האנדרטה לזכר גיבור העיר עפולה נשברה אחרי 18 שנה - והוחלפה: "החזירו לו את הכבוד"

ישראל מושקוביץ ידיעות אחרונות, 1 במארס 2022
האנדרטה לזכר גיבור העיר עפולה נשברה אחרי 18 שנה - והוחלפה: "החזירו לו את הכבוד"


במשך שנים רבות החזיקה מעמד אבן האנדרטה שהכינו פקודיו של סרן לאונרדו ויסמן ז"ל - שנהרג ב-2003 כשהסתער על מחבל בעודו חמוש רק ברימון - אף שנדדה מבסיס לבסיס עם המעברים של הפלוגה. לאחרונה נשברה מסיבה לא ברורה, ולבקשת אמו, הוחלפה כעת בחדשה: "האנדרטה היחידה לזכרו בעיר"במשך 18 שנה החזיקה מעמד אבן האנדרטה שהכינו פקודיו של סרן לאונרדו ויסמן ז"ל, כשהיא נודדת מבסיס לבסיס בעקבות המעברים של הפלוגה מגזרה לגזרה, אבל לפני כמה שבועות היא נשברה. לא ברור כיצד, אם בשל השחתה מכוונת או בשל שחיקה עם הזמן ואולי אף מרעידות האדמה. כעת, לאחר שנהרסה, היא הוחלפה באנדרטה חדשה - לזכרו של מי שנחשב לאחד מגיבורי העיר עפולה.
סרן לאונרדו ויסמן ז"ל מעפולה, ששירת כסגן מפקד פלוגה בגבעתי, נהרג בשנת 2003 בהיתקלות עם מחבל ברצועת עזה. המחבל זחל לעבר עמדה באזור כיסופים שבעוטף עזה. רס"ן חגי ביבי ז"ל, מפקד פלוגה סמוכה, קפץ למקום עם סגנו ויסמן. הם חתרו למגע וביצעו סריקות אחר המחבל, שפתח לעברם באש ופגע בביבי פגיעה אנושה. המחבל פגע גם בנשקו של ויסמן, שהסתער לעברו כשהוא חמוש ברימון יד בלבד. ויסמן נורה למוות, וקיבל צל"ש על גבורתו בקרב.
2 צפייה בגלריה
רבקה ויסמן, אימו של לאונרדו ז"ל, ליד האנדרטה החדשה
רבקה ויסמן, אימו של לאונרדו ז"ל, ליד האנדרטה החדשה
(צילום: דוברות עיריית עפולה )
האנדרטה לאחר שנשברה
האנדרטה לאחר שנשברה
(צילום: דוברות עיריית עפולה )
"האנדרטה הוקמה לפני 18 שנה על-ידי פקודיו של ויסמן, שהעבירו את האנדרטה מבסיס לבסיס בהתאם למעבר שלהם, ואז הגיע הרגע שהם לא יכלו להעביר יותר את האבן הכבדה. הם פנו לעיריית עפולה והוחלט להציב את האנדרטה בכניסה לשכונה שלנו בגבעת המורה, במרחק לא רב מהדירה שגרנו בה בשכונה", סיפרה רבקה ויסמן, אמו של לאונרדו ז"ל. מעל האנדרטה הוצב דגל חטיבת גבעתי והמקום הפך מוקד לעלייה לרגל לתושבי העיר.
לפני כמה שבועות תושבים מהשכונה סיפרו בכאב לרבקה שהאנדרטה נשברה. ויסמן הגיעה למקום ונחרדה לראות שהאבן נשברה לכמה חלקים. היא פנתה לאלי ימין, יו"ר יד לבנים בעפולה, בבקשה לסייע לה בשיקום האבן. הבקשה הועברה לעיריית עפולה ואתמול תוקנה האנדרטה והוצבה מחדש במקום בו הייתה.
"החזירו את הכבוד לבן העיר שנפל, זו האנדרטה היחידה לזכרו בעיר, היה מאוד חשוב לי להחזיר את האנדרטה הזו, אני מודה לעירייה וליד לבנים על הסיוע", סיכמה ויסמן.
ראש העיר עפולה, אבי אלקבץ, הוסיף: "נושא ההנצחה והזיכרון הקולקטיבי חשוב לנו מאוד. כאשר פוגעים בסמל כזה היה חשוב לנו לתקן את האנדרטה, לא רק בשביל המשפחה אלא בשביל כל תושבי עפולה שיוכלו לבוא ולהדליק נר זיכרון, לזכרו של לאונרדו".


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה