סרן נחמיה כהן ז"ל

עיטור המופת
נחמיה כהן

נחמיה כהן


תיאור המעשה: נחמיה כהן ז"ל ביצע מספר פעמים משימות מיוחדות בתנאים קשים, אשר תרמו להגברת הבטחון. על מעשה זה הוענק לו : עיטור המופת ניסן תשל"ג אפריל 1973, דוד אלעזר, רב אלוף, ראש המטה הכללי



מתוך אתר יזכור
בנובמבר 1961 גויס לצה"ל והתנדב ליחידת סיור של הצנחנים. ביחידה זו עבר את כל תקופת השירות הסדיר. לאחר מכן נשלח לקורס קצינים מטעם יחידתו, והוא סיים אותו באוגוסט 1963 בהצטיינות. אז חזר ליחידתו. בדרגת סרן ושירת בה עד פברואר 1967, כשעבר שוב לצנחנים כסגן מפקד פלוגה. השתתף באופן פעיל במלחמת ששת הימים בדרגה זו ועם נפילת מפקדו קיבל נחמיה את הפיקוד לידיו והוביל את אנשיו לקרב שנערך ליד חירבת זיתון באיזור עזה, כשהוא נמצא בזחל הראשון שחדר לשטח ההוא למרות אש האויב שניתכה עליו - ובאותו קרב, ביום כ"ו באייר תשכ"ז -5.6.1967, נפל. הובא לקבורה בבית הקברות הצבאי לשעת חירום בבארי ולאחר זמן הועבר למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי שעל הר הרצל בירושלים. הוא זכה לחמישה ציונים לשבח ולכמה מכתבי הערכה על פעולותיו הבטחוניות. הרמטכ"ל התבטא פעם כי אין הוא מכיר קצין מעולה כל כך בעל הישגים מרשימים כל כך שתרם לבטחון המדינה כמוהו.

סרט עליו ששודר בערוץ הראשון בשנת 1998

_______________________________________

 גל עד לזכרו של נחמיה כהן

הגלעד הוקם בשכונת אבו-טור, סמוך למתנ"ס "בית נחמיה", הנושא את שמו.
האנדרטה היא סלע, שעליו חקוק שמו של נחמיה כהן וכן: " אדם לוחם מפקד". הסלע הוצב ליד המתנ"ס, השוכן בבית ששימש עמדה קדמית בימים שקדמו למלחמת ששת הימים, ושנחמיה היה מפקדה.
נחמיה נפל במלחמת ששת הימים ליד חירבת זיתון שבאזור עזה ביום כ"ו באייר תשכ"ז (5.6.1967). הוא היה בעל שני ציונים לשבח על פעולותיו הבטחוניות.

(מתוך אתר ההנצחה של עירית ירושלים)

כתבה ממעריב, יוני 2017


 

 



הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה