טקס הענקת ציונים לשבח על לחימה במבצע "עופרת יצוקה" - הודעת דובר צה"ל

טקס הענקת ציונים לשבח על לחימה במבצע "עופרת יצוקה" - הודעת דובר צה"ל - מבצע עופרת יצוקה


טקס הענקת ציונים לשבח על לחימה במבצע "עופרת יצוקה" - הודעת דובר צה"ל - 16.12.2009טקס הענקת ציונים לשבח על לחימה במבצע "עופרת יצוקה" התקיים היום (ד'), במכללה האקדמית שבעיר אשקלון. הטקס נערך במעמד מפקד פיקוד הדרום, אלוף יואב גלנט, ומפקד אוגדת עזה, תת-אלוף אייל אייזנברג.
 
שלושה מהלוחמים קיבלו ציון לשבח מטעם מפקד הפיקוד, לשניים מהלוחמים הוענק ציון לשבח מטעם מפקד האוגדה, לוחם אחד קיבל ציון לשבח מטעם מפקד הבסיס ושני לוחמים נוספים קיבלו ציון לשבח ממפקד החטיבה. בין מקבלי הצל"שים ארבעה קצינים וארבעה לוחמים. אחד מהלוחמים לחם במבצע במסגרת שירות מילואים.
 
ראש המטה הכללי, רב-אלוף גבי אשכנזי, אישר את הענקת הציונים לשבח לאחר ששמע את המלצות הועדה המיוחדת בראשותו של תת-אלוף קובי ברק. הועדה בחנה שורת מועמדים, שהוגשו על-ידי מפקדי הכוחות, על-פי הקריטריונים שהוגדרו לבחירת מקבלי הצל"שים: חתירה למגע ודבקות במשימה, אומץ-לב חריג, גבורה, יוזמה ותושייה, חירוף נפש וסיכון אישי, גילוי כושר מנהיגות תחת אש, הפגנת קור רוח, איתנות, אחריות אישית, שיקול דעת, הפגנת דוגמה אישית ועוד.
 
מדברי מפקד פיקוד הדרום, אלוף יואב גלנט בטקס: "אתם, מקבלי הצל"שים, עמדתם בחוד החנית של אלפי המפקדים והלוחמים אשר נטלו חלק במבצע. בשעות הקשות ביותר, מבחן האש, עמדתם בגבורה, תוך שאתם מסכנים את חייכם למען חבריכם, לשם השגת המשימה ולמען בטחון ישראל...בזכות אומץ לבכם, הדוגמה האישית חסרת הפשרות ונחישותכם, אתם מהווים מגדלור ערכי ומודל לחיקוי עבור חיילים ומפקדים היום, ובדורות הבאים".
עוד אמר מפקד הפיקוד בנאומו: "צבא ההגנה לישראל על כל זרועותיו, הוא חומת המגן המעניקה לנו את היכולת לחיות בארץ הזו, ללא מורא ופחד, תוך הגשמה, בנייה ויצירה...גם היום, כמידי יום, ניצב צה"ל על משמרתו, נכון להגן על מדינת ישראל ואזרחיה כנגד כל אויב וצר. לפני שנה נדרשנו שוב לקרב כנגד ארגוני הטרור ברצועת עזה במסגרת מבצע 'עופרת יצוקה... גם בשעת הקרבות הקשים שימשו ערכי צה"ל נר לרגלי הלוחמים והמפקדים - הנורמות המוסריות של חיילי צה"ל ראויות לשבח ולהערכה...צה"ל השיג את מטרות המבצע ומימש את יעדיו. מקץ שנים של טרור מתמשך ומתקפות כנגד תושבי דרום ישראל, נוצרה מציאות ביטחונית חדשה באזור. האויב הוכה קשות, והובהר כי לא נאפשר קריאת תיגר על נוכחותנו בחבל ארץ זה....צה"ל היה וימשיך להיות כלי המגן למימוש משימה עליונה זו. אנו, המפקדים והלוחמים, נמשיך לבצע כל משימה בדבקות, במסירות ובאחריות כדי להגן על ביטחון המדינה וחיי אזרחיה".
 
לוט:  מקבלי הצל"שים.
  
ציון לשבח מטעם מפקד פיקוד הדרום מוענק לרב-סרן ד"ר אלכסנדר קטייב
רב-סרן ד"ר אלכסנדר קטייב שימש במהלך המבצע כרופא במחלקת הרפואה הגדודית של גדוד 'גדעון'. כיום, משמש רב-סרן ד"ר אלכסנדר קטייב כמפקד מרכז רפואי אזורי בעיר ירושלים.
 
