רס"ן אסא יגורי ז"ל

עיטור המופת
אסא יגורי

אסא יגורי


תיאור המעשה: סרן אסא יגורי ז"ל, פקד על פלוגה, בליל ה-5 ביוני 1967, בקרב על מוצבי עבדול עזיז. הוא הוביל את פלוגתו בשדה מוקשים, תחת הפגזה יעילה ואש שטוחת מסלול, כשהוא צועד בראש. בפריצה אל היעד היה הראשון ונהרג בקרב פנים אל פנים בתוך היעד. על מעשה זה הוענק לו : עיטור המופת ניסן תשל"ג אפריל 1973, דוד אלעזר, רב אלוף, ראש המטה הכללימתוך אתר יזכור:

גויס לצה"ל באוגוסט 1955 ושירת בנח"ל מוצנח וגם עבר קורסים שונים. השתתף בפעולות תגמול לפני מערכת סיני ובמערכה עצמה. ללא יומרות צעד בבטחה במערכות הצבא, הגיע לדרגת סרן ותמיד גילה תושייה ודביקות במשימה. בהתקרב ימי מלחמת ששת הימים והוא עדיין לא קיבל את צו הגיוס היה חסר מנוחה וכולו דרוך. 

בהיקראו לדגל שימש כמפקד פלוגה, נלחם ונפל בקרב בשיך עבדול-עזיז תוך לחימה פנים אל פנים עם האויב שהגיח מתוך התעלה. הוא הלך בראש פלוגתו בשדה מוקשים תחת הפגזה קשה ואש שטוחת מסלול - ובפריצה אל היעד היה הוא הראשון. בתוך היעד שמצא את מותו. זה היה ביום הראשון לקרבות, הוא כ"ו באייר תשכ"ז (5.6.1967). הובא לקבורה בבית הקברות הצבאי שעל הר הרצל בירושלים ולאחר זמן הועבר למנוחת עולמים בבית הקברות בקיבוצו. 

על גילוי אומץ לב צוין לשבח על ידי אלוף פיקוד המרכז. שני חיילים, שלחמו לצדו והיו במחיצתו עד לרגעיו האחרונים, קראו לבניהם שנולדו סמוך לאותו תאריך על שמו. כן קראו לבניהם עוד שנים שפעלו אתו בתנועות הנוער ומתוך היכרות אתו. 

המועצה המקומית מבשרת ציון הסבה את השם שיך עבד אל-עזיז (שבין משחרריו היה אסא) לשם "יד אסא". בחדר הזכרון שבין יוזמי הקמתו היה אסא, נקבע לוח (ותמונתו עליו) המנציח את שמו. ביומן יגור, שהוצא ב"שלושים" לזכרם של הבנים, הועלה זכרו עם עוד כמה חברים. הקיבוץ הוציא גם חוברת "לזכרם" - והמדור הראשון שבו מוקדש לאסא. מוקירי זכרו וחברי המשק הוציאו ספר בשם "נ"צ של דמות אסא". ב"ספר הגבורה", שבהוצאת אגודת העתונאים בתל אביב והברית העולמית של ניצולי ברגן בלזן, מסופר על הגבורה אשר בשבילה קיבל את הצל"ש. השם מוזכר בספר "מלחמות ישראל" לאפרים תלמי ואף ב"קרב על המנזר" לאריה חשביה. בספר הזכרון "אשר נפלו במלחמה" על בני הקיבוץ המאוחד שנפלו בימי מלחמת ששת הימים ולאחריה, הונצח שמו. בכרך ד' של "גוילי אש", ילקוט עזבונם של הבנים שנפלו במערכות ישראל, הובא מעזבונו. כן מוזכר שמו בכמה מאמרים שפורסמו בחוברות של "במעלה", "במחנה", וב"מערכות". 

על המקום ועל הקרב בויקפדיה

המקום כפי שהיא נראה היום (יום העצמאות, מאי 2019) צילום: עפר דרורי


סרן אסא יגורי ז"ל


סרן אסא יגורי ז"ל


סרן אסא יגורי ז"ל

ריכוז מידע על הקרב וכתבה עליוהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה