טוראי ליבקה שפר ז"ל

מגן גיבורים ג'
ליבקה שפר

ליבקה שפר


טוראי ליבקה שפר הייתה חברת קיבוץ יד מרדכי. שימשה בתפקיד רץ ומלאה תפקידה במהירות תוך סיכון רב. השקט שלה בשעת מילוי התפקיד הרגיע רבים. עם פינוי היישוב סחבה פצוע אחד אתה וסרבה לעוזבו עד שנפלו יחד אתו בידי האויב. בעת הזו היא בין הנעדרים. (נוסח ההמלצה המקורי)האות "מגן גיבורים ג' " שווה ערך לעיטור המופת של ימינו.

שמה של ליבקה שפר מוזכר בספר "ואלה שמות הגיבורים" המביא את סיפורם של גיבורי מלחמת העצמאות.

האות "מגן גיבורים ג' " שווה ערך לעיטור המופת של ימינו.

חברת יד מרדכי ליבקה שפר הוגדרה כנעדרת בקרב. לאחר שנים הוגדרה ע"י הצבא כמקל"ן (חייל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע).

הודעת דובר צה"ל

מתוך אתר יזכור:

בת רגינה ויצחק, נולדה ביום כ"ח באב תרע"ד (20.8.1914) בעיר פשמישל, גליציה. בילדותה נתייתמה מהוריה וגדלה בבית קרובי משפחתה. רעיון "השומר הצעיר" שבה את ליבה, היא הצטרפה לתנועה ויצאה לקבוצת-הכשרה. בקבוצה נאבקה עם משברים ועם מחלות וחולשה גופנית ויכלה להן גם בתנאי העבודה המפרכת. ב-1.9.1939 עלתה ארצה. תחילה עבדה בקיבוץ מצפה הים שבנתניה ואחר-כך עברה להתיישב בקיבוץ יד מרדכי ועבדה בכמה מענפי המשק, ואף בניהול חשבונות. שנתיים עבדה במערכת העיתון "על המשמר" ולאחר-מכן חזרה לתפקידה במשק. על סף מלחמת- העצמאות סיימה קורס מחוזי לנשק קל.

בתקופת המלחמה, בימי ההפגזות והסתערות הצבא המצרי על המשק, שירתה בתפקיד מקשרת בין העמדות בריצה ובזחילה ובזינוק דרך חפירות בעומק בלתי-מספיק ואף על-פני שטחים גלויים. היא היתה אומרת: "הפחדן המסתתר במקלט מת אלפי פעמים ביום; המעיז לצאת, לזחול בתעלות, לזנוק לשם מילוי התפקיד, ימות רק פעם אחת". פגזים התפוצצו מסביב לה והיא לא נפגעה. כשנאלצו מגיני הקיבוץ לנטוש את המקום נשאה באלונקה, יחד עם יצחק רובינשטיין, איש-פלמ"ח פצוע. בגלל ההרעשה הכבדה לא יכול המשוריין של "חיות הנגב" להגיע אליהם, ומתוך ציפייה לעזרה ממקום אחר נשארו לשמור על הפצוע, ושם נפלו מידי האויב ביום ט"ו באייר תש"ח (24.5.1948).

זכרה הועלה בעלון המיוחד של קיבוץ יד מרדכי לזכר חלליו, מיום י"ג באייר תש"י (30.4.1950).

לאחר חקירה ממושכת הגיעו חוקרי אית"ן למסקנה שגופתה של ליבקה שפר ז"ל אותרה בחודש מרץ 1949 אך היא לא זוהתה ונקברה בקבר האחים בניצנים מאחר ואנשי ניצנים שיערו שהיא אחת מחברות הקיבוץ שנהרגה על ידי הצבא המצרי. באפריל 1949 אותרו שתי גופות של חברות ניצנים וזוהו בודאות. ליבקה שפר ז"ל נותרה בקבר האחים ובשנת 2018 הוסף שמה לקבר האחים בניצנים.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה