סגן דניאל גוטמן

צל"ש האלוף
סגן דניאל

סגן דניאל


סיפור המעשה (נוסח לא רשמי): סגן דניאל הוביל את כוח החילוץ, שהורכב מלוחמי השייטת ומלוחמי יחידה 669, אל עבר נפגעי השייטת באסון השייטת שארע בלבנון בספטמבר 1997. בתנאים קשים ביותר - תחת אש, בעלטה מוחלטת ובשטח אויב - ניהל דניאל את חילוץ הפצועים וההרוגים. על מעשיו אלה זכה לצל"ש אלוף, מפקד חיל האוויר.הצל"ש יוענק לסגן דניאל, עולה חדש מלנינגרד, שרשם הישג נוסף: הוא העולה החדש הראשון ביחידת 669, יחידת החילוץ והפינוי בהיטס של חיל-האוויר. בנוסף, יוענקו תעודות הערכה לשלושה טייסי מסוקים.
סגן דניאל הוביל את כוח החילוץ, שהורכב מלוחמי השייטת ומלוחמי יחידה 669, אל עבר נפגעי השייטת. בתנאים קשים ביותר - תחת אש, בעלטה מוחלטת ובשטח אויב - ניהל דניאל את חילוץ הפצועים וההרוגים.
"בחלום הכי גרוע לא חושבים על אירוע כזה", אומר סגן דניאל. "זה משהו שאי אפשר להתכונן אליו. החבר'ה שהיו איתי עשו עבודה לא פחות חשובה ממני, והצל"ש שלי הוא גם שלהם".
סגן דניאל נולד בלנינגרד לפני 26 שנים, ועלה ארצה לבדו, לפני שמונה שנים. הוא סיים לימודי הנדסת מכונות בטכניון, ובמקביל החל להתאמן בריצות ניווט במסגרת נבחרת ישראל, ואף זכה באליפות ישראל. לאחר מאבקים מרים, הצליח דניאל לקבל זימון לגיבוש של יחידה 669, יחידת החילוץ והפינוי בהיטס של חיל-האוויר. הוא סיים את מסלול הלוחם ביחידה והפך לעולה החדש הראשון בשורותיה. זמן קצר לאחר-מכן יצא לקורס קצינים וחזר ליחידה.
"מה ההרגשה להיות העולה החדש הראשון ב-669? אף פעם לא חשבתי על זה", אומר סגן דניאל. "אני חושב שכל אחד יכול להגיע לזה, גם אם זה לא קל. לי השירות בצבא נראה אתגר גדול מאוד, אבל להרבה עולים מאוד קשה להשתלב. הדבר הכי חשוב הוא להאמין שאתה מסוגל".
סרן גיא וסגן עמית, טייסי היסעור שהנחיתו תחת אש את כוח החילוץ והשתתפו בפינוי הנפגעים באסון השייטת, יקבלו תעודות הערכה ממפקד חיל-האוויר.
מסוק היסעור שהה בשטח 24 דקות, הרבה מעבר למקובל, כשהמחלצים מחפשים באפילה את כל הפצועים וההרוגים. פצצת מרגמה, שנפלה בסמוך למסוק, חייבה אותו לעזוב את השטח. רק לאחר הנחיתה בבית-החולים בנהריה גילו הטייסים שהמסוק נפגע מקליעים.
"מצאנו חור בבידון שמאל, שנגרם מחדירת קליע", סיפר סגן עמית, טייס המשנה. "אחר-כך גילינו חור בדופן שמאל, לא רחוק מהזנב, ופגיעות בלהבי המסוק".


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה