רס"ן גיל עוז ז"ל

גיל עוז

גיל עוז


בתאריך 25 באוגוסט 2001 הוזעק רס"ן גיל עוז למוצב מרגנית לאחר שחדרו אליו מחבלים. הוא פתח באש לעבר המחבלים, תוך חתירה למגע עימם, במטרה לפגוע בהם ולחלץ את הפצועים. במהלך ההסתערות, בקרב שהתחולל בטווח מטרים ספורים, נפגע מאש אחד המחבלים ונהרג. על נחישות, קור רוח, דבקות במשימה ואומץ לב קיבל את צל"ש האלוף. דורון אלמוג, אלוף אלוף פיקוד הדרום נובמבר 2001 גיל התגייס לצה"ל בתחילת מרס 1990 והתנדב לחטיבת 'גבעתי'. מתחילת שירותו הצבאי בלט בקרב חבריו ליחידה, נשלח לקורס מ"כים ולאחר-מכן, באוקטובר 1991, יצא לקורס קצינים, אותו סיים בהצטיינות. הוא חזר לחטיבה ולחם עם יחידתו בכל מרחבי הפיקודים - בצפון, במרכז ובדרום. לא היה דומה לו בניווטים ועל כן זכה לכינוי 'הבדואי'.
באחת הפעילויות המבצעיות בגזרת עזה, במהלך מרדף אחר חשודים, נפל מגג ונפצע. הרופאים הורו לו לנוח שבועיים אך גיל ויתר על המלצתם וחזר ליחידה.
מפקדיו חזו לו גדולות. כקצין למופת הומלץ לתוכנית 'אופק', תוכנית הלימודים של צה"ל לקצינים מצטיינים, המיועדים לתפקידי מג"ד. גיל חתם על שירות קבע למשך שש שנים והחל ללמוד מדע המדינה בבית-הספר לפיקוד ומטה. הוא נשא את אפרת לאישה והשניים רכשו דירה בכפר סבא.
הופעתו החיצונית של גיל היתה מודל לחיקוי. ביתו היה מטופח ומסוגנן, הוא הקפיד על סדר וניקיון ורגישותו לאסתטיקה היתה מורגשת בכל פינה. גיל היה אדם שאהב את החיים ודאג למלא את חייו בהנאות קטנות ובבילויים משחררים: מוזיקה, מסיבות ומסעדות טובות.
הוא אהב מאוד לטייל ברחבי הארץ, הכיר כל פינה וכל אבן והודות ללימודיו בפו"ם הרחיב את ידיעותיו בנושאי צבא והיסטוריה של ארץ-ישראל. בקיאותו בחומר והתלהבותו הדביקה רבים מחבריו לספסל הלימודים.
כחובב ספורט אתגרי היה בעל רישיון צלילה ואהב לצאת לסקי בחרמון ובשווייץ. תקופה מסוימת רכב על אופנוע אימתני מסוג 'בנדיט' בצבע אדום. הוא שיחק סקווש ונהנה להחליק על רולר בליידס.
גיל אהב את המדינה ושירת אותה באמונה ובמסירות. את כל-כולו השקיע בצבא אך שילם על כך מחיר בחייו האישיים: אורח החיים שנגזר משירותו לא עלה בקנה אחד עם חיי המשפחה. גם כאשר הכיר מאוחר יותר את יעל והשניים היו לזוג, מחויבותו לתפקידו ולחייליו ורגש האחריות שלו הפריעו למיסוד הקשר. גיל היה נשוי לצבא וראה בחייליו את ילדיו. לא פעם היה מגיע עם קבוצה מחייליו למסעדת 'מגנדה' בתל-אביב השייכת למשפחת אמו.
על הדאגה לחייליו מספר בן דודו, שעבד במסעדה: "גיל היה אומר לי שלא אעז לקחת יותר מעשרה שקלים לחייל וגם זה - כדי לתת לחבר'ה הרגשה שהם לא אכלו חינם."
משסיים את לימודיו זכה גיל בקידום: הוענקה לו דרגת רב-סרן והוא מונה לתפקיד סמג"ד בגדוד 'שקד'. גדודו הועבר לשרת ב'קו' עזה. גיל נודע כמפקד יסודי ושקול, אסרטיבי וכריזמטי, שהוביל להישגים רבים. מפקדיו סמכו עליו וחייליו נתנו בו אמון. הוא היה לוחם מוכשר ונועז, הפגין ביטחון עצמי וכושר עמידה בלחצים וניחן ביכולת מדהימה של קבלת החלטות. גיל היה איש של שטח שאהב את עבודתו וביצע את שליחותו במסירות.
חודשים מעטים לפני נפילתו, כאשר נע בציר מורג-מרגנית, נקלע עם שניים מחייליו להתקפת מחבלים אשר הפעילו אש ופוצצו מטען. גיל וחייליו ניצלו אך מזלו לא המשיך להאיר לו פנים.
ביום ו' באלול תשס"א (25.8.2001) נפל גיל בקרב בגוש קטיף. לפנות בוקר חדרו שני מחבלים למוצב 'מרגנית'. גיל הגיע ראשון למוצב, בתוך דקות, וחבר לכוחות שהיו במקום. הוא פתח באש לעבר המחבלים, תוך חתירה למגע עימם, במטרה לפגוע בהם ולחלץ את הפצועים. במהלך ההסתערות, בקרב שהתחולל בטווח מטרים ספורים, נפגע מאש אחד המחבלים ונהרג. עימו נהרגו סמל-ראשון ניר יעקב, החובש שניסה להצילו, וסמל צחי גרבלי.
גיל הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בקריית שאול כשאלפים מלווים אותו בדרכו האחרונה. בן שלושים היה גיל בנופלו. השאיר אחריו הורים, שני אחים ואחות.
על עוז רוחו הוענק לגיל ציון לשבח מאלוף פיקוד הדרום, דורון אלמוג, על "נחישות, קור רוח, דבקות במשימה ואומץ לב." בדברי ההספד שלו על גיל נאמר: "דמותך תהיה מופת של דוגמה אישית, שליחות, אהבה והקרבה. מגש הכסף של מדינת ישראל רווי בדמך ואנו יודעים בתוכנו שאין ניצחון ללא רוח לחימה. והרוח שלך היא רוחו של צה"ל, רוחה של מדינת ישראל הנאבקת בעקשנות, בחריקת שיניים ובאומץ, על זכותה להתקיים, לממש ריבונותה ולהגן על חיי תושביה."
מפקד הגדוד, סגן-אלוף ארז, כתב במכתב התנחומים למשפחה: "גיל היה אחד המפקדים הטובים בחטיבה ונכון לו עתיד מבטיח. גיל היה משכמו ומעלה - מפקד מצטיין שהצליח בכל אשר עשה, עמוד האש לפני המחנה. כולנו הבטנו בו בהערצה. גיל מילא את תפקידו במסירות, בשקט ובצניעות שהיו כה אופייניים לו והוביל את היחידה להצלחה אחר הצלחה... גיל אהב את החיילים והם אהבו אותו עד מאוד."
 


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה