עדותו של אברהם פרציגר

אברהם פרציגר
עדותו של אברהם פרציגר


עדותו של אברהם פרציגר בעל צל"ש אלוף ממלחמת יום הכיפוריםנושא הצל"ש זכה אצלי להדחקה מהרגע הראשון, נדמה לי שמלבד ההורים שלי וזוגתי, אף אחד לא שותף בעניין ולא מכיר את הנושא.
זו קרוב לוודאי גם הסיבה שאני לא מצליח לאתר את הכתובים הנוגעים לדבר. אני חושב שזה מסוג הדברים שכאשר לא אחפש אותו, אמצא.
אין לי תמונות מן הטכס שנערך בקונסרבטוריון של באר שבע, מלבד הזיכרון שלי מיקותיאל אדם ז"ל שהעניק לי את התעודה ואבא שלי שיושב הכי גאה בקהל.

האירוע שבגללו חשבו מפקדי גדוד התותחנים שבו שירתי שמגיע לי צל"ש היה במהלך מלחמת יום הכיפורים, העבירו את גדוד התומ"תים 175 מ"מ שלנו אל מעבר לתעלה כדי לפנות פרוזדור למטוסי ההפצצה של צה"ל, לאחר שנותרנו הגדוד המתפקד היחיד בעל טווחים ארוכים, אחרי למעלה מ-10 ימים של ירי בלי מנוחה נתנו לנו ללכת לישון ואז נפלו עלינו "פרוגים", אמבטיות מעופפות של חומר נפץ, אני זיהיתי את רעש המנועים שלהם זמן רב לפני שהגיעו והצלחתי להעיר את כל הצוות שלי כולל השומר שנרדם ולהרחיק אותם מקרבת ערומי התחמושת שלנו שאכן החלו להיפגע ולהרים פיצוצים אדירים, אחרי שהרחקתי את החיילים שלי אל שדרת עצים כמסתור חזרתי פנימה ומשכתי למחסה, בין פיצוץ לפיצוץ כמה חיילים שנפגעו, עד שהכול נגמר.

אני חושב שאת הצל"ש קיבלתי כי את כל זה עשיתי בלי נעליים, בועדת החקירה שבראשה עמד דן שומרון ז"ל, עצר אותי המג"ד בפתח והשביע אותי לספר על כל הפשלות רק לא את העובדה שאת כל המלחמה עשיתי בסנדלים.

כשחיפשתי תמונה מן השנים ההן מצאתי עותק של מכתב שקיבלתי מהמג"ד כשרציתי עבודה במשרד הביטחון.
אגב, במכתב שלו אני סמל, כשקיבלתי את העיטור כבר הייתי סמל ראשון אבל גם זה פרט שולי.
קשה לראות בסריקה אבל נכתב שם כך:
סמל פרציגר אברהם משרת ביחידתי כ-3 שנים. זה שנתיים משמש כמפקד צוות של תומ"ת. בתפקיד זה שימש במלחמת יום הכיפורים והשתתף בקרבות פיקוד הדרום, קרבות הבלימה, צליחה והדיפת האויב במערב התעלה. משך שירותו בגדוד היה מפקד אחראי ומצטיין, חייל חרוץ וממושמע ומסור לתפקידו ורע טוב לחבריו. בעקבות מלחמת "יום הכיפורים" הומלץ לצל"ש, על אומץ לב ותושייה. בכבוד רב א.זינגר סא"ל.

מצאתי שתי תמונות מן התקופה הזו, אחת עם הצוות שלי בתקופת ההמתנה להסכם הפסקת האש לאחר הקרבות, מעבר לתעלה, מערבה מפאיד, אני בגופיה בהירה.
 
עדותו של אברהם פרציגר

השנייה צולמה כנראה זמן מה אחרי המלחמה בקבוץ חורשים.

 

עדותו של אברהם פרציגר


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה