סמל מרדכי שפירא ז"ל

צל"ש האלוף
מרדכי שפירא

מרדכי שפירא


סיפור המעשה (נוסח לא רשמי): במלחמת יום הכיפורים השתתף מוטי שפירא בקרבות נגד המצרים בחזית סיני. ביום י"א בתשרי תשל"ד 7.10.1973)), נפל בקרב במעוז "מילנו", מול קנטרה. הוא עמד שעות רבות בתצפית של המעוז ודיווח למפקדו על תנועת חיילי האויב, ואחר חזר לבונקר תחת אש עזה. לפתע נתגלה לו שהמצרים כיתרו את הבונקר, בלא שהבחינו בו. לאחר שחיילי האויב הסתלקו נצטווה לשוב אל המעוז המרכזי, ואכן עלה בידו לחזור. בשעות הבוקר שלמחרת היום עלה מרדכי להתייצב בעמדת המקלע. בעוד הוא עומד בעמדה וצופה בתנועת האויב פגע בו פגז והוא נהרג במקום. הדוגמה האישית שנתן, הגשמת ערכי הרעות ואומץ הלב תחת אש, מייצגים את הנורמות ואת הערכים שעליהם יש לחנך את דורות הלוחמים הבאים. על מעשיו אלה קיבל מרדכי שפירא ז"ל את צל"ש אלוף הפיקוד - יאיר נווה 26 באפריל 2006מרדכי גויס לצה"ל בתחילת נובמבר 1963, הוצב לחיל-האוויר ושימש רתך באחת מיחידות התחזוקה של החיל.
בתום תקופת שירותו הסדיר הוצב ליחידת מילואים והיה נקרא לעתים לתקופות של שירות מילואים. בשנת 1970 השתלם בקורס לנהגי זחל"ם ובתפקיד זה שימש בשירות המילואים. הוא היה חייל אחראי ומסור לתפקידו ומקובל מאוד על מפקדיו.
במלחמת יום הכיפורים השתתף מוטי בקרבות נגד המצרים בחזית סיני. ביום י"א בתשרי תשל"ד 7.10.1973)), נפל בקרב במעוז "מילנו", מול קנטרה. הוא עמד שעות רבות בתצפית של המעוז ודיווח למפקדו על תנועת חיילי האויב, ואחר חזר לבונקר תחת אש עזה. לפתע נתגלה לו שהמצרים כיתרו את הבונקר, בלא שהבחינו בו. לאחר שחיילי האויב הסתלקו נצטווה לשוב אל המעוז המרכזי, ואכן עלה בידו לחזור. בשעות הבוקר שלמחרת היום עלה מרדכי להתייצב בעמדת המקלע. בעוד הוא עומד בעמדה וצופה בתנועת האויב פגע בו פגז והוא נהרג במקום. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בהר-הרצל. השאיר אחריו אב ושני אחים. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל.
במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: "מרדכי לחם בגבורה רבה, גילה מסירות רבה לחבריו, אומץ לב ותושייה בקרב, ופעל תוך חירוף נפש וסיכון עצמי רב עד לנפילתו. הוא היה אדם ולוחם למופת".
ביום 26 באפריל 2006 העניק אלוף פיקוד המרכז לסמל מרדכי שפירא ז"ל ציון לשבח אישי, אשר נמסר למשפחתו. בנימוקיו להענקת הצל"ש כתב האלוף יאיר נוה: "הדוגמה האישית שנתן, הגשמת ערכי הרעות ואומץ הלב תחת אש, מייצגים את הנורמות ואת הערכים שעליהם יש לחנך את דורות הלוחמים הבאים".

סמל מרדכי שפירא ז"ל
לוח הצל"ש על הקבר בהר הרצל


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה