'אזרחי האויב חשובים כמו חיילים'

איתן רבין NRG, 3.4.2005
'אזרחי האויב חשובים כמו חיילים' - מורן ורדי - צל"ש אלוף - שייטת 13 - שכם


הורי הקצין ההרוג נדהמו כשהאלוף זיו הסביר את ההחלטה לא לירות טיל על בית המחבל שהרג את בנם. ביום שבו קיבלו בשם בנם צל"ש ממפקד חיל הים, על הפגנת נחישות, מקצועיות ועוז, קוראים הוריו של לוחם השייטתמורן ורדי ז"ל, שנהרג בהיתקלות עם מחבלים בשכם בשנת 2004, להשעות את ראש אגף המבצעים, האלוף ישראל זיו, מתפקידו, לאחר שלטענתם הוא אחראי למות בנם.ורדי ז"ל נהרג במהלך מבצע של השייטת לתפיסת מבוקש פלשתיני. כוח של השייטת יצא לכתר את בית המבוקש, וביקש לירות טיל לעבר הבית. מפקד החטיבה לא אישר. הכוח נאלץ להסתער על הבית וכתוצאה מכך נפגע אחד מפקודיו של ורדי בראשו ובגבו. ורדי ניסה לחלץ את החייל הפצוע, ואז נורה. על פעולה זו הוחלט להעניק צל"ש למורן ורדי לאחר מותו.

עד היום נמנעה משפחת ורדי מלבקר את צה"ל. ההורים שיבחו את הצבא ומפקדיו, למרות מות בנם. ואולם, בימים האחרונים הגיע לידי דב ורדי התחקיר הסופי על מות בנו. מהדוח עולה שמפקדים בכירים סירבו לאשר ירי של טיל לעבר בית של מחבל מבוקש, ולכן מורן וחייליו הסתערו על הבית בזמן שהמחבל עדיין היה בחיים.  

ההורים ביקשו להיפגש עם האלוף זיו, שבתוקף תפקידו אחראי על נוהלי הפתיחה באש. קודם לכן התקשר ורדי אל זיו. "היתה לנו שיחה קשה מאוד, עד כדי ניבולי פה", סיפר ורדי ל-
NRG מעריב
. למרות השיחה הקשה קבעו השניים להיפגש בלשכתו של האלוף. 

משפחת ורדי חשבה ששיחה פנים מול פנים תהיה אדיבה יותר מבטלפון, אך הם נדהמו כאשר האלוף אמר להם שהסיבה שבגללה לא ירו על הבית בו הסתתר המחבל, היא ש"אזרחי האויב לא פחות חשובים מחיילי צה"ל".

"השיחה הייתה זולה מאוד. האלוף זיו זלזל בנו", סיפר ורדי. ההורים ההמומים החליטו לכתוב מכתב תלונה לאלוף זיו, ושלחו העתקים מהמכתב לשר הביטחון, שאול מופז, לרמטכ"ל, משה יעלון, לסגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי ולוועדת החוץ והביטחון.


מורן ורדי ז"ל. צילום העתק: רונן לידור

"אתה אחראי להרג חיילים"
 "לכבוד האלוף ישראל זיו", כתבו ההורים. "לאחר שנמסר לנו על ידי הפרקליט הצבאי הראשי שאתה הוא זה שאחראי להוראות הפתיחה באש, יצרתי עמך קשר טלפוני, בנושא הקרב בו נהרג בני.

"שאלתי אותך מדוע לוחמי השייטת לא קיבלו את הכלים הנכונים להגן על עצמם. תשובתך הייתה שאזרחי האויב לא פחות חשובים מחיילי צה"ל. הוספת כי גם אתה אישית היית בעבר בסכנת חיים, ואחרי זה אמרת לנו שאין לך יותר זמן לדבר.

"ידידי ישראל זיו. לרענן את זיכרונך, בכדי להצליח במשימות מסוג זה, חייבים להשתמש בגורם ההפתעה ובכלים הנכונים. זהו המפתח להחזרת  הבנים הביתה בשלום. כאשר הוזמנתי ללשכתך, שאלתי אותך ברוגז רב בתחילת השיחה איך אתה מסביר הרג חיילים כזה? אולם אתה העדפת לסיים את השיחה".

בהמשך המכתב כותבים בני משפחת ורדי: "אדוני האלוף, אתה אחראי להרג חיילים, ואתה לא מספיק אמיץ לעמוד מול אב שכול ולהסביר מדוע צה"ל מתנהג כפי שהוא מתנהג. המלחמה  שלי היום הינה בשליחותו של בני מורן, במטרה לשנות קודים פתיחה באש על מנת להשיב את חיילינו בשלום הביתה. מורן בני נהרג, בגלל שלא נתנו לו את הכלים להגן על עצמו". 


הבית בשכם שבו הסתתר המחבל. צילום: דובר צה"ל
 

"אי- הבנות"
ההורים אמרו ל-NRG מעריב כי אם לא תפתח חקירה נגד האלוף זיו, בכוונתם לפנות לבית משפט אזרחי ולהגיש נגדו תביעה. גורם בכיר בשייטת הודה שהיו שורה של מחדלים שהביאו למותו של סרן ורדי.

מקורות צבאיים רשמיים מסרו בתגובה: "מכתבו של האב השכול, דב ורדי, טרם התקבל וכשיתקבל המכתב ייענה באופן ישיר שלא דרך אמצעי התקשורת. לגבי הציטוט שיוחס לאלוף זיו – אין בכוונת ראש אמ"ץ לנהל ויכוח עם האב השכול באמצעות התקשורת. אולם האלוף מוסיף שהשיחה שהתנהלה ביניהם היתה רצופת אי-הבנות".
"שמחה מהולה בעצב"
למרות העימות, הגיעו הוריו של מורן ז"ל לקבל את הצל"ש בטקס שנערך בבסיס השייטת. דב וליאורה קיבלו מידי מפקד חיל הים, האלוף דוד בן-בעש"ט, את התעודה.

בציון לשבח נאמר כי ב-6 ביולי 2004 בעת מבצע "חולדות ונחשים" שימש סרן מורן ורדי ז"ל מפקד צוות שמטרתו היתה ללכוד מבוקשים. במהלך התקרית נתקלו שניים מלוחמיו בשני מחבלים. במהלך ההיתקלות הם נפצעו. סרן מורן ורדי ז"ל הפגין קור רוח, מקצוענות והביא את פקודיו לסייע לפצועים. סרן ורדי גילה אומץ לב, מסירות והקרבה עצמית.

בטקס נכחו כ-200 מוזמנים, בהם מפקד הקומנדו הימי, בני המשפחות וחבריו של מורן. בטקס ניתנו של צל"שים נוספים לשני הלוחמים שנפצעו בתקרית. 

"מדובר בשמחה מהולה בעצב. מורן היה לוחם משכמו ומעלה וראוי היה שיקבל צל"ש אבל אנחנו עדיין בדעה כי היו כאן שורה של מחדלים שהביאו למותו", אמרו הוריו בכאב.


לכתבה המקוריתהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה