התלמיד המופנם שקפץ על הרימון

תמר טרבלסי חדד YNET, 16 באוקטובר 2023
המורה דימה והלוחם מתן אברג'יל ז"ל

המורה דימה והלוחם מתן אברג'יל ז"ל


המורה דימה בולט נהג לספר בכיתה בה לימד על מעשה הגבורה של חברו רועי קליין ז"ל במלחמת לבנון. הוא לא האמין שיאבד את אחד מתלמידיו, מתן אברג'יל, במקרה דומה באופן מצמרר"כשעמדתי בכיתה וסיפרתי על הגבורה של רועי קליין ז"ל, קצין צה"ל שקפץ על רימון והציל את חבריו החיילים במלחמת לבנון השנייה, לא העליתי על דעתי שאחד התלמידים שלי יפעל באותה גבורה ויקפוץ על רימון כדי להציל את חבריו בטנק". כך אמר בהתרגשות רס"ן במילואים דימה בולט, המחנך לשעבר של רב"ט מתן אברג'יל, שהקריב את חייו במהלך התקפת הפתע של מחבלי חמאס בקיבוץ ניר עם.

בולט, מורה לשעבר בתיכון אמית אופק באור עקיבא והיום מרצה בלוינסקי-וינגייט, שמע על הבשורה הקשה מהמילואים בחטיבת גולני על גבול לבנון, והצליח לצאת למספר שעות כדי להשתתף בלוויה. בולט ליווה את אברג'יל בכל תהליך הגיוס וגם לאחר מכן הקפיד להגיע לכל הטקסים שעבר – החל מסיום הטירונות – והיה גאה בתלמיד השקט והמופנם שקיבל מצטיין מחלקתי, והמפקד שלו העניק לו את הכומתה האישית שלו.

כאמור, לא מדובר בטראומה הראשונה שעבר בולט. חברו לחטיבה, רועי קליין, נהרג בקרב בבינת ג'בייל, ועל מעשה הגבורה כסגן מפקד גדוד 51 הוענק לו לאחר מותו עיטור העוז.
בולט נהג מדי שנה להנציח את זכר חברו ולספר לתלמידיו על גבורתו. "אני מעודד אותם לשירות משמעותי בצה"ל", מספר בולט. "מתן היה ילד מיוחד וטוב, שקט וצנוע. כשסיפרתי על רועי בכיתה של מתן, אני זוכר שהוא הקשיב ודרך המבט שלו הרגשתי שהוא מבין ומעבד את המידע. כמחנך אני מכיר את המבט הזה של תלמידים, ואני יודע גם כשהם שקטים מתי הם מתחברים, או שהם נמצאים אבל לא מקשיבים. מתן התעניין ושאל על רועי, אני בטוח שעברה מחשבה בראשו כמו כל אחד מאיתנו ששואל את עצמו האם היה מסוגל לנהוג כך".

עוד הוא אומר בעצב: "ליוויתי את מתן בכל תהליך הגיוס, שמרתי איתו על קשר והגעתי לבקר אותו בבסיס. במסע הכומתה זכיתי לסחוב איתו את האלונקה ולהיכנס יחד איתו מתחתיה. אני יודע איזו אישיות צריך להיות כדי לקבל מצטיין ואת הכומתה של המפקד. מתן היה בשבילי כמו בן. אני לא יודע מה גרם לו לפעול כמו שפעל – זו החלטה שמקבלים בשנייה בודדת. אני לא יודע האם סיפור הגבורה של רועי קליין הניע אותו, או שגם החינוך בבית והערכים שספג".

התלמיד המופנם שקפץ על הרימון
המורה דימה והלוחם הגיבור רב”ט מתן אברג’יל ז"להוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה