טוראי יקי חץ (חיימוביץ')

עיטור העוז
יקי חץ (חיימוביץ')

יקי חץ (חיימוביץ')


תיאור המעשה: ביום ה-6 ביוני 1967, בירושלים, בקרב על גבעת התחמושת, נעצרה מחלקתו על-ידי אש ממוצב מבוצר. מספר חיילים נפצעו ונהרגו וטור' יעקב חיימוביץ נשאר לבדו ליד המוצב. הוא ירה לתוכו, יצר קשר עם חוליה, שהגיעה מכיוון אחר ובעזרת החוליה הובא חומר נפץ לפתח המוצב והמוצב פוצץ. לאחר הפיצוץ נכנס לתוכו וחיסל את חיילי האויב שהיו בו. על מעשה זה הוענק לו : עיטור העוז ניסן תשל"ג אפריל 1973, דוד אלעזר, רב אלוף, ראש המטה הכללימאתר חטיבה 55
סיפור הקרב: כשהוטלה יחידתו אל הקרב, הזדנב יעקב בסוף מחלקתו. זמן קצר אחרי כן מצא עצמו בחוד. בתחילה היה זה מחוסר ברירה - אחדים נפגעו, אחרים נעלמו בחשיכה, כשהם מטפלים איש איש בבעיה שניצבה לפניו. מפקד מחלקתו, יורם אלישיב, שאל באחד הרגעים הקריטיים של הקרב, לאחר שהלוחמים חדרו מבעד לגדרות הגבעה: "מי יקח את הבזוקה ?" יעקב לא היסס אף רגע ותפס את מקומו של הבזוקאי שנפגע. כשבידיו ה-מטול (בזוקה) החל מוביל בראש. בהגיע חוליית החוד אל אחת התעלות - אחת מני רבות - נפגע מפקד המחלקה. לרגע השתררה מבוכה. הקרב היה עדיין בעיצומו, כל כלי הנשק של הליגיונרים הופנו לעבר הלוחמים שניסו לעקור אותם מתוך עמדותיהם. מפקד אחר נטל את הפיקוד על המחלקה ויעקב הוביל מאותו הרגע בראש הכוח. "התקדמתי לאט לאט ובזהירות", נזכר יעקב, "במשך כל הזמן נמשכו חילופי האש בינינו לבין הלגיונרים, שהיו רחוקים מאתנו מטרים ספורים בלבד. כשאזלו הרימונים, ביקשתי שיעבירו לי רימונים נוספים מאחור". באחד הפיתולים של התעלה נעצר יעקב מחוסר תחמושת וחבריו עברו על פניו. כשהחל להתקדם אחרי חבריו מצא את מרבית הלוחמים שוכבים פצועים בתעלה. באין מפקדים וכמעט ללא לוחמים, נטל יעקב את הפיקוד והמשיך למלא את המשימה של הפלוגה. בבוקר, בסופו של ליל קרבות ארוך, נעצר יעקב ליד בונקר מבוצר, שבתוכו נערכו כמה ליגיונרים למלחמה עד הכדור האחרון. הם ידעו כי לא נותר להם סיכוי, וכי הברירה היחידה היא להלחם עד הסוף. הם ירו כמטורפים, פגעו בכמה צנחנים ועיכבו את מהלך הלחימה. היה ברור כי יש לפוצץ את הבונקר. לוחם אחד קפץ על גג הבונקר והמתין להוראות. יעקב נתן אותן. הוא תיכנן את פיצוץ הבונקר בקור רוח, חרף האש העזה. יעקב רץ לאחור, עבר על פני פתח הבונקר וזרק כמה שקיות חומר-נפץ אל הלוחם שהיה על גג הבונקר. על פעולה זו חזר שנית ואחרי כן, כשקולו גובר על רעש היריות, הורה ללוחם שעל גג הבונקר כיצד להפעיל את חומר-הנפץ. ואכן חומר-הנפץ הופעל וקבר תחתיו את הלגיונרים. כך הסתיימה הלחימה על "גבעת התחמושת". הכוחות אשר תקפו את הגבעה משני עבריה נפגשו.
 
כתבה מבמחנה מאי 2006

ב 13 במארס 2012 קיבל יקי חץ יחד עם צוות הנגמ"ש שלו במלחמת יום הכיפורים תעודת הערכה של מפקד פיקוד דרום על חילוץ פצוע באזור החווה הסינית.

לדף תעודת ההערכה

כתבה על תעודת ההערכה (ממלחמת יום הכיפורים) מידיעות אחרונות, פברואר 2012
כתבת וידאו עם גורי ששון שחולץ ע"י הנגמ"ש של יקי חץ, פברואר 2012
כתבת וידאו עם עזי בן צבי, נהג הנגמ"ש של יקי חץ, מרץ 2012
כתבה על טכס הענקת תעודות הערכה, עפר דרורי, מרץ 2012
כתבה מבמחנה, מארס 2012

טוראי יקי חץ (חיימוביץ')
יקי חץ ותעודת ההערכה בסיום הטכס (צילום: עפר דרורי, 13 מרץ 2012)


מרצה בפני פורום מטכ"ל בגבעת התחמושת 14 במאי 2012
טוראי יקי חץ (חיימוביץ')

טוראי יקי חץ (חיימוביץ') 

כתבה עליו מאתר צה"ל דצמבר 2012

כתבה מבמחנה אוקטובר 2013

וידאו בו מתאר יקי חץ את הקרבהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה