צל"ש מהאלוף לגיבור הפיגוע "במרכז הרב"

אמיר בוחבוט NRG 21.10.09
הענקת הצל"ש לדוד שפירא, צילום: דו"צ

הענקת הצל"ש לדוד שפירא, צילום: דו"צ


רס"ן דוד שפירא קיבל צל"ש מאלוף פיקוד מרכז על האומץ שהפגין בהריגת המחבל אשר רצח 8 נערים. לאחרונה קיבל גם גיסו צל"ש על חיסול מחבלזה היה פיגוע מן המזעזעים ביותר, שבוצע במקום עם כתובת ברורה, ישיבת "מרכז הרב" בירושלים, מעוז הציונות הדתית לאומית, שנגמר בתוצאות טרגיות: שמונה תלמידים נרצחו, ועוד עשרה נפצעו. הטבח הזה עלול היה להסתיים גרוע אף יותר, אלמלא נקלע למקום רב סרן דוד שפירא, שנכנס באומץ לתוך מבנה הישיבה והרג את המחבל ב-16 יריות. בגין המעשה האמיץ הזה זכה אמש (ג') שפירא לצל"ש מידי אלוף פיקוד מרכז גדי שמני.

רב סרן דוד שפירא מקבל צל''ש צילום: דובר צה''ל
ב-6 במרץ בשנה שעברה, בשעת ערב, חדר מחבל חמוש למבנה הישיבה והחל לרסס צרורות לכל עבר. הבניין המה תלמידים באותה שעה. בעת שקציר הדמים היה בעיצומו, שמע דוד שפירא, קצין צנחנים מגדוד 890 שהיה בחופשה, את רעש היריות ומיהר אל בניין הישיבה כשנשק בידו. בלי היסוס הוא התייצב מול המחבל והרג אותו.

"יצא לי להיות זמן קצר אחרי האירוע בישיבת מרכז הרב", סיפר אתמול האלוף שמני. "פגשתי שם את דוד, שהסביר את הדברים שעשה תוך גילוי אומץ לב והקרבה. ברור לי שמקבלי הצל"שים משמשים דוגמה ומופת גם בחייהם הפרטיים, לשאר החיילים וגם לחברה".

שפירא, נשוי ואב לשניים, מתגורר סמוך לישיבה. זמן קצר לאחר הפיגוע סיפר כיצד עקף את השוטרים שעמדו בפתח הבניין וניסו למנוע ממנו להיכנס פנימה, אף שהמחבל המשיך לירות. "עשיתי את מה שהמפקדים, החברים והפקודים שלי היו עושים", הצטנע שפירא. "אני לא רואה בזה דבר חריג".
"קצין כמוהו לא מהסס ומסתער"

יממה לאחר הפיגוע תיאר שפירא לרמטכ"ל גבי אשכנזי את שאירע. "אני מתגורר מול הישיבה ובזמן הפיגוע השכבתי את ילדיי לישון", סיפר. "שמעתי צרורות. הצצתי מהחלון, לקחתי את הנשק ורצתי לכניסת הישיבה. בכניסה פגשתי שני שוטרים. שאלתי אותם איפה המחבל. הבחנתי בו ממרחק של שניים או שלושה מטרים בלבד".

"בפועלך הבאת לידי ביטוי את ערכי רוח צה"ל", הודה אשכנזי לשפירא. "הפגנת דוגמה אישית, תושייה, קור רוח, אומץ לב וחתירה למגע, עד להכרעת המחבל. פעלת כמצופה מקצין".

חבריו של שפירא לקורס הקצינים זוכרים אדם ערכי, שקול, קר רוח. "הוא בהחלט

מתאים למצבים של חתירה למגע", הם אומרים. "קצין כמוהו לא יכול לדעת שיש אירוע ולהישאר בבית, להשאיר לאחרים לעשות את העבודה. אחד כזה לא מהסס ומסתער".

עבור שפירא לאירוע הייתה משמעות מיוחדת: לפני האירוע עזב את הצבא כדי ללמוד בישיבה, וחזר לפקד על הפלוגה המסייעת בגדוד 890 של חטיבת הצנחנים והתקדם לתפקיד קצין אגף המבצעים של החטיבה. באותה ישיבה שבה למד התרחש הטבח שרק את סופו הספיק למנוע. בפיגוע זה נרצחו יהונדב הירשפלד, שגב פניאל אביחיל, רועי רוט, אברהם דוד מוזס, נריה כהן, יוחאי ליפשיץ, יהונתן יצחק אלדר ודורון מהרטה.

משפחה למופת

שפירא אינו היחיד במשפחה שזוכה בצל"ש: לפני כחודש וחצי קיבל סמל משה פלסר מחטיבת גולני צל"ש מידי אלוף פיקוד צפון גדי אייזנקוט, על חלקו בעצירת המחבל בפיגוע הטרקטור בירושלים, שאירע ב-2 ביולי 2008.

משה פלסר מקבל צל''ש לפני חודש וחצי צילום: דובר צה''ל

פלסר היה טירון בחופשה וטייל ברחוב יפו עם אופניו בעת שמחבל דהר עם טרקטור ברחובות העיר ורמס אזרחים. המחבל, תושב מזרח ירושלים, הספיק לרצוח שלוש נשים - אליזבת גורן, בת שבע אונטרמן וז'אן רלוי, לפני שפלסר הבחין במתרחש.

פלסר לקח את נשקו של אחד המאבטחים שהיו במקום, הסתער על הטרקטור, טיפס אל תא הנהג, וירה במחבל. בנימוקים שכתבו חברי הוועדה שהחליטו להעניק לו צל"ש נכתב כי הוא גילה תושייה, תוך סיכון אישי וחתירה למגע, אומץ לב וקור רוח, ובכך סיכל פיגוע טרור.

מקור הכתבה


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה