היחידה שהטמינה המטען שהרג את 5 הילדים קיבלה צל"ש

פליקס פריש YNET, 21.12.01
היחידה שהטמינה המטען שהרג את 5 הילדים קיבלה צל"ש


למרות שחיילי היחידה המובחרת ספגו ביקורת קשה בתחקיר צה"ל, קיבלה השבוע היחידה צל"ש על תפקודה באינתיפאדה. גורם בכיר בתגובה: מדובר בחוסר רגישות ממדרגה ראשונה
בשבוע בו אימץ הרמטכ"ל את המלצות אלוף פיקוד הדרום והורה לרשום הערות פיקודיות למפקדי יחידה מובחרת בעקבות הנחת המטען שגרם למותם של 5 ילדים פלסטינים בחאן יונס, החליט אלוף אחר, שאליו כפופה היחידה, להעניק לה צל"ש יחידתי על תפקודה בחודשי העימות. (על החלטת הרמטכ"ל - קישור מימין). המפקד שספג את ההערה מהרמטכ"ל, עלה השבוע על הבמה בטקס רב רושם, וקיבל את הצל"ש בשם כל היחידה.

גורמים בצה"ל אמרו כי מדובר בחוסר רגישות ממדרגה ראשונה. "בתחקיר התגלה כי כל רמות הפיקוד ביחידה אחראיות במידה זו או אחרת לתקלה המבצעית, שכפי שאמר הרמטכ"ל – תוצאותיה קשות ונוראות. היה מקום להצניע את עניין הצל"ש, ואולי לבטל אותו לחלוטין" אמר גורם בכיר.

צוות של היחידה המיוחדת הניח את המטען בעמדה פלסטינית בחאן יונס. ל-ynet נודע כי גם צוותים אחרים מהיחידה עסקו בהנחת מטענים במקומות אחרים ברצועה.

בעקבות האסון בחאן יונס והתחקיר הוחלט על שינויים בתרגולות ובנהלי העבודה בכל היחידות העוסקות בהנחת מטענים בצה"ל, כך שבעתיד לא יוכלו ילדים או אזרחים שעוברים במקרה על יד מטען להפעילו. כמו כן הוחלט להקפיד יותר בבחירת מיקום הנחת המטענים, ולהבטיח שאזרחים לא ייתקלו בהם.

קצין בכיר אמר ל-ynet כי "הפקנו לקחים עמוקים מאוד מהמקרה, על מנת שחלילה לא ישנה". קצין אחר אמר כי ההערות הפיקודיות של הרמטכ"ל יירשמו לכל הדרגים ביחידה המדוברת ומחוצה לה "וגם הקצינים שלא נרשמה להם הערה, רשמו לעצמם הערה, ויזהרו להבא". ואילו אחד הגורמים שהעירו על הצל"ש שאל היום באירוניה, "האם אכן הופקו כל הלקחים?"

דובר צה"ל בתגובה: "היחידה צויינה לשבח בשל 15 חודשי פעילות באירועי 'גאות ושפל'". דובר צה"ל לא התייחס למעורבות היחידה בהנחת מטען החבלה בחאן יונס.


לכתבה המקוריתהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה