סרן חנוך דאובה

עיטור העוז
חנוך דאובה

חנוך דאובה


תיאור המעשה: בתאריך י"ד באב התשס"ו (8 באוגוסט 2006) נפצע קשה לוחם מגדס"ר 35 במהלך הלחימה בבִּנת-ג'בל. מח"ט 35 זיהה את הקושי בפינוי הפצוע ופנה למג"ד טנקים (53) שפעל בסמוך, בבקשה לסייע בחילוץ הפצוע. סרן חנוך דאובה, מ"פ א' בגדוד הטנקים, ביקש לצאת למשימת החילוץ בטנק יחיד, מתוך הבנה כי סיכויי היפגעות הטנק במהלך החילוץ גבוהים ביותר. אף שלא ידע את הנקודה המדויקת שבה נמצא הפצוע, וללא עזר לחימה משותף, יצא סרן דאובה לבִּנת-ג'בל במדרון קדמי, תלול ומוכה אש, דרך טרסות גבוהות, בהכוונת מזל"ט. במהלך הנסיעה נורו פצצות מרגמה בטווחים קרובים לטנק, ובעטיין נפגעה מערכת הקשר של הטנק ונותק הקשר עם המזל"ט. מג"ד 53 המשיך להכווין את סרן דאובה באמצעות מכשיר הקשר. משהצליח להגיע לנקודת החבירה, הוא נתבקש להמתין לפצוע נוסף. סרן דאובה המתין כחצי שעה, תחת אש כבדה, בתוך השטח הבנוי, עד להגעת כוחות הגדס"ר אליו, ובסופו של דבר פינה בטנק שלו רופא ושני לוחמים: האחד הרוג, והאחר – פצוע אנוש. במהלך התנועה לאחור שב ונפגע הטנק, והפעם מארבעה טילי נ"ט. עקב הפגיעות החוזרות ונשנות בטנק נפגעו שני אנשי צוותו, וסרן דאובה נפגע ברסיסים בכל חלקי גופו ואיבד את שמיעתו. מערכת הקשר בטנק נפגעה אף היא. סרן דאובה התעקש להמשיך בנסיעה, בתנאי קרב קשים, תוך שהוא חוסם בידיו את הדימום מצווארו של הטען, כשהוא מוודא שהנהג ממשיך בתנועה. סרן חנוך דאובה הראה במעשיו אומץ לב עילאי, התנדבות למופת, רוח לחימה, חירוף נפש, יוזמה ומנהיגות. על מעשה זה הוענק לו : עיטור העוז י"ט באלול התשס"ז ספטמבר 2007, גבי אשכנזי, רב אלוף, ראש המטה הכללימפקד פלוגה בחטיבת שריון 188, סרן חנוך דאובה. לדברי הוועדה, דאובה "הראה במעשיו אומץ לב עילאי, התנדבות למופת, רוח לחימה, חירוף נפש, יוזמה ומנהיגות".

טקס חלוקת הצל"שים מלחמת לבנון השנייה - שודר בערוץ הראשון

כתבה מידיעות אחרונות ומעיתון הקיבוץ על סיפור הטנק של דאובה

מתוך ידיעון קיבוץ עין צורים - דבריו של סרן חנוך דאובה בטקס חלוקת העיטורים והצל"שים

דברים שנשא חנוך דאובה בסיום טקס חלוקת העיטורים והצל"שים של מלחמת לבנון השנייה - שודר בערוץ הראשון

כתבה בעיתון במחנה 21.12.07

שיחה עם קהלני בגלי צה"ל

ראיון בערוץ 7, יולי 2012

כתבת וידאו על האירוע באדיבות ערוץ 10, מאי 2016

ימונה למח"ט קרייתי (4) בעוצבת המפץ ויועלה לדרגת אל"ם, נובמבר 2018

במאי 2019 פורסמה כתבה במקור ראשון

בעקבותיה קבלתי את המידע הבא מאדם בשם איציק פופר:

ראיתי שסיפורו של חנוך דאובה קרוב ללבך.  קצת ידע אישי מעניין:  בתחילת שנת 2006 שימש חנוך כמ"פ בפלוגת "אלון" (פלוגה א', גדוד 53, חטיבה 188).  במהלך אימוני הפלוגה, הגענו להרצאת מור"ק בשטח האש סינדיאנה שברמת הגולן, וחנוך קיבל את פנינו: איתי היה אפי מרגי, שהיה מ"פ "אלון" במלחמת של"ג (1982). אפי נפצע, ומחליפו - הסמ"פ משה קרביץ, זכה בעיטור העוז על חלקו בקרב לאחר פציעת המ"פ. אני הייתי תותחן בפלוגה. הנהג של אפי היה אשר טאובר, והנהג של חנוך היה זאב - בנו של אשר. סיפרנו לחיילי הפלוגה על חוויותינו בקרבות שהתחוללו עוד לפני שנולדו.
בקיץ פרצה מלחמת לבנון השנייה, ואת חלקו של חנוך בה - אתה מכיר. זאב כבר היה משוחרר. לאחר המלחמה, יצר חנוך קשר עם אפי, ואמר לו שסיפור מורשתה של הפלוגה, 24 שנים לפני כן - שימש לו השראה בעת הקרבות, ושהוא שמח על שפלוגה א' "לא ביישה את הפירמה".

סרטון הוידאו של המזל"ט שליווה את הקרב