אל"מ יצחק בן-שהם ז"ל

עיטור העוז
יצחק בן-שהם

יצחק בן-שהם


תיאור המעשה: עם פרוץ הקרבות שירת אל"ם יצחק בן-שהם ז"ל כ-מח"ט שריון ברמת-הגולן. ב-7 אוק' 1973, בציר "הנפט", נלחם לבלימת הלחץ הסורי הכבד שהופעל לעבר נפח. למרות שהחטיבה נתדלדלה והכוחות שנשארו היו עייפים ומוכים - לחם עד כלות-נשמתו, אגב הפגנת עקשנות, אומץ-לב וכושר מנהיגות למופת, ובכך תרם תרומה מכרעת ליכולת-הבלימה באותה גזרה. בקרבות אותו היום נהרג. על מעשה זה הוענק לו : עיטור העוז אייר תשל"ה מאי 1975, מרדכי גור, רב אלוף, ראש המטה הכלליבעוז רוחם

מתוך אתר ויקיפדיה
במלחמת יום הכיפורים הייתה חטיבה 188 ("ברק"), בפיקודו של אל"מ יצחק בן-שהם (1), חטיבת השריון העיקרית שנשאה בעול הבלימה ביום הראשון של המלחמה ברמת הגולן. שני גדודי שריון של חטיבה 188, גדוד 74 בפיקודו של סא"ל יאיר נפשי וגדוד 53 בפיקודו של סא"ל עודד ארז (בסה"כ 77 טנקים) היוו את כל כוחות השריון של צה"ל בקו הקדמי של רמת הגולן (חטיבה 7 התרכזה בקו השני, כעתודה פיקודית, ונשלחה בתחילת הלחימה לגזרה הצפונית).
לוחמי חטיבה 188 נאלצו להתמודד עם כוחות שריון סוריים גדולים פי עשרה ויותר, ונשחקו בצורה קשה ביותר: תוך 24 שעות מתחילת הלחימה נותרו שני גדודי החטיבה עם 15 טנקים בלבד. ביום השני ללחימה נותרה החטיבה ללא הפיקוד הבכיר שלה כאשר מפקד החטיבה יצחק בן-שהם, סגנו וקצין האג"ם של החטיבה נהרגו בקרבות. לסורים נפגעו בקרבות שריון בשריון אלה מאות טנקים, כך שבעוז רוחם ובלחימתם הנואשת תרמו לוחמי חטיבה 188 תרומה מכרעת לבלימת הצבא הסורי, והניחו את הבסיס להכרעת הלחימה בחזית הצפון. בסה"כ נהרגו במלחמה 112 מלוחמי ומפקדי החטיבה.


 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה