סרן ניר פרס

תעודת הערכה אלוף
ניר פרס כאל"ם

ניר פרס כאל"ם


תעודת הערכה לסרן ניר פרס 1. בליל חג השבועות ה-29 במאי 1990 מילאת תפקיד קצין תורן במחלקת מודיעין חיל הים. 2. בסמגרת תורנות זו גילית ערנות דריכות ואחריות בכך שהתרעת את המערכת כולה בענין הפגוע הימי של ארגון חש"פ/אבו אל עבאס. 3. פעילותך זו אפשרה לחיל הים ולשאר כוחות הבטחון להערך מבעוד מועד ובכך נמנע אסון גדול. 4. על כך, קבל את הערכתי והערכת החיל כולו מיכה רם, אלוף מפקד חיל הים יוני 1990 דברי הספד ופרידה מאל"ם (מיל') ניר פרס ז"ל

מאת: אל"ם שלמה גואטה

שנאמרו ביום קבורתו בתאריך 22 בינואר 2012 , כז' בטבת תשע"ב

 

ניר, אחינו הצעיר אחד מאבירי המודיעין הימי, פטירתך בדמי חייך הכתה אותנו בהלם והותירה פצע מדמם בכולנו , במכריך לשירות הצבאי ובקרב בני משפחתך היקרים.

בשנים האחרונות לשירותך בצה"ל שימשת בתפקידי פיקוד בכירים במנהל האזרחי עד לפרישתך מצה"ל בסוף שנת 2008 ,לאחר 26 שנות שירות. כמחצית משנות שירותך עשית בשורות חיל הים. בתחילה כלוחם בספינת טילים ובהמשך כקצין מודיעין בחיל הים.

עוד בקורס קציני המודיעין ,שהתקיים בשנת 84 , התבלטת ולא פלא שנבחרת על ידי מפקד הקורס דאז, כחניך מצטיין של אותו קורס. עם סיום הקורס , ביולי 84, שובצת במדור היוקרתי שעסק במחקר מודיעיני על הטרור הימי. תוך זמן קצר קודמת להיות עוזר ראש המדור וכשמפקדך הישיר נשלח באפריל 85 למשימה עלומה וחשובה בחו"ל , מילאת את מקומו בשבוע שהיה אחד מציוני הדרך הבולטים בתולדות המודיעין הימי. במוצאי שבת של אותו שבוע, סיכל חיל הים את אחד מפיגועי הראווה הגדולים בדרך הים ,שתוכנן להתבצע במרכז הארץ באמצעות ספינת אם  שיצאה מנמל באלג'יריה ועליה 28 מחבלים מתוכם 21 עמדו לנחות עם סירות גומי בחוף בת ים. פגוע הרג זה עמד להתרחש ערב יום העצמאות ה-37 של מדינת ישראל  בשנת 1985. לאנשי המודיעין הימי, ואתה ביניהם ניר, היה חלק מכריע בסיכול זה. את שירותך במודיעין הימי התחלת כגור וכפיר אריות והנה תוך חודשים ספורים התחשלת והפכת ללביא-אריה בעל הופעה מלאה הוד.

בשיר השירים נאמר על גיבורי ישראל:..."כולם אחוזי חרב מלומדי מלחמה איש חרבו על ירכו מפחד בלילות..."

לנו אנשי המודיעין לא היו חרבות. הנשק שלנו היה הקולמוס שבו ביטאנו את עצמנו ואת תמונת המודיעין שבנינו על אויבנו וחורשי רעתנו. זאת עשינו באמצעות כמה איברים בגופנו: הלב, העיניים, האוזניים, המוח ובעת הצורך ,ובתזמון  נכון , גם באמצעות הפה שלנו. לך ניר, היו כל אלה ומעבר לכל היתה בך נשמה יתירה של איש מודיעין מצטיין וחד חושים. כמו שנאמר בתפילת נשמת כל חי: .."על כן איברים שפילגת בנו ורוח ונשמה שנפחת באפינו ולשון אשר שמת בפינו"......

והנשמה היתירה שבה חונן אותך הקב"ה ,היא זו שהביאה אותך בערב חג השבועות לפתוח שוב את פיך ולצלצל בפעמונים על מנת לסכל שוב פיגוע ראווה שעמד להתרגש עלינו בחג השבועות בשנת 1990. ומעשה שהיה כך היה:

בשבועות הארוכים שקדמו לאותו חג השבועות, התמודד המודיעין הימי עם אחת הפרשיות המורכבות והמסובכות שידע אי פעם. לאותה פרשייה קראנו "אבק דרכים". אכן הרבה אבק , אובך וערפל אפפו את הפרשייה הזו. כולנו היינו דרוכים לקראת מימוש הפיגוע אולם התמונה לא היתה ברורה לחלוטין. והנה מגיע חג השבועות. ידענו שההתארגנות הארוכה בלוב הסתיימה ואנו מצויים לקראת מימוש הפיגוע . ניר היה קצין תורן של המודיעין הימי באותו ערב חג השבועות. באותו ערב חג התעכבתי במשרד ,מוטרד ואחוז חששות ושקוע במחשבות. לפני שיצאתי הביתה עשיתי כמה טלפונים חשובים לעמיתים שלי בקהילת המודיעין אולם הדבר הכי חשוב שעשיתי, ירדתי למטה לחמ"ל שלנו לשוחח עם ניר, להתייעץ אתו ולתדרך אותו. מצאתי אותו דרוך ובקיא בחומר. שיתפתי אותו בחששות שלי , תדרכתי אותו ונפרדנו בסביבות השעה 4 או 5 אחר הצהריים תוך שניר מבטיח לי: אל תדאג שלמה. אהיה דרוך כמו נץ. לא אעזוב לשנייה אחת את המשמרת. אעדכן אותך על כל שינוי או תפנית. חלפו אולי שעתיים או שלוש. ניר מתקשר אלי בטלפון מאובטח. מעביר לי כמה נתונים ושוטח בפני את הערכתו המיומנת ש: זהו זה. הגענו לרגע האמת.

בו במקום אימצתי את הערכתו המודיעינית ונתתי לו אישור לנקוט במספר צעדים. ידעתי שניר ניחן ברוח נבואתו של הנביא יחזקאל. בציטוט חופשי מפרק לג' ביחזקאל: "ואתה בן אדם, צופה נתתיך לבית ישראל". ...."ארץ כי אביא עליה חרב, ולקחו עם הארץ איש אחד מקציהם ונתנו אותו להם לצופה. וראה את החרב באה על הארץ ותקע בשופר והזהיר את העם".

ניר אחי הצעיר. אכן תקעת בשופר בזמן. אשריך ניר שזכית למלא את היעוד שניתן לך להיות צופה ומתריע בשער.

 עד שהגעתי כעבור דקות ספורות לבסיס, ניר העמיד את כל חיל הים על רגליו. שוב סוכל , הפעם בדקה ה-89, פגוע ראווה גדול בדרך הים שעמד להתרחש לכל אורך חופי מדינת ישראל בים התיכון, בעיצומו של חג השבועות כשכל החופים מדרום עד צפון הומים בבני אדם.

יומיים או שלושה לאחר האירוע, התראיין ראש אמ"ן דאז, ולימים הרמטכ"ל רב אלוף אמנון שחק, בעיתונות היומית והביע את הערכתו שלו היה ניסיון פגוע זה מצליח הרי שהדבר היה מצית מלחמה במזרח התיכון.

על פועלו באותו ערב חג השבועות של שנת 1990 קיבל ניר מכתב הוקרה ממפקד חיל הים דאז, האלוף מיכה רם.

בין לבין, ובזכות אישיותו הכובשת, טוב לבו, תבונתו, חיוכו המקסים-הצליח ניר לכבוש את ליבה של היפה והחכמה בבנות המודיעין הימי- טלי. תוך זמן קצר ניצתה ביניהם זוגיות של אהבה עזה שהשכינה שרתה בה. הם נישאו והקימו משפחה לתפארת בישראל. כמה קורע לב האובדן הזה לטלי לילדים ולהורים ולכל בני המשפחה והמכרים.

בני המשפחה היקרים, ניר אדם ענו וצנוע היה. יש להניח שלא סיפר לכם את כל עשייתו המופלאה בעת ששירת במודיעין הימי. ביום זה שבו אנו מלווים את ניר בדרכו האחרונה חובה עלינו , ולו במקצת, לספר על עשייתו ותרומתו לביטחון ישראל. תרומה שאותה המשיך בתפקידיו הבאים בשורות המנהל האזרחי ובמיוחד בתפקידו האחרון כמפקד מנהלת התיאום והקישור של צה"ל ברצועת עזה. לא מקרי הדבר שבתפקידו זה נשלח למשימת הסברה חשובה בארה"ב מטעם משרד החוץ ,וכמו תמיד הביא כבוד לעם ישראל. בתפקידו האחרון בצה"ל  פעל והיה אחראי במיוחד על העברת הסיוע ההומניטרי לתושבי עזה -מוצרי מזון, תרופות והעברת חולים לבתי חולים בישראל.

בדברי הקינה של דוד על שאול ויהונתן הוא אומר בין השאר: "אל תגידו בגת ואל תבשרו בחוצות אשקלון-פן תשמחנה בנות פלישתים פן תעלוזנה בנות הערלים".

במחשבה ראשונה ,רציתי בדברי ההספד לניר להשאיל את המילים ולומר את המילים אל תגידו בעזה ואל תבשרו בחוצות רפיח. אולם במחשבה שניה אמרתי בלבי, מדוע בעצם שלא ידעו אף הם על פטירתו של ניר? הרי גם הם צריכים להתאבל עליו!!! מי יודע כמה תינוקות ונשים הרות הציל? מי יודע בכמה שנים האריך חיים של חולים שהסדיר את כניסתם לבתי חולים?

 

משפחה יקרה, ההורים השכולים, הרעיה טלי, הילדים ושאר בני המשפחה והקרובים-אנו חבריו של ניר במודיעין הימי, בסדיר ובמילואים, מחבקים אתכם ומאמצים אתכם ללבנו ,ביום קשה כואב  וקורע לב זה. קל לומר אולם קשה מנשוא לממש: היו חזקים. משום שכך ניר רוצה שתהיו. למען זכרו של ניר, המשיכו את מסורתו המפוארת.

ואתה ניר יקירנו, אחינו הצעיר, "אביר המודיעין הימי", אנו נפרדים ממך בדרכך האחרונה בהצדעה !! הצטרף לעולם שכולו טוב לאבירי מודיעין ימי שנמצאים שם. לתא"ל אברהם אשור (מוסלי) שהיה ראש המודיעין הראשון שלך. לרב חובל סא"ל פרץ חנניה שהיה המורה הראשון שלך ברזי הספנות האזרחית ולאבירים נוספים שלא הכרת אבל הם היו מורנו הדגולים כמו אל"מ ברנע משה, אל"מ פיני נוסנבאום וסא"ל יוסי ציפורי. אני פונה אליהם במעמד זה ומבקש מהם ללוות אותך  כמשמר  כבוד בדרכך, שם בעולם הבא , ולהצטרף אליהם  לשולחן "מסדר אבירי המודיעין הימי".

יהי זכרך ברוך!!!!

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה