סרן יורם סלע (בדק) ז"ל

עיטור המופת
יורם סלע (בדק)

יורם סלע (בדק)


תיאור המעשה: ביום 24 באוקטובר 1973 שימש סרן יורם סלע ז"ל כסגן-מפקד של פלוגה שנכנסה לעיר סואץ. פלוגתו נלכדה באש חזקה מאוד, בתוך אחת הסמטאות של העיר. למרות שהטנק שיורם ז"ל היה בו נפגע מספר פעמים, הוא המשיך להלחם מתוכו, כשהוא חשוף בצריח. הוא סירב להכניס את ראשו והמשיך לירות ממקלע עד שהטנק יצא מכלל שימוש עקב פגיעה בו. סרן יורם סלע ז"ל המשיך לירות ב"עוזי" מחוץ לטנק, תוך כדי כיבוי רשת-ההסואה שהחלה אותה עת לבעור. הוא חזר לצריח הטנק שנפגע, כשהוא נלחם ב"עוזי" וזורק רימונים עד שנפגע בחזהו ונהרג. במעשיו גילה התנהגות למופת ודבקות במשימה. על מעשה זה הוענק לו : עיטור המופת אייר תשל"ה מאי 1975, מרדכי גור, רב אלוף, ראש המטה הכללייורם סלע ז"ל = יורם בדק ז"ל

מתוך יזכור
יורם גויס לצה"ל בסוף אוקטובר 1960 והוצב לחיל השריון. לאחר הטירונות השתלם בקורס למקצועות טנק "סנטוריון" ובקורס למפקדי טנקים. עד מהרה עמדו מפקדיו על כישוריו ושלחוהו לקורס קצינים, ואחרי-כן השתלם גם בקורס לקציני שריון. תקופה מסוימת הדריך בקורס לקצינים בבית-הספר לשריון. הוא היה איש מקצוע מעולה, אמיץ ומסור, והיה מקובל ואהוד על חייליו בשל מסירותו ודאגתו להם. ניכר היה בנכונותו לעזור ולסייע לחבריו.
...
הוא לחם בשנת 1967 בסיני, והוענק לו "אות מלחמת ששת הימים". יורם היה בעל אופי חזק ובעל עקרונות, שנלחם עליהם מבלי לוותר, גם אם היה עליו להתמודד עם החברה כולה. הכול היה איכפת לו ומשום כך הייתה ביקורתו חריפה בדרך כלל. בכל מעשיו שאף לשלמות, ופעילותו נשתרעה על תחומי-עשייה רבים, מבלי לחסוך בכוח ובמאמץ. הוא היה מסור לאשתו נועה ומלא אהבה לילדיו, שחינך אותם בעקביות, כדי לעצב את דמותם ואת אישיותם על-פי כל כללי החינוך המודרני. במלחמת יום הכיפורים גויס יורם והשתתף בקרבות הבלימה והפריצה נגד המצרים בסיני. ביום כ"ח בתשרי תשל"ד (24.10.1973) נפל יורם בקרב במבואות העיר סואץ. על כי גילה אומץ-לב הראוי לשמש מופת הוענק לו "עיטור המופת". וזה תיאור המעשה: "ביום 24 באוקטובר 1973 שימש סרן יורם סלע ז"ל כסגן מפקד של פלוגה, שנכנסה לעיר סואץ. פלוגתו נלכדה באש חזקה מאוד, בתוך אחת הסמטאות של העיר. למרות שהטנק שיורם ז"ל היה בו נפגע מספר פעמים, הוא המשיך להילחם מתוכו, כשהוא חשוף בצריח. הוא סירב להכניס את ראשו והמשיך לירות ממקלע עד שהטנק יצא מכלל שימוש עקב פגיעה בו. סרן יורם ז"ל המשיך לירות בתת-מקלע "עוזי" מחוץ לטנק, תוך כדי כיבוי רשת-ההסוואה שהחלה לבעור. הוא חזר לצריח הטנק שנפגע, כשהוא נלחם ב"עוזי" וזורק רימונים, עד שנפגע בחזהו ונהרג. במעשיו אלה גילה התנהגות למופת ודבקות במשימה". יורם הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בהר-הרצל. השאיר אחריו אישה, בן ובת, הורים, אח ואחות. לאחר נופלו הועלה לדרגת סרן.

__


האנדרטה לזכרו של יורם סלע

האנדרטה נמצאת בקיבוץ מענית  , הקיבוץ בו נולד וחי כל שנותיו יורם סלע ז"ל.

תיאור האנדרטה
בבוסתן בקיבוץ מענית , צופה אל הקיבוץ ואל בית משפחתו בו לא הספיק להתגורר.
מוטיבים מרכזיים באנדרטה מחייו של יורם סלע :
פעמון רוח - מסמל את אהבתו לנגנינה ומוזיקה , הפעמון ינגן לעד והרוח תמשיך לנשוב.
סלע זכרון - סלע עליו מוטבע שיר שנכתב לזכרו , תכונותיו , אהבותיו , אשתו וילדיו.
עמוד תווים למנצח - עליו מוטבע סיפור חייו וסיפור הקרב בו הלך מאתנו. 

הקמת האנדרטה
הוקמה ע"י ילדיו ומשפחתו בסיוע קיבוץ מענית , משהב"ט , המועצה האזורית מנשה וחברת פעמוני ירושלים . 

דרכי הגעה
חיפוש בוויז : "פינת הנצחה יורם סלע" , קיבוץ מענית

סרן יורם סלע (בדק) ז"ל


סרן יורם סלע (בדק) ז"ל


סרן יורם סלע (בדק) ז"ל


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה