סגן יואב ברום

צל"ש המח"ט
יואב ברום

יואב ברום


סיור המעשה (נוסח לא רשמי): סגן יואב ברום השתתף בקרב על נוקייב ב-1962 וזכה לציון לשבח מאת מפקד החטיבה שלו, על אומץ לב למופת, על מסירות ועל התמדה בביצוע תפקידו.נהרג במלחמת יום הכיפורים
 
יואב גויס לצה"ל בתחילת נובמבר 1959 והתנדב לשרת בחטיבת "גולני". לאחר סיום הטירונות השתלם בקורס סיירים, בקורס מש"קי מודיעין קרבי, בקורס מ"כים חי"ר, בקורס קציני חי"ר, ובקורס בסיסי לקציני מודיעין. בשנת 1962 השתתף בקרב על נוקייב וזכה לציון לשבח מאת מפקד החטיבה שלו, על אומץ לב למופת, על מסירות ועל התמדה בביצוע תפקידו.
 
בשנת 1969, בימי מלחמת ההתשה, נענה לקריאתו של שר הביטחון, והתנדב לשירות הקבע. אז השתלם בקורס מפקדי טנקים, בקורס לקציני שריון ובקורס למפקדי פלוגות בשריון. מפקדיו כתבו עליו בחוות דעתם: "יואב היה קצין מעולה והישגיו מצוינים, נבון, מוכשר, נמרץ, חרוץ ופעלתני. הוא שוקד על עבודתו, הוא בעל יזמה, עצמאי ורחוק מן השגרה. הוא יודע היטב את תפקידו וממלא אותו ביעילות ובמסירות רבה. הוא שקט, הגון וממושמע, ומשמש לחבריו דוגמא אישית חיובית מאוד". בסיכום אחד מתמרוני גדוד טנקים ששירת בו, אמר עליו האלוף אברהם אדן: "יואב הוא הקצין הטוב ביותר שפגשתי עד היום". על שהיה קצין מצטיין הועלה לדרגת רב-סרן שנה לפני שהשלים פרק הזמן המינימלי לכך. על השתתפותו במלחמה בשנת 1967 הוענק לו "אות מלחמת ששת-הימים", וכן הוענק לו "אות השירות המבצעי". כשפרצה מלחמת יום-הכיפורים עשה יואב בחוץ לארץ. הוא מיהר לשוב ארצה, יצא לחזית בסיני והשתתף בקרבות הבלימה והפריצה נגד המצרים. ביום כ' בתשרי תשל"ד (16.10.1973), בקרב להקמת ראש-הגשר בציר "לכסיקון-טרטור" שבגזרה המרכזית, נפגע יואב ונהרג. לפני היציאה לקרב כינס את חייליו ואמר להם: "נפל בחלקנו להיות הראשונים הפורצים לתעלה. הרגישו עצמכם כאילו עם ישראל כולו עומד מאחורינו". על גילוי גבורה במילוי תפקיד קרבי, תוך חירוף נפש הוענק לו "עיטור-העוז". וזה תיאור המעשה כמנוסח בכתב העיטור: "ביום 8 באוקטובר 1973 הגיע סגן-אלוף יואב ברום ז"ל לסיני מטיול בחוץ-לארץ וניתן לידיו הפיקוד על יחידת סיור, שמפקדה נהרג. בכושר מנהיגותו הצליח לגבש מחדש את היחידה המפורדת. ביום 9 באוקטובר 1973 חדרה היחידה ל'תפר' שבין הארמייה השנייה לארמייה השלישית ואכנה נקודות תורפה. ביום 14 באוקטובר 1973 השתתפה היחידה בקרב שריון-בשריון עם חטיבת שריון מצרית והצליחה לגרום לה אבדות רבות. בליל 16 באוקטובר 1973 הובילה יחידת הסיור את כוחות צה"ל בקרב הפריצה וביצעה את משימתה באורח מושלם. ביזמתו ביצע סגן-אלוף יואב ברום ז"ל התקפת-נגד על מגנן נגד-טנקי בצומת 'לכסיקון-טרטור'. במשך כל ימי הלחימה גילה כושר מנהיגות מעולה, יזמה, עוז-רוח ודאגה לפקודיו". יואב הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בשפיים. השאיר אחריו אב וחברה. לאחר נופלו הועלה לדרגת סגן-אלוף.

מבצע סנונית
הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה