קצין נהרג בפעולת קומנדו בבעל בק

כתבי ynet YNET, 19.8.06
קצין נהרג בפעולת קומנדו בבעל בק - מלחמת לבנון השנייה - צלש אלוף - עמנואל מורנו


שני קצינים נוספים נפצעו באורח קשה וקל בפעולת הקומנדו. צה"ל: הפעולה נועדה למנוע הברחת אמל"ח מאיראן וסוריה לחיזבאללה, ו"היעדים הושגו במלואם". חבר פרלמנט מטעם חיזבאללה: "זוהי הפרה של החלטת האו"ם, לא נישאר בהכרח מחויבים להפסקת האש". מידע על עמנואל מורנו ז"ל שקיבל את צל"ש אלוף - ראש אמ"ןקצין נהרג בפעולת קומנדו בעומק לבנון, במהלך הפסקת האש. כוח קומנדו של צה"ל פעל לפנות בוקר (שבת) באזור העיירה בעל בק, שבמזרח לבנון. בפעולה נהרג קצין, ועוד שני קצינים נפצעו, אחד באורח קשה והשני באורח קל.

 בצה"ל אמרו כי מטרת הפעולה היתה למנוע פעולות הברחת אמצעי לחימה מאיראן וסוריה לחיזבאללה. לפי גורמים צבאיים, "היעדים הושגו במלואם". בצה"ל הסבירו כי "מדובר בפעולה שאינה סותרת את הפסקת האש, שכן הצבא אמר שהוא שומר לעצמו את הזכות למנוע הברחת אמצעי לחימה לחיזבאללה". 
ארגון חיזבאללה טען הבוקר כי אנשיו הצליחו לסכל את הפעולה. לטענת הארגון, אנשיו פתחו באש לעבר כוח הקומנדו שהונחת. על פי הדיווח, כוח צה"ל נאלץ להימלט מהמקום תחת אש. לפי מקורות ביטחוניים בלבנון, שלושה אנשי חיזבאללה נהרגו באירוע.

 לפי דיווחים בלבנון, שני מסוקים של צה"ל הורידו שני כלי רכב מסוג האמר שנסעו לכפר בואדי הנמצא 15 קילומטרים מערבית לבעל בק. לפי הדיווח, כלי טיס של חיל האוויר חיפו בירי על הכוח, ואף תקפו מפקדה של החיזבאללה באזור. לאחר מכן ארע עימות בין חיילי צה"ל ופעילי חיזבאללה, והמסוקים שבו למקום כדי לאסוף את שני כלי הרכב.

 מקורות ביטחוניים בלבנון אמרו לסוכנות איי.פי ש"כוח הקומנדו ניסה לתקוף בית ספר מקומי, שם הסתתרו מחבלי חיזבאללה". רשת אל ג'זירה דיווחה כי לפני הפעולה הותקפה תחנת הכוח באזור. מקורות בלבנון דיווחי כי ישראל ניסתה לחטוף את השייח מוחמד יזבק, אחד מבכירי חיזבאללה.

 סניורה: הפרה של הפסקת האש

 ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, תקף את הפעולה ואמר כי "מדובר בהפרה של הפסקת האש". חבר פרלמנט לבנוני מטעם חיזבאללה, מוחמד חיידר, אמר לאל ג'זירה כי "הפעולה בוצעה אולי מתוך ניסיון לכסות על הכשלונות של האויב והיא מעידה על המצוקה שלו. ייתכן שהפעולה באה בעקבות האיומים של ראש ממשלת האויב לפגוע בבכירי חיזבאללה בכל מקום".

 לדבריו, "חיזבאללה לא יישאר בהכרח מחויב להפסקת האש שכן זוהי הפרה של החלטת האו"ם  וחיזבאללה שומר לעצמו את הזכות להגיב בזמן ובמקום שיחפוץ. אנו רואים את עצמנו כמי שנמצאים עדיין בעימות, במיוחד תחת איום של פעולות מיוחדות בעומק לבנון מצד האויב ואנו מוכנים לכך".

 הוא הוסיף כי "אין לנו מידע לגבי המטרה של הפעולה הזו אולם בהחלט ייתכן שהאויב רצה לפגוע באזורים אחרים, והשתמש באזור כנקודת מעבר".

 במהלך המלחמה ביצעה ישראל מספר פעולות קומנדו, ביניהן גם בבעל בק. קצין בכיר בחיל הים אמר ל-ynet השבוע כי "מלבד הפשיטה על בעל בק במהלך המלחמה, בוצעו עוד עשרות פשיטות מהסוג הזה, לרבות פעולות דרך הים". אולם נשאלת השאלה האם  פחות משבוע אחרי הפסקת האש בחר צה"ל לפעול בצורה כזו שעשויה להביא נפגעים לצד השני, ובכך להפר את הפסקת האש השברירית ממילא.

 לפנות בוקר דווח בלבנון כי מטוס קרב של חיל האוויר תקף מטרות במזרח המדינה. זאת לאחר שאמש נשמעו דיווחים סותרים באשר לפעולות אוויריות נוספות של צה"ל. סוכנות הידיעות הצרפתית ציטטה גורמים במשטרה הלבנונית שמסרו כי מטוסי חיל האוויר שיגרו ארבעה טילים לעבר מטרות באזור בעלבק. רשת אל-ג'זירה דיווחה מנגד שהמטוסים חגו מעל האזור אולם לא הצליחה לאשר שאכן בוצעו תקיפות.

לאחר הדיווחים אמש טלפן ראש ממשלת לבנון פואד סניורה למזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, ומחה בפניו על "המשך ההפרות של הריבונות האווירית של לבנון מצד מטוסי חיל האוויר הישראלי". קצינים בכירים אמרו שחיל האוויר ימשיך לבצע גיחות על פי הצורך, ובכלל זה גיחות צילום וגיחות שמטרתן להבטיח את ביטחונם של הכוחות הקרקעיים.

 תקריות אחרי הפסקת אש

 ב-14 באוגוסט נכנסה לתוקפה הפסקת האש לאחר 33 ימי לחימה, יותר מ-150 הרוגים בצד הישראלי וכאלף בצד הלבנוני. עד סמוך להפסקת האש המשיך צה"ל לבצע פעולות התקפיות והגנתיות תוך הפעלת אש. סוללות ארטילריה ירו פגזים לעבר איזורים בדרום לבנון ובכך למעשה המשיך הירי הארטילרי באופן כמעט רצוף. בשעות הלילה שלפני ההכרזה על הפסקת האש ביצע חיל האוויר גיחות התקפיות בשמי לבנון.

 כמה שעות אחרי נצירת האש אירעו כמה תקריות: בצה"ל דיווחו כי איש חיזבאללה ניסה לפתוח באש לעבר חיילים בכפר חדת'א שבגזרה המערבית. החיילים ירו לעברו ופגעו בו; לא היו נפגעים בקרב החיילים. בצה"ל ביקשו להדגיש ש"הכוח פתח באש לצורך הגנה עצמית. צה"ל מכבד את הסכם החלטת האו"ם, אך ימשיך להגן על הכוחות הפרוסים בשטח ועל אזרחי מדינת ישראל".

לאחר מכן אירעה תקרית נוספת בין חיילים ואנשי חיזבאללה בכפר רנדוריה בגזרה המזרחית בדרום לבנון. כוחות צה"ל פתחו באש לעבר מספר מחבלים; אחד המחבלים נהרג.

 בהכנת הכתבה השתתפו רועי נחמיאס, חנן גרינברג ועלי ואקד

הכתבה המקורית

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה