לוחם ללא חת

אורי דרומי הארץ 12.10.08
לוחם ללא חת


יונה דוידוביץ', לוחם אצ"ל, גולני והסיירת הירושלמית, קבלן-אומן, 1925-2008יונה דוידוביץ נולד בתל אביב, אך עוד בהיותו ילד רך בשנים עברה המשפחה לירושלים. הוא היה חבר בתנועת הנוער של בית"ר ומשם היתה הדרך סלולה לאצ"ל ולהסתכנות בהדבקת כרוזים. במהלך ה"סזון", בפסח 1944, הוא הוסגר על ידי ההגנה לבריטים אך שוחרר, והשתתף בפיצוץ בניין הטאבו ברחוב ממילא ובתקיפת בניין הבולשת. באותן היתקלויות אלימות עם הבריטים זכה לכינוי "ג'קסון", שדבק בו מאז. כשלבסוף נתפס, ניצל מגירוש לאריתריאה משום שהבריטים זכרו לאביו את חסד שירותו בצבאם (הם כינוהו בחיבה Old David). יונה נשלח "רק" למחנה המעצר בלטרון.

בארבע שנותיו בלטרון הוא רכש את השכלתו: פרופ' עוזי ארנן היה מורהו ללשון, ד"ר ישראל אלדד (שייב) לימדו תנ"ך, וד"ר בנימין זאב פון וייזל - ביולוגיה. עם חבריו חפר מנהרה כדי לברוח, אך זו התגלתה. בתש"ח הוא שוחרר והצטרף לגדוד אצ"ל בירושלים. מפקד הפלוגה שלו, יהודה לפידות, מספר כי בעת הניסיון הכושל לפרוץ לעיר העתיקה במבצע "קדם" (יולי 1948), "ג'קסון" החסון גילה אומץ לב בלתי רגיל. אחר כך עבר ל"גולני", וישראל זמיר, חברו לגדוד 13, כתב בספרו "לכבות את השמש" על הקרב הנורא על משלט 86 במבצע "חורב", שבמהלכו חיילים סודאנים ולהביורים בידיהם הסתערו עליהם, וכיצד "ג'קסון נופף רובהו כאילו היתה זו אלה" והפיצם לכל רוח. אחר כך פתח את דלתו של זחל"ם מצרי ורוצץ את גולגולת נהגו ברובהו. על לחימתו שם זכה לצל"ש.

יונה התחתן עם שולמית לפידות שילדה לו את דמומית וצלי, אך איבדה זמנית את משרתה כמורה בשל נישואיה לאיש אצ"ל לשעבר. הוא שירת במילואים בסיירת הירושלמית, שבמלחמת ששת הימים לחמה בדרום העיר, ומפקדה, יוסי לנגוצקי, מספר איך כל שנה נאבק בשלישות שדרשה את שחרורו של המילואימניק המבוגר. במלחמת יום הכיפורים, והוא כבר משוחרר ממילואים, עלה לרמת הגולן והצטרף ליחידת פינוי נפגעים.

במקצועו האזרחי היה קבלן, ועמוס אונגר, לשעבר מנכ"ל החברה לשיקום העיר העתיקה, מספר כי לא היו לו מתחרים בשחזור עתיקות, וכי "עבד עם נשמה, לא פעם כאחד הפועלים". האדריכל אולריק פלסנר אומר, כי היה "אומן גאה במקצועו", שבעת בניית "בית גבריאל" שעל שפת הכנרת, סרק בעבורו את כל מחצבות ישראל עד שמצא את האבן המיוחדת שביקש. כשעבד בשחזור בחפירות בית שאן ביקר את ישראל זמיר בבית אלפא, וזה הציע לו לוותר על חלום א"י השלמה. ג'קסון התרעם: "להיפרד מז'בוטינסקי זה לתת גט לכל מה שאני מאמין בו". גם תשובתו של זמיר - "אנחנו נפרדנו מאמא רוסיה" - לא הזיזה אותו מעמדתו.

לכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה