איתמר: אם, 3 בניה ושכנם נהרגו בחדירת מחבל

עמוס הראל, נדב שרגאי, תמרה טראובמן, דניאל סובלמן ואנשיל הארץ, 21.6.2002
משפחת שבו

משפחת שבו


רחל שבו, וילדיה - נריה בן 15, צבי בן 12 ואבישי בן 5, נהרגו מאש מחבל שחדר לביתם; מפקד כיתת הכוננות ביישוב, יוסף טויטו, נהרג אף הוא; 2 ילדים נוספים מהמשפחה ו-2 חיילים נפצעוחמישה אזרחים ישראלים נרצחו אמש בחדירת מחבל להתנחלות איתמר מדרום לשכם. ההרוגים הם רחל שבו, שלושת ילדיה - נריה בן 15, צבי בן 12 ואבישי בן חמש, וכן מפקד כיתת הכוננות של היישוב, יוסף טויטו. שני ילדים נוספים מהמשפחה נפצעו - אחד קשה ואחד בינוני, ועוד ששה אנשים נפצעו, בהם שני שוטרי משמר הגבול. המחבל נורה ונהרג. אבי המשפחה, בועז, לא נפצע. הלוויותיהם מתקיימות בצהריים ביישובם.

ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין קיבל על עצמו אמש את האחריות לפיגוע. בקול ישראל דווח, כי גם הזרוע הצבאית של הפתח, גדודי חללי אל אקצה, לקחו אחריות על הפיגוע.

סמוך לשעה 21:00 בערב חדר המחבל, חמוש ברובה סער וברימוני יד אל ההתנחלות, שרק חלק ממנה מגודר. הגדר מקיפה את הישוב הוותיק באיתמר, אולם בהמשך הדרך ישנם כמה מאחזים שהשטח שביניהם לבין ההתנחלות אינו מגודר ומאפשר כניסה קלה יחסית. לפי דיווח אחר, המחבל חתכו את הגדר וחדר אל ההתנחלות.

המחבל פרץ לבית משפחת שבו ופתח באש לעבר בני המשפחה שהיו בתוכו. אחר כך התבצר המחבל בתוך הבית וירה לכל עבר. לאזור ההתנחלות הוזעקו כוחות גדולים של צה"ל, שהחלו לצור על הבית. ביישוב הוכרזה כוננות מחשש שהמחבל מחזיק בבני ערובה והתושבים התבקשו לשהות במרחבים מוגנים יחסית.

חילופי האש נמשכו לסירוגין במשך קרוב לשעה, עד ששוטרי יחידת המסתערבים של משמר הגבול הצליחו להרוג את המחבל. תיבדק אפשרות כי אחד הנפגעים נורה מירי כוחות הביטחון הישראליים. בית המשפחה עלה באש, לאחר שקליע פגע במיכל גז.

33 הרוגים ב-3 יממות

איתמר: אם, 3 בניה ושכנם נהרגו בחדירת מחבל 

משפחת שבו בהרכב מלא. למעלה מימין האם רחל שנהרגה (בוצ'צ'ו)

משפחת שבו היא מוותיקי איתמר. רחל ובעלה, בועז שבו, הגיעו לאיתמר לפני כ-18 שנה. רחל עבדה שנים ארוכות במזכירות היישוב יצהר. בועז שימש שנים ארוכות כנהג אמבולנס. לאחרונה החלה רחל בלימודים לקראת קבלת תואר "טוענת רבנית". למשפחה שבעה ילדים.

מאז החלה האינתיפאדה האחרונה נהרגו בהתקפות טרור שלושה מתושבי איתמר: גלעד זר, אריה אגרניוני ומאיר ליקסנברג. כמו כן, נרצחו ב-28 במאי שלושה נערים בני 14, מתלמידי הישיבה התיכונית חיצים, הנמצאת באיתמר. השלושה, גלעד שטיגליץ, נתנאל ריאחי ואברהם סיטון נרצחו במגרש הכדורסל של הישיבה בהתנחלות. שלשום נהרג נער נוסף מאיתמר בפיגוע בצומת הגבעה הצרפתית. באיתמר חיות 80 משפחות ובמאחזים הסמוכים לה חיות 25 משפחות.

33 ישראלים נהרגו בשלוש היממות האחרונות. בפיגוע באוטובוס בירושלים ביום שלישי בבוקר נהרגו 19 בני אדם. בפיגוע אמש בצומת הגבעה הצרפתית בעיר נהרגו שבעה ישראלים ובמהלך תקרית בקלקיליה נהרגו קצין צה"ל וחייל.

"הגדר לא מונעת פיגוע"

אמש, כחצי שעה לאחר תחילת האירוע באיתמר, שיגר דובר מועצת יש"ע בקשה לכתבים להפסיק להאשים את המתנחלים בכך שאין גדרות מסביב ליישוביהם. לדבריו, המתנחלים דורשים מרכיבי ביטחון מהצבא כבר תקופה ארוכה, אבל לא מקבלים אותם.

במשך שנים, העדיפו חלק מההתנחלויות שלא לגדר את עצמם, משיקולים אידיאולוגיים, בין היתר מתוך רצון להרחיב את היישובים. עם זאת, מציינים בכירים ביש"ע - גם כאלה שמצדדים בגידור היישובים - כי במקרים רבים, כמו בחדירה אמש, ובחדירות לחמרה, לאדורה ולאלי סיני, לא הצליחה גדר למנוע פיגוע קטלני. לטענת המתנחלים, "גדר שנמצאת במרחק של 15-10 מטר מהבתים היא לא יעילה", ויש להקים חבילת מיגון, שתכלול גם מערכת תאורה, דרכי ביטחון וכמובן כוחות אבטחה.

בהכנת הידיעה השתתפו כתבי "הארץ" עמוס הראל, נדב שרגאי, תמרה טראובמן, דניאל סובלמן ואנשיל פפר


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה