סמל גד ליפסקי ז"ל

צל"ש האלוף
גד ליפסקי

גד ליפסקי


הנני לציין לשבח את סמל גד ליפסקי ז"ל על גילוי אומץ לב ודבקות במשימה להלן תאור המעשה: ביום 22 יולי 1993, שהה סמל גד ליפסקי ז"ל, חובש קרבי בגדוד 66 של מערך הנ"מ, במצב "ריחן" ברצועת הבטחון בלבנון כחלק מהכח הרפואי של המוצב. ביום זה הותקפו מוצבי צה"ל בגיזרה בירי נ"ט ומקלעים. כח החילוץ יצא לסייע למוצבים שהותקפו. בכח הרפואי המחלץ היו רופא ושני חובשים. אחד מהם סמל גד ליפסקי ז"ל. במהלך התקיפה נפצע חיל מחטיבת גולני והרופא המחלץ חש לטפל בו, סמל גד ליפסקי ז"ל יצא ביוזמתו מהנגמ"חון בו שהה, והצטרף לרופא בלא שנדרש לעשות כן, במטרה לסייע לחייל הפצוע. בדרכו להגשת העזרה הרפואית ספג פגיעה ישירה ונהרג. במעשה זה גילה סמל גד ליפסקי ז"ל אומץ לב ודבקות במשימה תחת אש אויב, ועל כך מוענק לו ציון לשבח. הרצל בודינגר, אלוף מפקד חיל האויר ינואר 1995לצה"ל התגייס בתחילת אוגוסט 1992 וביקש לשרת בכוחות הנ"מ. בתום טירונות נ"מ נשלח גדי, לפי בחירתו, לקורס חובשים קרביים וסיים אותו בציון גבוה מאוד. הוא הוצב בגדוד נ"מ. כעבור זמן קצר השתלם בקורס חובשים תעופתיים. במסגרת יחידת הנ"מ שירת ברצועת עזה, בצפון הארץ ובלבנון. גדי היה חובש מצטיין, אחראי ומסור לתפקידו. הוא הקרין מנהיגות שקטה. אחרי שעבר בהצלחה את המבדקים המעשיים לקורס קצינים וזמן קצר לפני שיצא למבדקים הנערכים בכתב, השתתף בפעילות מבצעית בלבנון.
ביום ד' באב תשנ"ג (22.7.1993), צורף גדי לפלוגת חיל ההנדסה של חטיבת גולני. הוא השתתף כחובש בקרב בין כוחות צה"ל וצד"ל לבין ארגון המחבלים חיזבאללה במוצב רזלן, שבצפון-מזרח רצועת הביטחון בלבנון. גדי נהרג מפגיעה ישירה של פגז, בעת שרץ לטפל בפצוע. בן תשע עשרה היה בנופלו. גדי הובא למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי בקרית שאול. השאיר הורים, אחים - יואב ואוהד ואחות - עפרה. לאחר נפילתו הועלה גדי לדרגת סמל, והוענק לו צל"ש מפקד חיל האוויר על גילוי אומץ לב ודבקות במשימה תחת אש אויב.
במכתב תנחומים למשפחה השכולה, כתב הרמטכ"ל אהוד ברק: "סמל גד ליפסקי נתן את חייו בהגנה על מדינת ישראל. הוא נפל בדרום לבנון, בעת פעילות מבצעית, בהגנה על יישובי הצפון. סמל גד שירת בגדוד נ"מ כחובש קרבי ונהרג כשהוא נחלץ, תוך סיכון עצמו, לטפל בחבר פצוע. גד היה חייל מצטיין ומסור, אחראי ואהוב על כל חבריו ומפקדיו. ננצור זכרו בגאון".

כתבה מבטאון חיל האוויר

סרטון וידאו מיום הזכרון 2012

שירים שכתב אבי ליפסקי לזכרו של בנו גד ליפסקי ז"ל, הלחינה שרון רוטר.

אני כותב רק פעם בשנה


יתגדל ויתקדש גדהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה