סמ"ר יחיאל שרביט ז"ל

צל"ש האלוף
יחיאל שרביט

יחיאל שרביט


סיפור המעשה: תיאור המעשה: ביום א' ה- 22 בינואר 1995, כא' בשבט תשנ"ה, אירע פיגוע תופת רצחני בבית ליד. בפיצוץ הראשון נהרגו שמונה מחיילי צה"ל. החייל יחיאל שרביט ז"ל אשר שהה במתחם הצומת, חש עם שוך הפיצוץ הראשון למקום האירוע במטרה לסייע בחילוץ הפצועים הרבים שהיו מוטלים בזירת הפיגוע. בדרך פעולה זו נקט יחיאל שרביט ז"ל למרות ידיעות קודמות אשר הזהירו מפני פיצוץ נוסף. על מעשה זה הוענק לו צל"ש אלוף לפי חוק העיטורים בצבא ההגנה לישראל תש"ל 1970. אלוף משה קפלינסקי, אלוף פיקוד המרכז, ינואר 2003.חיליק יצא לטירונות חי"ר, במסגרת חטיבת הנח"ל, סיים את מסלול הטירונות בהצטיינות ונשלח לקורס חובשים, שגם אותו סיים בהצטיינות. הוא קיבל דרגת רב"ט ונשלח עם חבריו לגרעין, להאחזות הנח"ל "רותם", שם מילא את תפקידי מזכיר ההאחזות והחובש. בסיום פרק ההאחזות, התמנה לממלא מקום של קצין ארגון רפואה במפקדת הנח"ל. חיליק קיבל דרגת סמל והיה אחראי על מערך החובשים בפיקוד. באוגוסט 1992, שב לקיבוץ בית העמק לשל"ת מאוחר, להשלמת מסלול שירותו הצבאי.
שבועיים לפני שחרורו מצה"ל, ביום כ"א בשבט תשנ"ה (22.1.1995), נפל בעת מילוי תפקידו, בפיגוע חבלני בצומת השרון-בית ליד, כשעשה דרכו לכנס משתחררים בפיקוד הנח"ל. "מחבל ממולכד מתפוצץ בתוך המון חיילים וזעקות הפצועים נשמעות לכל עבר, חיליק נפגע קלות, 'לא נורא' הוא צועק לעבר חברו ורץ כמו תמיד לעזור להציל חיים. מישהו כבר אמר שחובש זה אופי. המוות לא שבע די, מחבל שני מתפוצץ והכל נדם. דממה, שקט שאחרי, וחיליק איננו". בן עשרים ואחת היה חיליק בנופלו. הוא הובא למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי בחוף הכרמל בחיפה. הותיר אחריו הורים, אח ואחות.
במכתב ניחומים למשפחה, כתב מפקדו: "חיליק היה חייל איכותי, בעל יכולת מנהיגות טבעית. מוביל ומנהיג, מודל לחיקוי. תמיד במצב רוח מעולה ועם חיוך על פניו. חיליק סימל את אהבת הזולת, את רוח ההתנדבות, ההגשמה והציונות".
_________________________________