30.10.56 צל"ש לסמל משה בוקעי

אבינעם מיסניקוב מרחב אווירי
30.10.56 צל"ש לסמל משה בוקעי


סיפור עיטור העוז של משה בוקעי
במבצע סיני היה סמל משה בוקעי טייס מטוסי פייפר בגף אילת של טייסת 100. עם פתיחת המבצע הוצנח גדוד 890 של הצנחנים בפיקודו של רס"ן רפאל איתן (רפול) ליד מצבת פרקר שבמעבר המיתלה והתחפר שם. קצין הסיוע האוירי שהוצמד לכוח שכח לקחת עימו את סיפרי הצופן והתדרים של הקשר.

בוקעי נשלח אל הכוח עם הספרים, ולאחר טיסה של שעתיים נחת בשעה 06:00 בתוך ואדי, כקילומטר מהכוח. הספרים הגיעו ליעדם ואז ביקש ממנו רפול להטיס עימו חייל ששבר את רגלו בצניחה והיה רתוק לאלונקה כשרגלו השבורה מקובעת לרובה שלו. בוקעי פירק את המושב האחורי של המטוס, פירק את המחיצה בין תא הטייס לזנב, והאלונקה הועלתה אל המטוס כשרגליו של הפצוע פונות לכיוון הזנב.

תוך כדי כך חלפו במקום מטוסי וומפייר מצריים. בוקעי הניע את המטוס והחל להמריא כדי להסתלק מהמקום, וזמן קצר ביותר לפני הניתוק חלפו מול אף המטוס זוג מטוסי מיג 15 שצלפו עליו. הפייפר נפגע מפגזים במיכל הכנף הימני שהתפוצץ ודלק בוער נשפך על הטייס שגם נפגע ברגליו מרסיסים. בוקעי הפסיק את ההמראה, עצר את המטוס, קפץ החוצה אל תוך האש ,נחבט בראשו מסלע והתגלגל על הקרקע כדי לכבות את האש שאחזה בבגדיו.

הפצוע  צעק שהוא נשרף ושיוציאו אותו,וניסה לצאת בעצמו.בוקעי לא יכול היה להוציאו מהדלת היות והיתה בצד של מיכל הדלק הבוער ולכן קרע את החלון מצידו השני של המטוס, הכניס את פלג גופו העליון פנימה וניסה למשוך את הפצוע החוצה ותוך כדי כך התחיל שוב לבעור בעצמו.

הוא הצליח למשוך את הפצוע החוצה אך רגליו נתקעו בתוך המטוס היות ורובהו הפריע. לבסוף נשרפו הרצועות שקשרו את רגלו של הפצוע לרובה, בוקעי הצליח להוציאו ואז כיבה את האש ששרפה את הפצוע ואותו, ושניהם טופלו ע"י חובש הגדוד עד שפונו מהמקום יחד עם כל פצועי הקרב לאחר יומיים.

על מעשיו אלו זכה בוקעי לציון לשבח שהוענק לו ע"י הרמטכ"ל משה דיין .עיטור זה הומר בשנת 1973 בעיטור העוז.

כתבת המקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה