סרן מורן ורדי ז"ל

צל"ש האלוף
מורן ורדי

מורן ורדי


הנני לציין לשבח את סרן מורן ורדי ז"ל על מימוש ערכי הדוגמא האישית, הפיקוד, ההקרבה, הדבקות במטרה, המקצועיות ואומץ הלב. להלן תיאור המעשים: ביום ה- 6 ביולי 2004, במהלך מבצע "חולדות ונחשים" בגזרת שכם, שימש סרן מורן ורדי ז"ל כמפקד צוות שמטרתו הייתה לכידת מבוקשים בכירים. במהלך המבצע, בעת בריחת המחבלים מהמבנה, נתקלו שניים מלוחמיו בצוות, רב סמל שי ורב סמל עפר, בשני מחבלים חמושים מטווח קצר והרגו אחד מהם. במהלך ההיתקלות נפצעו השניים, בהיוודע לסרן מורן ורדי דבר הפגיעה פעל בקור רוח ומקצועיות תוך שהוא מרגיע את פקודיו, מדווח לאחור ואז נחלץ להגיע אל לוחמיו על מנת לסייע להם. כאשר התרומם סרן מורן ורדי מהמחסה, נפגע מאש המחבלים ונהרג. בפעולתו זו, הפגין סרן מורן ז"ל אומץ לב, מסירות והקרבה עצמית. דוד בן-בעש"ט, אלוף, מפקד חיל הים, אדר ב' תשס"ה, 3 באפריל 2005.לפני גיוסו לצה"ל החל ללמוד במכינה הקדם-צבאית "נחשון", ומשם התגייס לצה"ל בראשית חודש פברואר 1998 והתנדב ליחידת העילית "שייטת 13" - הקומנדו הימי. השירות היה קשה אך מורן שמר על חיוך וטען שהוא נהנה מכל רגע. הוא לא שיתף את בני המשפחה בפרטים ואת אמו, שחייתה שנים ארוכות בפחד עקב הסכנות הכרוכות בשירות בנה, היה מרגיע במילים "אנחנו בסך הכול רואים טלוויזיה...". אולם ההורים לא השלו את עצמם. הכבסים המלוכלכים שהיה מורן מביא עמו הביתה, הייתה עדות אילמת לעבודה הקשה שעשה ולפעילות החשאית האינטנסיבית.

מורן השתתף בפעילויות קרביות נועזות רבות, שרובן נותרו עלומות וחסויות. בין היתר, הוא נטל חלק בהשתלטות על אוניית הנשק "קארין A" והיה מעורב במבצעים רבים ומסוכנים בשטחי יהודה, שומרון וחבל עזה, שבמהלכם איבדה השייטת שישה לוחמים וקצינים. לאחר שמפקדו נפצע קשה במהלך מבצע "חומת מגן", קיבל מורן את הפיקוד על הצוות - אף כי לא היה קצין - כדי להשלים את המשימה. לדברי חבריו ומפקדיו, גם תפקיד זה מילא בהצלחה יתרה.

מורן השתחרר מצה"ל בדרגת רב-סמל ראשון אך מיד התגייס שוב, על מנת למלא את צוואתו של חברו הקרוב ניר קריצ'מן שנהרג בג'נין. לפני החתימה הנוספת על שירות בצבא הקבע הספיק מורן להגשים חלום וטס לטיול יפהפה באוסטרליה וניו-זילנד. הוא נהנה מאוד מהטבע, מהנופים, מהאנשים, צלל וגלש בחופים הקסומים. מטיול זה חזר מוקדם מהצפוי לרגל יום הולדתה של לימור, פורח כולו וטעון חוויות.

בסוף חודש מרץ 2003 שב מורן ולבש את המדים. עם חזרתו לשייטת יצא לקורס קצינים וסיימו כחניך מצטיין. מורן בלט לכל אורך הקורס, וגם כאן המשיך ליזום פעילויות למען החברה והקהילה. כך, במהלך הקורס ארגן התרמה למען "בית השאנטי" במסגרת פרוייקט דרך שמורן היה מיוזמיו. בסיומו של קורס הקצינים מונה מורן כמפקד צוות בשייטת והיה מעורב בהכשרת הלוחמים באחד הקטעים הקשים שבמסלול ההכשרה.

ביום י"ז בתמוז תשס"ד (6.7.2004) נפל מורן בקרב בשכם במסגרת מבצע "אישית לוחצת" לחיסול תשתית הטרור בשכם. לפנות בוקר יצא כוח של השייטת לעצור את ראש החזית העממית בשכם ימאן פרג' ואת סגנו, אמג'ד מליטאת - מבוקשים בכירים עוד מתקופת האינתיפאדה הראשונה. הכוח הגיע לבית המבוקש במחנה הפליטים עין בית-עילמה שבצפון שכם והלוחמים כיתרו את המבנה. לפתע נפתחה לעברם אש תופת, ומטען חבלה הושלך מהקומות הגבוהות שבבניין. הצוות השיב באש לעבר הבית והצליח להרוג את אחד המבוקשים. מפקד החזית העממית בשכם נמלט לבניין סמוך בן ארבע קומות ומצא מסתור בין עשרות בני אדם ששהו במקום. מאוחר יותר, עלה אל גג הבית ומשם פתח באש שממנה נפצעו עוד שני חיילים. הצוות הפגוע שנותר חשוף השיב באש, ירה בפרג' למוות והמשיך לתקוף את מקורות הירי. מסוק קרב הפציץ את המבנה והרג שני מחבלים נוספים.
מורן נפגע בראשו כבר במכת האש הראשונה בעת שחש להציל את חייו של אחד הלוחמים הפצועים. בן עשרים וחמש היה בנופלו.

כתבה מ-NRG מ-2005
כתבה נוספת מ- NRG
כתבה מידיעות אחרונות 2005

סרט לזכרו של מורן ורדי ולכבודו של עפר ורפל, יום הזכרון לחללי צה"ל מאי 2011


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה