הצל"ש הגיע אחרי המוות

איתן רבין NRG, 24.2.2005
הצל"ש הגיע אחרי המוות - מורן ורדי - צל"ש אלוף - שיטטת 13 - שכם


ביולי אשתקד נהרג סרן מורן ורדי מהשייטת בפעולה בשכם. 8 חודשים לאחר התקרית הקשה, שבה נהרג קצין השייטת, סרן מורן ורדי ז"ל, החליט חיל הים להעניק צל"ש לו ולשניים מחבריו, שהשתתפו בקרב.ביולי אשתקד הגיע כוח של השייטת בפיקודו של סרן ורדי למחנה הפליטים עין בית-עלמא בשכם, במסגרת מבצע למעצר מבוקשים. הכוח הבחין במבוקשים שניצבו ליד מבנה קטן, הסמוך לבניין בן חמש קומות. מתחקיר שנערך בצה"ל בעקבות האירוע עולה כי הכוח ביקש לירות טיל לעבר הבניין, אך בקשתם נדחתה על ידי קצינים בכירים. לאור הסירוב לירות טיל, נאלצו לוחמי השייטת לפתוח באש לעבר המחבלים שהתבצרו בבניין, ובמקום התנהל קרב יריות.
 
במהלך קרב היריות, הצליח אחד המחבלים לפגוע באחד מחיילי הכוח. הלוחם נפל לקרקע וצעק לורדי: "נפצעתי , בוא לעזור לי". סרן ורדי עזב את הכוח כדי להגיש עזרה לחייל, ושילם על כך בחייו: אחד המחבלים יצא מהמארב וירה לעבר ורדי ולעבר לוחם נוסף, שאף הוא נפצע. המחבל הצליח להימלט לבית, עלה לקומה השנייה, נמלט לבניין בן חמש הקומות והחל לירות מכל קומה לעבר החילים שכיתרו את המבנה.
 
בהמשך, עלה המבוקש לגג והחל להשליך לעבר הכח רימונים. כתוצאה מפיצוץ הרימונים נפצעו 2 חיילים באורח קל עד בינוני. בשלב זה הבינו המפקדים בשטח כי אין באפשרותם לפנות את הפצועים בשל הירי הכבד. רק אז התקבל אישור לשגר טילים לעבר הבניין. 


זירת הארוע, צילום, דובר צה"ל

התחקיר: מורן פעל באומץ לב
מהתחקיר שנערך בצה"ל עולה כי הכוח פעל כשורה, וכי סרן ורדי גילה אומץ לב ותושייה, כשיצא תחת אש כדי לסייע לחברו הפצוע. בסופו של דבר החליטו בשייטת להעניק צל"ש לסרן ורדי ז"ל, לאחד החיילים שנפצע ויושב כיום על כסא גלגלים, וללוחם נוסף.
 
בני משפחתו של מורן לא מתנחמים מהכוונה להעניק לו צל"ש. "אנחנו שמחים על כך שמורן יקבל צל"ש, אבל את מורן לא נוכל להחזיר", אומרים בני המשפחה. במשפחה אמרו כי הם מתכוונים להגיע לאירוע הענקת הצל"ש.
 
דב ורדי, אביו של ורדי, ממשיך למתוח ביקורת על מדיניות צה"ל בזמן האירוע. "אם היו יורים מלכתחילה טיל על הבית, היו חוסכים את מותו של בני", אמר האב. 


לכתבה המקורית
הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה