מבצע יבין

עפר דרורי
מגיבורי חצור

מגיבורי חצור


בשנות השישים ביצעה סיירת מטכ"ל מספר מבצעים שמטרתם העיקרית הייתה איסוף מודיעין. חלק מהמבצעים בוצעו בשיתוף פעולה עם חיל האוויר אשר היה אחראי על הובלת הלוחמים וחילוצם במידת הצורך. חלק אחר היו מבצעים קרקעיים ללא שיתוף חיל האוויר. המבצעים הקרקעיים קדמו למבצעים בשיתוף חיל האוויר לאחר שצמרת הצבא התרשמה מהיכולות של היחידה והצורך לספק מודיעין בטווחים גדולים יותר. מבצע יבין היה המבצע השלישי הקרקעי של סיירת מטכ"ל לאיסוף מודיעין.הכתבה המלאה (עם תמונות) בקובץ הנילווה למטה

מבצע יבין

עפר דרורי

offerd@gmail.com

בשנות השישים ביצעה סיירת מטכ"ל מספר מבצעים שמטרתם העיקרית הייתה איסוף מודיעין. חלק  מהמבצעים בוצעו בשיתוף פעולה עם חיל האוויר אשר היה אחראי על הובלת הלוחמים וחילוצם במידת הצורך. חלק אחר היו מבצעים קרקעיים ללא שיתוף חיל האוויר.
המבצעים הקרקעיים קדמו למבצעים בשיתוף חיל האוויר לאחר שצמרת הצבא התרשמה מהיכולות של היחידה והצורך לספק מודיעין בטווחים גדולים יותר. מבצע יבין היה המבצע השלישי הקרקעי של סיירת מטכ"ל לאיסוף מודיעין.

שם המבצע: יבין
תאריך: 25 בינואר 1965
היעד: סוריה
אנשי סיירת מטכ"ל: מפקד: סגן אהוד ברק, סגן אלי ידגרוב, סמל צדוק אהרון, סמל צבי דרוקר, ממ"ק ישי קציר.
אלי ידגרוב הגיע ליחידה והיה מיועד לתפקיד סגן המפקד. השתתפותו במבצע הייתה מעין חניכה והתנסות למבצעי היחידה.
ישי קציר היה לאחר סיום בה"ד 1 אבל לפני השלמה חילית של קציני מודיעין (שהייתה נהוגה אז ביחידה) לכן דרגתו הייתה ממ"ק (ממלא מקום קצין).

עיטורים וצל"שים
:

אהוד ברק
(צל"ש הרמטכ"ל), בכתב הצל"ש נכתב: סגן אהוד ברק ביצע משימה קשה ומסובכת, תוך גילוי כושר ביצוע מעולה ודייקנות. בכך תרם להגברת בטחון המדינה. על מעשה זה קיבל את צל"ש הרמטכ"ל.  יצחק רבין, רב אלוף, ראש המטה הכללי.
הצל"ש הראשון של אהוד ברק הומר לעיטור המופת. היות וצל"ש זה לא היה הראשון אצל ברק הוא לא הומר לעיטור עפ"י הכללים שנקבעו בוועדת ההמרה.

אלי ידגרוב
(צל"ש הרמטכ"ל שהומר לעיטור המופת). בכתב העיטור נכתב: סרן אלי ידגרוב ז"ל ביצע משימה קשה ומסובכת, בדייקנות, מהירות ובכישרון מרביים. בכך תרם להגברת בטחון המדינה. על מעשה זה הוענק לו : עיטור המופת ניסן תשל"ג אפריל 1973, דוד אלעזר, רב אלוף, ראש המטה הכללי.
דרגתו של אלי ידגרוב נכונה למועד הענקת עיטור המופת באפריל 1973. במבצע עצמו היה ידגרוב בדרגת סגן.

ישי קציר
(צל"ש הרמטכ"ל שהומר לעיטור המופת). בכתב העיטור נכתב: ממ"ק ישי קציר ביצע משימה קשה ומסובכת, תוך גילוי כושר ביצוע מעולה ודייקנות. בכך תרם להגברת בטחון המדינה. על מעשה זה הוענק לו : עיטור המופת ניסן תשל"ג אפריל 1973, דוד אלעזר, רב אלוף, ראש המטה הכללי.

צדוק אהרון
(צל"ש הרמטכ"ל שהומר לעיטור המופת). בכתב העיטור נכתב: סמל צדוק אהרון ביצע משימה קשה ומסובכת, תוך גילוי כושר ביצוע מעולה ודייקנות. בכך תרם להגברת ביטחון המדינה. על מעשה זה הוענק לו : עיטור המופת ניסן תשל"ג אפריל 1973, דוד אלעזר, רב אלוף, ראש המטה הכללי.

צבי דרוקר
(צל"ש הרמטכ"ל שהומר לעיטור המופת). בכתב העיטור נכתב: סמל צבי דרוקר ביצע משימה קשה ומסובכת, תוך גילוי כושר מעולה, מהירות ודייקנות. בכך תרם להגברת בטחון המדינה. על מעשה זה הוענק לו : עיטור המופת ניסן תשל"ג אפריל 1973, דוד אלעזר, רב אלוף, ראש המטה הכללי.


attachment מבצע יבין.pdfהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה