רופא תחת אש

אורי דרומי הארץ, 5.6.09
פרופ' שמואל סגל

פרופ' שמואל סגל


פרופ' שמואל סגל, רופא וחוקר מוביל בתחום פוריות הגבר, בעל עיטור המופת, 1939-2009שמואל סגל (גלי, בפי חבריו) נולד בבקאו שברומניה וב-1951 עלה לארץ ולמד בתיכון "כצנלסון" בכפר סבא. הוא התגייס לשריון, אך עבר ללמוד רפואה בעתודה האקדמית. אחרי שנת סטאז' בהדסה עין כרם, הוא חזר ב-1966 להשלים את שירותו הסדיר כרופא גדודי בגדוד 79, גדוד המג"חים (פטונים) הראשון של צה"ל.

ב-5 ביוני 1967, היום לפני 42 שנים, היה הגדוד בשטח ההתכנסות מול חאן יונס, במסגרת חטיבה שבע של שמואל גורודיש, כאשר חלפו מעליו מטוסי חיל האוויר ובקשר נשמעה פקודת "סדין אדום". הגדוד פרץ קדימה, ועד מהרה הגיע הפצוע הראשון, יוסי אלגמיס, סגן מפקד פלוגת הסיור. תחת אש פתח סגל את בית החזה שלו וביצע עיסוי לב פנימי, אך הפצוע נפטר. בהמשך נקלע הזחל"ם שלו לסימטה בחאן יונס, כשטנק מצרי צודד אליהם באטיות את תותחו. סגל תפס את המקלע וירה ללא הפסקה אל הפריסקופים של המפקד והתותחן, וכך הציל את עצמו ואת כל הצוות הרפואי. הרגע הקשה ביותר בעבורו היה כשעזר להוציא מטנק המפקד הפגוע את גופתו של המג"ד הנערץ אהוד אלעד. "הוא היה איש אמיץ ביותר", אומר על סגל האלוף (בדימוס) חיים ארז, הסמג"ד שתפס את הפיקוד. על לחימתו ותפקודו במלחמה קיבל סגל את אות המופת.

אחרי המלחמה חזר סגל להתמחות במחלקת נשים ויולדות בהדסה עין כרם, ופרופ' יוסף שנקר נזכר איך התבלט בכושרו לבצע ניתוחים מיקרו-כירורגיים אצל גברים שחסימת דרכי הזרע גרמה להם לאי-פוריות. אחרי השתלמות בדטרויט חזר לארץ לנהל את מחלקת נשים ויולדות בבית החולים ברזילי באשקלון. פרופ' אפרים זוהב, שהחליפו בניהול המחלקה ב-2005, מספר איך תחת הנהגתו "פיעמה בנו רוח של חלוציות והגשמת חלומות", ואיך שידרג סגל את המחלקה הפריפריאלית, פעל להקמת יחידת ההפריה החוץ-גופית, קידם את המחקר ואירגן כנסים בינלאומיים חשובים בתחום פוריות הגבר. פרופ' וצלב אינסלר, שניהל מחלקות נשים בכמה בתי חולים, מציין כי היה "ג'נטלמן, שמעולם לא דרש דבר בתמורה". לאחרונה היה מנהל המרכז לפוריות הגבר בבית החולים ברזילי. הותיר את אשתו אלישבע והבנות שירי, גילי וליהיא.


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה