סגן יובל טוביה ז"ל

צל"ש האלוף
יובל טוביה

יובל טוביה


סיפור המעשה: תיאור המעשה: ביום א' ה- 22 בינואר 1995, כא' בשבט תשנ"ה, אירע פיגוע תופת רצחני בבית ליד. בפיצוץ הראשון נהרגו שמונה מחיילי צה"ל. הקצין יובל טוביה ז"ל אשר שהה במתחם הצומת, חש עם שוך הפיצוץ הראשון למקום האירוע במטרה לסייע בחילוץ הפצועים הרבים שהיו מוטלים בזירת הפיגוע. בדרך פעולה זו נקט יובל טוביה ז"ל למרות ידיעות קודמות אשר הזהירו מפני פיצוץ נוסף. עת הגיעו למקום המצאם של הפצועים אירע פיצוץ נוסף בו הוא מצא את מותו. על חירוף הנפש, מימוש ערך הרעות תוך סיכון עצמי, אומץ לב, גילוי תושיה והיותו מופת ודוגמא, מוענק לסגן יובל טוביה ז"ל אות ציון לשבת מטעם אלוף פיקוד המרכז. אלוף משה קפלינסקי, אלוף פיקוד המרכז, 19 ינואר 2003.יובל התגייס לצה"ל באוגוסט 1991. הוא התנדב לצנחנים ואת רוב שירותו עשה כאיש מודיעין; תחילה כמש"ק ובהמשך כקצין מודיעין בבסיס האימונים של החטיבה. מפקדיו העריכו אותו על מקצועיותו, על גישתו היסודית והרצינית בכל תחום בו עסק, על נכונותו להתגייס ולהתנדב למשימות גם מבלי שהתבקש, ועל חתירתו לשלמות ולמצוינות. פקודיו אהבו אותו על צניעותו ונועם הליכותיו, ועל יחסו החם והאנושי כלפיהם. "הוא תמיד ראה את האדם, ולא את הדרגה או התפקיד", אמרו. שלושה עיטורי כבוד יחידתיים הוענקו לו על הצטיינותו בפעילותו הצבאית.
יובל נפל בעת מילוי תפקידו, ביום כ"א בשבט תשנ"ה (22.1.1995), בהתפוצצות מטעני נפץ שהניחו מחבלים בצומת השרון-בית ליד. באותו פיגוע נהרגו עשרים ואחד חיילים נוספים ואזרח אחד. יובל הועלה לדרגת סגן לאחר מותו. בן עשרים ושתיים היה בנופלו.
מפקד היחידה, סגן-אלוף ערן, כתב להורים השכולים: "יובל יצא לקורס הקצינים רק לקראת תום שירותו הסדיר, וזאת משום הכרתנו כי יובל הוא דמות הקצין המצטיין - מסור, אחראי, יוזם, איכפתי, משקיע ללא חשבון זמן. אין מילים מספיקות לתארו. לעבוד עם יובל, זו חוויה בפני עצמה: הוא לא ויתר לאיש, לא לעצמו, לא לפקודיו ולא למפקדיו. רמת הסטנדרטים שהציב היתה כה גבוהה, עד שהקפיצה את רמת מחלקת המודיעין לגבהים אותם לא ידעה קודם".
 
בט"ז בשבט תשס"ג (ינואר 2003) העניק אלוף פיקוד המרכז לסגן יובל טוביה ציון לשבח אישי, אשר נמסר למשפחתו, "על חירוף הנפש, מימוש ערך הרעות תוך סיכון עצמי, אומץ לב, גילוי תושיה והיותו מופת ודוגמא".


כתב הצל"ש


סגן יובל טוביה ז"ל


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה