רב"ט פסח חנוך רייבר ז"ל

פסח חנוך רייבר

פסח חנוך רייבר


סיפור הארוע (נוסח לא רשמי): רב"ט פסח חנוך רייבר ז"ל שירת כחייל מילואים במעוז "ליטוף" במלחמת יום הכיפורים. חנוך ז"ל לחם בגבורה רבה במעוז "ליטוף" שעל שפת תעלת סואץ, בהגינו על חבריו. חנוך ז"ל גילה מסירות רבה לחבריו, אומץ לב ותושייה בקרב, ופעל תוך חירוף נפש וסיכון עצמי רב עד לנפילתו. על מעשיו אלה קיבל את צל"ש אלוף הפיקוד.



חנוך גויס לצה"ל בסוף יולי 1969 והוצב לחטיבת "גולני". לאחר הטירונות ולאחר שסיים קורס מ"כים שובץ לאחת היחידות כמפקד כיתה ואחר-כך מונה סמל מחלקה. הוא שירת במרומי הגולן ועל גדות תעלת סואץ ונפצע מספר פעמים בתאונות אימונים, אך לא הסכים לעבור לתפקיד מנהלתי והתעקש להישאר ביחידה קרבית. משך כל תקופת שירותו הקפיד לשמור על מצוות הדת ולמצוא דרך לשלב את אורח חייו הדתי עם דרישות הצבא. הוא השתדל מאוד שלא להדאיג את משפחתו, הקפיד לכתוב הביתה ואת חופשותיו המעטות חילק בין משפחתו לבין פגישות עם חבריו מהמדרשייה.
בשנת 1972 שוחרר מהשירות הסדיר בצה"ל.
 
כשפרצה מלחמת יום-הכיפורים היה חנוך במעוז "ליטוף". עמדתו הייתה אחת העמדות הקשות, ליד השער שדרכו ניסו המצרים לפרוץ ולשטוף את המעוז. חנוך נפגע מצרור שירה חייל מצרי ונהרג מיד, אך גופתו נשארה בשטח האויב. רק כעבור 14 חודש, כאשר החזירו המצרים את גופותיהם של שלושים ותשעה חיילי צה"ל שנפלו בקרבות הדרום, הובא למנוחת-עולמים באדמת ישראל, ונקבר בבית-העלמין הצבאי בקרית-שאול. השאיר אחריו הורים ושתי אחיות. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל-ראשון.
במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: "חנוך נמנה עם שורותינו, לחם בגבורה רבה במעוז "ליטוף" שעל שפת תעלת סואץ, בהגינו על חבריו ועל ביתו אשר בעורף. חנוך ז"ל גילה מסירות רבה לחבריו, אומץ לב ותושייה בקרב, ופעל תוך חירוף נפש וסיכון עצמי רב עד לנפילתו. בתקופת שירותו עמנו בגדוד מצאנו בו תכונות של אדם ולוחם למופת". על פועלו במלחמת יום-הכיפורים הוענק לו אחרי-כן ציון לשבח מטעם אלוף פיקוד המרכז.

 


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה