אנשי "תרנגול 53" חוזרים ל"דורסי הלילה"

דוד גרינוולד אתר הגבורה, בטאון חיל האויר, 29 במארס 2015
צילום: עופר בר-שלום

צילום: עופר בר-שלום


46 שנים לאחר אחת הפעולות היצירתיות בתולדות צה"ל חזרו מבצעי "תרנגול 53" לטייסת "דורסי הלילה". הם החיו מחדש את זכרונותיהם מהפעולה הבלתי נשכחת על אדמת מצרים, ש"לקוחה מעולם הסרטים"26 בדצמבר, 1969. מבסיס תל-נוף ממריאים שלושה מסוקי "סופר פרלון" אל עבר אזור ראס-ע'ארב שבמצרים, נושאים בבטנם כוח של חטיבת הצנחנים. מטרת המבצע, שקיבל את השם "תרנגול 53": התשלטות והבאת מכ"ם סובייטי מתקדם בשירות המצרים ארצה, שמקשה על פעילות המטוסים הישראלים בגזרה. שעות לאחר מכן, כשהוא מפורק לשני קרונות, נקשר המכ"ם הסובייטי לשני מסוקי "יסעור" וממריא איתם לכיוון ישראל. "תרנגול 53" היה להצלחה מסחררת: הערך המוראלי, הטקטי והאסטרטגי של הפעולה, שנודעה לימים כאחת מהנועזות והיצירתיות בהיסטורית צה"ל, היה חסר תקדים ותרם רבות לניצחון ישראל בלחמת ההתשה. "כלקוחה מעולם הסרטים", אמר על הפעולה הרמטכ"ל דאז רא"ל חיים בר-לב ז"ל.

ביום שישי האחרון חזרו אלה שהיו שם אז לטייסת "דורסי הלילה" שבבסיס תל-נוף. הטייסים, הנווטים, המכונאים המוטסים, מתכנני המבצע מהמטה וגם נציגי כוח הצנחנים הגיעו שוב לטייסת ה"יסעורים" כדי להעלות זכרונות וללמד את הדור הצעיר של הטייסת על יצירתיות ותעוזה. "ההיסטוריה משרתת את העתיד בלימוד המבצעי. המציאות היא אחרת, אבל הרבה מהתובנות של פעם תקפות גם למבצע הבא", מספר סא"ל גדי, מפקד טייסת "דורסי הלילה". "יש פה חיבור של עבר, הווה ועתיד שגם מכבד את צוותי העבר של הטייסת וגם מביא תרומה מבצעית לדור העתיד שלה. זה החינוך שלנו כלוחמים, וזה יכול להביא אותנו לכשירות מנטלית טובה יותר במלחמה הבאה".

"חשוב לשמור על קשר עם אנשי העבר"
שיאו של היום היה השחזור הטיסתי: שני מסוקי "יסעור" של הטייסת נשאו באמצעות מתלה מטען שני קרונות ודימו את נחיתת ה"יסעורים" על אדמת ישראל עם המכ"ם המפורק. לאחר מכן חזרו המשתתפים לשתף את חוויותיהם וניערו את גרגרי האבק שהצטבר עם השנים על זכרונותיהם מאותו יום. אחד אחרי השני עלו מפקד חטיבת הצנחנים דאז, אלוף (מיל') חיים נדל, מפקד טייסת "מובילי הלילה" דאז, סא"ל (מיל') אברהם פרי וקברניט המסוק שנשא את קרון המכ"ם, תא"ל (מיל') נחמיה דגן וסיפרו כיצד התבצע המבצע. בהמשך עלו גם מפקד גדוד 50 של הצנחנים דאז, תא"ל (מיל') אריה צידון (צימל) והוגה המבצע רמי שלו לבמה ונתנו את הזווית האישית שלהם לאירועי אותו לילה בלתי נשכח. "זה מדגיש את חשיבות המקצוע ומראה לאן המערך שלנו הגיע, ויכול גם להגיע בעתיד", מספר סרן אילון, טייס סדיר בטייסת "דורסי הלילה". "הלקחים שהם למדו עדיין מלווים אותנו בהרבה מאוד תחומים. כבוד גדול בשבילנו להיות באירוע הזה, לשמוע את הסיפורים הבלתי נשכחים ממקור ראשון וללמוד על אומץ מהאנשים שעשו פעולות כאלה בעצמם".

"חשוב מאוד לשמור על קשר עם אנשי העבר של הטייסת. הגיעו לכאן קרוב ל-200 אנשים ואנחנו שמחים לתת להם את ההזדמנות להעלות זכרונות ולראות איך נראית היום הטייסת שבה הם העבירו הרבה שנים", אומר רס"ן (מיל') י', טייס מילואים בטייסת אשר נטל חלק בהקמת עמותת "הדורסים" של הטייסת והיה ממארגני האירוע. "נשמח לעשות אירועים דומים בעתיד ולהמשיך לכבד את האנשים שסייעו רבות לפיתוח הטייסת ומערך מסוקי הסער של החיל".


מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה