טוראי הדסה למפל ז"ל

תעודת הערכה רמטכ"ל
הדסה למפל

הדסה למפל


תעודת הערכה מטעם הרמטכ"ל מוענקת לטוראי הדסה למפל ז"ל לוחמת ואלחוטאית בשריון, אשר לחמה ונפלה בקרב בלטרון, במהלך מבצע בן נון ב', בלילה 30-31 במאי 1948. במעשיה הפגינה אומץ לב, תושייה וגבורה במלחמה על הקמת המדינה בהערכה אביב כוכבי, רב אלוף ראש המטה הכללי כסל"ו התשפ"ג, דצמבר 2022
טוראי הדסה למפל ז"לטוראי הדסה למפל ז"ל
הרמטכ"ל כוכבה מעניק את התעודה של הדסה למפל ז"ל לאחיינה, צילום: עפר דרורי


עם פרוץ מלחמת-העצמאות צורפה ליחידת פלמ"ח שעסקה בליווי שיירות לירושלים. היא סיימה קורס אלחוטניות ומילאה את תפקידיה כאלחוטנית במשורייני הליווי. עם הקמתה של חטיבה 7 עברה לשרת בה כאלחוטנית. במכתביה אל אמה ואחותה מאותה תקופה כתבה: "ייתכן שכשתגענה ארצה תמצאנה כאן מולדת חופשית באמת. סבורני שלא אבייש אתכן, ואולי אף תתגאינה בהלינקה שלכן יום אחד. אני רואה כי דמעה התנוצצה בעיניכן. אך אל נא תבכינה! הראש למעלה! עוד יהיה טוב!"

לאחר כישלון ההתקפה הראשונה על מתחם לטרון, נערכה חטיבה 7 להתקפה נוספת - מבצע "בן-נון ב'". הדסה היתה האלחוטנית בזחל"ם מפקד הכוח שפרץ לחצר משטרת לטרון. הכוח נתקל באש כבדה, ספג נפגעים ונאלץ לסגת. בקרב זה נפלה, ביום כ"א באייר תש"ח (30.5.1948). אמה ואחותה לא זכו לראותה, והן הגיעו 3 חודשים אחרי נפילתה. השאירה בעזבונה הרבה ציורים נאים, פרי כשרונה שניחנה בו.

ביום כ"ה בחשוון תש"י (17.11.1949) הובאה למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר- הרצל בירושלים.

סרטון וידאו מתוך הסרט: המסע של ילידי טהרןהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה