סרן מירון אלתגר ז"ל

צל"ש הרמטכ"ל
מירון אלתגר

מירון אלתגר


תיאור המעשה: ביום 6 באוקטובר 1973 שימש סרן מירון אלתגר ז"ל כ-סמ"פ טנקים. בהובילו מחלקת טנקים באזור שמצפון לקנטרה, חש לעזרת כוח שנפגע ולסיוע מעוזים מותקפים. במהלך התנועה נפגע הטנק השני שנע עמו. למרות שהטנק שלו נותר יחיד, המשיך סרן מירון אלתגר ז"ל בתנועה לעבר הכוח הפגוע, עד שנפגע. במעשה זה גילה סרן מירון אלתגר ז"ל אומץ-לב, דבקות במשימה ואחוות לוחמים. על מעשה זה הוענק לו : צל"ש הרמטכ"ל אב תשל"ז יולי 1977, מרדכי גור, רב אלוף, ראש המטה הכלליגדוד 9 חטיבה 14

מתוך אתר אכ"א
ארוע בחקירה: A4 - סיני  06/10/1973, י' תשרי תשל"ד 

גדוד שריון מס' 9 היה אחראי על הגנת אזור צפון תעלת סואץ. עם חציית התעלה על ידי הכוחות המצרים, הציבו המצרים מארבים וחסימות נגד טנקים לאורך התעלה. פלוגה שהייתה ממוקמת ליד מעוז "לחצנית" (בק"מ ה-19) נתקלה באויב, ומפקד הפלוגה אורי הקמן ז"ל קרא לעזרה. בסביבות השעה 16:00 נשלח כוח של שני טנקים ממעוז "כתובה", שהיה ממוקם בקילומטר ה-35 של התעלה, לסיוע. בשעה 16:30 לערך נפגע הטנק הראשון בפיקודו של יוסף פלד, שניים מלוחמי הטנק נהרגו, אבא צביון ז"ל ודוד חדד ז"ל, ואילו יוסף פלד ומיכאל דבש נפלו בשבי המצרי והוחזרו במסגרת החלפת שבויים, בתום המלחמה. טנק הפטון השני, בפיקודו של סמ"פ פלוגה ל', סרן מירון אלתגר ז"ל, ואנשי צוותו - רב"ט מוצפי חיים, סמ"ר ינקו קלר ורב"ט דן גילת זכרם לברכה, המשיך בתנועה צפונה לאורך התעלה.  בשעה 17:30 דיווח הטנק על פגיעתו ומיד לאחר מכן נותק עמו הקשר.
בסריקה שהתקיימה בתאריך 25 באפריל 1974 נמצא הטנק בין "כתובה" ל"לחצנית", בק"מ ה-21 של התעלה, מדרום לפורט סעיד. הטנק נמצא עם זחל שמאל פרוס וללא סימני פגיעה. מניתוח האירוע, נראה שהטנק עלה על מארב או כוח חסימה מצרי, מדרום ל"לחצנית", ונכנס עמו לקרב. בגלל האדמה הביצתית שממזרח לציר הוא נאלץ לתמרן וכנראה פרש זחל. גורל צוות הטנק לא ידוע עד היום.
 
כתבה מבמחנה אפריל 2013

תמונות מהאנדרטה בקרית אונו

כתבה מהארץ על העדרותו, ספטמבר 2015

 כתבה מבמחנה, ינואר 2016

תמונות מהאנדרטה לזכרו באונו (צילום: זאב גרינברג)


 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה