אע"צ בני בן פורת

תעודת הערכה אלוף
בני בן פורת

בני בן פורת


לבני בן פורת במבצע "תיבת נח" מתחו חה"י וח"א את המעטפת המבצעית של צה"ל מעבר לכל מה שחשבנו לאפשרי בעבר. ההחלטה המרכזית באשר לזמן ולמיקום ההשתלטות הייתה מבוססת על תחזית מזג אוויר נקודתית, אחד האתרים היותר קשים במרחב. הסתמכנו עליך ועל חלון הרגיעה הזעיר שהבטחת לנו. וכמו תמיד פגעת בול. כן יירבו. ידידה יערי, אלוף מפקד חיל הים 22 בינואר 2002תקציר האירוע /

מתוך הכתבה של חנן גרינברג http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/325/705.html 

חשיפה כך השתלטה השייטת על ספינת  הנשק קארין איי

באתר NRG  13/1/2012

 

בני בן-פורת, מפקד מרכז החיזוי של חיל הים, היה מוטרד מאוד בתחילת ינואר 2002. המטאורולוג שהפך לאגדה ולמושא הערצה של המפקדים הבכירים, לאור היכרותו האינטימית עם הים, הגלים, הרוחות והסערות שהם מייצרים, הבין היטב את משמעותה של הסערה ההולכת ומתקרבת לאזור מפרץ סואץ, ממש בזמן שלוחמי הקומנדו הימי, יחידה העלית של החיל, נערכים לפשיטה חשאית על הספינה "קארין איי" העושה דרכה צפונה ועל סיפונה כמויות בלתי ידועות של אמצעי לחימה שיעדם הוא הרשות הפלסטינית.


כשגובה הגלים צפוי להיות למעלה מ-30 מטר ורוח עזה מנשבת במהירות של 30 קשר (מעל 50 קמ"ש), לא ניתן להפליג במים או לרדת באמצעות כבל ממסוק.

המטאורולוג הוותיק בן פורת, שכולם הכירו בכינוי "בני מטרו", בזכות המקצוע שעמו היה כל כך מזוהה, הצליח להעריך את המועד שבו תתחיל הסערה ואת לוח הזמנים הקצר שנותר עד תחילתה.

"הייתי איתו בקשר כל שלוש שעות", שחזר השבוע אלוף (מיל') ידידיה יערי, מפקד חיל הים בזמן המבצע. "לתחזית שלו הייתה משמעות עצומה. ידענו שלמרות הקושי האובייקטיבי לקבל תמונה מלאה של מזג האוויר והסערה, בני, עם הניסיון העצום שלו, יכול לתת לנו מידע מוצק שאפשר לסמוך עליו".

באותן שעות קריטיות, כשחלק מלוחמי השייטת ממתינים בבסיס חיל האוויר בדרום הארץ וחבריהם נערכים לצאת לים מבסיס אילת, התקבלה התחזית המעודכנת של בני מטרו. הזמן שנותר עד בוא הסערה אינו ארוך, חמש שעות, עדכן, ואז יחל הים לגעוש.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה