מפקח ששון מורדוך ז"ל

עיטור האומץ משטרת ישראל
ששון מורדוך

ששון מורדוך


מפקח ששון מורדוך ז"ל קיבל את עיטור האומץ משטרת ישראל בשנת 1994. בחודש דצמבר 1992 השתתף מפקח מורדוך ז"ל במבצע ללכידת מבוקשים בנפת ג'נין. במהלך סריקת מבנה, נפצע אנושות אחד מחיילי היחידה ונותר בגפו תחת אש בקצה המבנה. מפקח מורדוך ז"ל זחל לעבר הפצוע, תוך חירוף נפש, כשהוא מנהל קרב אש עם מחבל חמוש. הוא גרר את הפצוע מחוץ למבנה, לצורך קבלת טיפול רפואי, ובכך הציל את חייו. מפקח מורדוך ז"ל נהרג ממטח אש במהלך הסתערות נוספת לתוך המבנה, זמן קצר לאחר מכן, בהובילו כוח לוחמים.תעודת העיטור

מפקח ששון מורדוך ז"ל 
דברים שכתב רונן רזיאלי חברו ליחידה:
עיטור האומץ שהוענק ללוחם גיבור ישראל ששון מורדוך הי"ד לאחר מותו.
עיטור האומץ הוענק לששון היקר על גבורתו בעת מילוי תפקידו תוך חירוף נפשו להציל חיי לוחם וחבר - רונן רזיאלי, שנפצע באורח אנוש מאש מחבלים ונותר שרוע על הקרקע ללא הכרה. ששון זחל תחת אש תוך שהוא מנהל חילופי אש עם המחבל כדי להציל את רונן. הוא הצליח להגיע אל רונן חסר ההכרה ומשך אותו תחת אש אל מחוץ למבנה, שם המתין רופא היחידה ד"ר אנדריי וויסמן שביצע ברונן החייאה וניתוח שדה, שיאפשר לו לנשום. רק אחרי שהרופא ווידא כי מצבו של רונן יציב יחסית, הוא אישר את פינויו במסוק לבית החולים תל השומר. גם לד"ר וויסמן הוענק עיטור על כך. רק אחרי שרונן פונה במסוק ,חודש הקרב ואז נהרג ששון בעת שחתר למגע עם המחבל שירה לכל עבר..
יהיה זכרו ברוך
עיטור האומץ ללוחם הימ"מ ששון מורדוך - אחי גיבור התהילה..."אחד מחיילי היחידה שנפצע אנושות" זה אני רונן.. גבורתו של ששון להציל חבר לנשק ואח, עת שזחל תחת אש, ללא כל חת ומורא, כשהוא מנהל קרב אש עם המחבל המתבצר, זחל וירה, ירה וזחל, עד שהגיע אלי בקצה הבית, שם שכבתי שותת דם. ששון תלה את נשקו בהצלב, הניח את שתי ידיו מתחת לכתפיי ומשך אותי תחת אש אל היציאה לידיו של רופא הימ"מ (גיבור אחר החי בינינו) שביצע בי פעולה כירורגית בשדה הקרב, כך הצילו השניים את חיי. ששון, יכול היה אחר כך לסגת לאחור כשהקרב נמשך אחרי הפינוי שלי במסוק, אך הוא בחר להסתער על המחבל אשר המשיך להמטיר אש. הוביל הסתערות של חבריו הלוחמים, "אחרי!, קדימה הסתער"! צעק את הפקודה המפורסמת של מפקד ישראלי אמיץ לב, שם כרע נפל והקריב את נפשו בגבורה .

מתוך אתר יזכור:
באוגוסט 1980 התנדב ששון לצנחנים ועבר מסלול לוחם. בצנחנים בלט כלוחם אמיץ בעל יכולת גופנית וכושר מנהיגות. בשנת 1982 עבר קורס מפקדי כיתה ועבר למסייעת כסמל מחלקה במחלקת "הדרגון", תפקיד קשה ומחייב כשלעצמו. במהלך שירותו הצבאי פרצה מלחמת "שלום הגליל", בה הוא נלחם בקרבות קשים ביותר בלבנון, מהצליחה ב"אוואלי" ועד הכניסה למערב בירות. זאת עד תום שירותו הצבאי.
במרץ 1984 התנדב ליחידת הימ"מ של מג"ב. הוא עבר קורס לוחם בהצלחה ושובץ למחלקה 3. עד מהרה הפך ששון להיות אחד מעמודי התווך של המחלקה, הן מבחינה חברתית והן מבחינה מקצועית. ששון תיפקד במחלקה כחבלן, סמל מחלקה ועם סיום קורס קצינים חזר ליחידה כמפקד צוות. ששון הפגין כושר מנהיגות, קור רוח, חברתיות, והיה אוהב בריות, כריזמטי ובעל כושר גופני גבוה. אהב כדורגל ושש בש.
במהלך שירותו ביחידה נשא לאישה את אורנה ונולדו להם שני ילדים - לירון וגיא.
בתאריך ט"ז בכסלו תשנ"ג, נהרג ששון בעת שפרץ בראש כח לבית מבוקשים בכפר ענז'ה שבנפת ג'נין.
"יהי זכרו ברוך לנצח נצחים".
פעולות הנצחה לזכרו - גן ילדים על שמו בבית שמש ליד ביתו, עירון, שפרעם, המרכז ללימודי משטרה אנדרטת ימ"מ. 


כתבה על הקרב מפי ניר שאול שהיה אתו בלחימה, ידיעות אחרונות אפריל 2016

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה