סא"ל זאב בר-לביא

אין מידע על ההצטיינות
זאב בר-לביא

זאב בר-לביא


ב-1980 הוענק לו ציון לשבח על פועלו בחיל המודיעין בכלל ועל העשור שהקדיש למיכון המודיעין בפרט. בחוות דעת כתבו עליו מפקדיו: "אישיות מיוחדת במינה, בעל מקצוע חריף ובקי, מחנך דור בנושא המחקר... שייך לגזע נדיר של אנשי עמל קפדניים ויסודיים, צמאי דעת ובעלי יכולת למידה והתחדשות". אין מידע על סוג הצל"ש.למרות טרדות היום יום, שררה במחלקת המחקר אווירה של עבודה ושל גיבוש ושיתוף פעולה. ב-1964 התרחבה המחלקה והוחלט להקים בה ענף מחקר נוסף, שיכלול את ירדן, סעודיה, דרום חצי-האי ערב ועוד. ביבר מונה לראש הענף והוענקה לו דרגת סא"ל. במלחמת ששת הימים תרמה מחלקתו תרומה של ממש להצלחה בגיזרה הירדנית. על ניתוח הקרבות והסקת הלקחים מן הקרבות במלחמה זו, זכה ביבר ממפקדיו לתודה ולהערכה עמוקה.
ב-1971 השלים המלך חוסיין את חיסול הכוח הפלשתיני, וביבר סיים את החלק המרתק הזה של חייו. ראש אמ"ן, אהרן יריב, כתב לו: "מסירותך לתפקיד והתעניינותך בנושא עבודתך לא פחתו כלל עם הזמן, והיית נמנה עם אותם אנשי מחקר המסורים לתפקידם בלב ובנפש ומעוניינים תמיד בקידום העניינים ואינם דורכים במקום".
אחרי 23 שנות שירות בחיל המודיעין, התמסר ביבר לאתגר חדש - קורס לניתוח מערכות בממר"ם. הוא התחיל בפרק חדש בחייו, וגם בו תרם רבות לקידום המודיעין. במלחמת יום-הכיפורים הוא עוד סייע בפעילות הענף, ובזכות תגובתו המהירה הצליח להציל את המלך חוסיין מפגיעה בטעות של הישראלים.
ביבר היה חלוץ בשדה המיכון, וביצע את מיחשוב מחלקת המחקר. הוא טיפל בכל פרט בהפקת המוצרים הממוחשבים של המחלקה, ושקד על השגת המוצר המושלם. ביבר זכה להערכת מפקדיו, וב-1980 הוענק לו ציון לשבח על פועלו בחיל בכלל ועל העשור שהקדיש למיכון המודיעין בפרט. בחוות דעת כתבו עליו מפקדיו: "אישיות מיוחדת במינה, בעל מקצוע חריף ובקי, מחנך דור בנושא המחקר... שייך לגזע נדיר של אנשי עמל קפדניים ויסודיים, צמאי דעת ובעלי יכולת למידה והתחדשות".
ב-1981 הוענקה לביבר דרגת אלוף-משנה. הוא המשיך בעבודתו והפיק עשרות מוצרים - וניסה לשכנע צעירים לעבוד על-פי הנורמות שלו, באותו מרץ ובאותה מסירות שהיו אופייניים לו מאז.
ביבר עבד עד יומו האחרון, ונפטר באופן פתאומי מהתקף לב בשבת, ט' בניסן תשמ"ה (30.3.1985).


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה