סגן בנימין חנני ז"ל

אתר גל-עד
בנימין חנני

בנימין חנני


תיאור המעשה: ביום 7 באוקטובר 1973 נותר מוצב תל סאקי, ברמת-הגולן, מכותר על-ידי כוחות סוריים גדולים. בשלב זה כבר היו נפגעים רבים ללוחמים במוצב, ומפקדם ביקש עזרה בדחיפות. סגן בנימין חנני ז"ל שמע במכשיר-הקשר את הבקשות לעזרה; הוא הציע ל-מג"ד לשלוח את מחלקתו לחבירה עם המוצב המותקף, למרות שידע ברורות שהכוחות הסוריים, החוסמים את הדרך הם גדולים במיוחד. הכוח בפיקודו של סגן בנימין חנני ז"ל, יצא למשימתו. הוא נתקל בכוח סורי, ובקרב עז הושמדה כמעט כל מחלקתו, וגם הוא ביניהם. במעשהו זה גילה אחוות-לוחמים, אומץ-לב ודבקות במטרה. על מעשה זה הוענק לו : עיטור העוז אייר תשל"ה מאי 1975, מרדכי גור, רב אלוף, ראש המטה הכלליבעוז רוחם

מתוך אתר גלעד
תמונת מצב: יום כיפור, אוקטובר 73'. - לפני הצהריים שלח מ"פ סגן כנען 2 כיתות תצפית על התלים הבאים:
- כוח תצפית בתל סאקי בפיקוד סגן מנחם איינסבכר.
- כוח תצפית לתל בוזו בפיקודו של סמל מהפלוגה.
החל מתחילת המלחמה היה הכוח על התל נתון להפגזות בלתי פוסקות. בסביבת השעות 24:00 - 22:00 הגיעו דיווחים מתל סאקי ומוצב 116 על כניסת כוחות סורים לאתר שמצפון לתל-סאקי. כתגובה, נשלח כוח על גבי נגמ"ש בפיקוחו של סגן בני חנני ז"ל להציב מארב במבואות הצפוניים של רמת מגשימים. במשך הלילה פגע הכוח והשמיד נגמ"ש סורי. לפנות בוקר התקבלו דיווחים נוספים מתל-סאקי על חדירה של כוחות סורים גדולים של שריון, חי"ר וחי"ר מנוגמש, שהגיעו לאזור תל-סאקי. כך החלו בשלב הזה חילופי אש בין הכוחות הסורים לבין הכוח בתל-סאקי. סגן איינסבכר ביקש עזרה. זאת מאחר והיה נתון להפגזות ולמגע אש. כמו כן היה לו חייל פצוע קשה ולא היה חובש בכוח התצפית. ביום א' בשעה 05:00, תוגבר סגן בני חנני ז"ל בנגמ"ש בנוסף בפיקודו של סמל מחלקה 2 אריאל ויסמן. סגן חנני קיבל פקודה לנסות לפרוץ לתל סאקי.
פעולות הכוח של סגן חנני - מייד עם קבלת הפקודה, יצא כוח בפיקודו של סגן חנני ז"ל רכוב על 2 נגמ"שים בתנועה צפונה, על הכביש מרמת מגשימים לכיוון תל-סאקי. בהיותו במרחק של כ-400 מטר, נפתחה עליו אש יעילה מהגבעה המסולעת ומשוליו המזרחיים של התל. הכוח המשיך בתנועה רכובה על ציר בכביש צפונה. זאת תוך כדי פתיחה באש מלפנים ומדופן ימין ושמאל. כאשר פנה מזרחה, אל הנתיב העולה אל התל נתקל הנגמ"ש הראשון באש חזקה, כנראה ממארב סורי ונפגע מאש מרנ"טים, הכוח קפץ מהנגמ"ש, כנראה על מנת להסתער.
במצב זה התנגש הנגמ"ש השני בנגמ"ש הראשון, והכוח קפץ מייד החוצה. תוך זמן קצר ביותר, נפגעו ונהרגו כל חיילי כוח החילוץ של סגן בני חנני ז"ל, פרט לטוראי יונה בן ארי ויאיר פארג'ון.

אתר לזכרו של בני חנני ז"ל

הספר "בודדים על התל" שכתב משה גבעתי בו מתואר קרב הגבורה של בני חנני ז"להוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה