמו כן יש להעיר שהנ"ל נפצע זו הפעם השלישית בשדה הקרב.

סיפור המעשה: הצטיין בתור מקלען, אחר שנפל חברו על ידו, עזר לו לצאת מטווח האש והמשיך לפעול במקלע.