סיפור המעשה: בתאריך ט' בטבת תשס"ט, 5 בינואר 2009, במהלך מבצע "עופרת יצוקה", פעל גדוד 'גדעון' של חטיבת גולני באזור 'ח'ראת תופאח' שבצפון רצועת עזה. במהלך הפעילות, נורה פגז בשוגג מטנק צה"ל אשר היה בפעילות מבצעית באזור, ופגע במבנה בו שהו לוחמים מהגדוד. מפגז זה נפגעו חיילים רבים ומפקדים, ביניהם מפקד החטיבה ומפקד הגדוד.
 
מיד לאחר הפגיעה, הוזעקה למקום מחלקת הרפואה הגדודית, ששהתה סמוך למבנה ועימה רב-סרן ד"ר אלכסנדר קטייב, שמונה עם תחילת המבצע, לרופא נוסף בגדוד 'גדעון'. רב-סרן קטייב, נטל אחריות על המתרחש, פיקד על הכוח הרפואי וביצע פעולות מצילות חיים ברבים מהנפגעים - כולן תחת אש. כמו כן, רב-סרן קטייב היה אחראי על פינויו וטיפולו של פצוע אנוש מהאירוע ובכך הציל את חייו. בתום הפינוי, שב רב-סרן קטייב למחלקת הרפואה והמשיך בתפקידו עד לסיום המבצע.
רב-סרן ד"ר אלכסנדר קטייב הראה במעשיו יוזמה, נחישות להצלת חיים וגילה כושר מנהיגות תחת אש ועל כך הוענק לו ציון לשבח.
 
 
ציון לשבח מטעם מפקד פיקוד הדרום מוענק לסגן אפרים תהילה 
סגן אפרים תהילה שירת כסגן מפקד פלוגה ביחידת "אגוז" של חטיבת "גולני" בזמן המבצע וכעת הינו חניך במכללה לפיקוד טקטי.
 
סיפור המעשה: ביום ה' בטבת תשס"ט, 1 בינואר 2009, סרקה פלגה בצוות החוד מבנה שממוקם בפאתי שכונת עזת-עבד-רבו, בצפון שכונת סג'עייה ברצועת עזה. במהלך הסריקה נפתחה אש לעבר הכוח ממנה נהרג מפקד הצוות סגן עומר רבינוביץ' ז"ל.
 
סגן תהילה, שהיה באותה עת בכוח האחורי בבית, חתר למגע למקום פגיעתו של סגן עומר רבינוביץ' ז"ל ונתקל במחבל פנים-אל-פנים.
סגן תהילה איגף את המחבל דרך מרפסת תוך שהוא מטפס על מרזב הבית, עד שהגיע לדלת האחורית של החדר בו נמצא המחבל, השליך רימון והרגו. סגן אפרים תהילה הראה במעשיו יוזמה ותושייה, חתירה למגע ודבקות במשימה, דוגמא אישית וכושר מנהיגות תחת אש.
 
ציון לשבח מטעם מפקד פיקוד הדרום מוענק לסמל-ראשון במילואים מנחם ציק 
סמל-ראשון במילואים מנחם ציק שירת כחובש בגדוד "חרוב" של חטיבת "כפיר" בזמן המבצע והשתחרר משירות סדיר ביולי 2009.
 
סיפור המעשה: ביום י"ב בטבת תשס"ט, 8 בינואר 2009, השתלט גדוד "חרוב" על שטחים שולטים על ציר מרכזי באזור כיסופים. בתום ההתקפה התמקם מפקד הפלוגה המסייעת, רב-סרן רועי רוזנר ז"ל, עם חייליו בין שני בתים ששימשו להם למחסה. לעבר הכוח נורו מספר טילי אָר-פִּי-גִ'י ונפתחה אש מקלעים. מירי זה נפגעו רב-סרן רועי רוזנר ז"ל ושלושה מחייליו.
 
סמל-ראשון (מיל') ציק, חובש בפלוגה, רץ תחת אש וחתר למקום בו נפגע הכוח, מבלי שקיבל פקודה לבצע זאת. סמל-ראשון (מיל') ציק טיפל במפקד הפלוגה שנפצע קשה והנחה את שאר הלוחמים על דרך הטיפול בפצועים האחרים.
 
סמל-ראשון (מיל') ציק הוביל את הכוח הנפגע ממקום האירוע לתחנת האיסוף הגדודית. על-אף הנחיית הרופא, סירב לעלות לכלי הפינוי ורץ חזרה לנקודת האירוע כדי לטפל בשאר הפצועים. סמל-ראשון (מיל') ציק הפגין במעשיו יוזמה ותושייה, חירוף נפש תוך סיכון אישי, חתירה למגע ודבקות במשימה.
 
ציון לשבח מטעם מפקד עוצבת "האש" מוענק לסמל-ראשון במילואים עופר צהרי 
סמל-ראשון במילואים עופר צהרי שירת כלוחם בגדוד "פתן" של חטיבת הצנחנים בזמן המבצע והשתחרר במרץ  2009.
 
סיפור המעשה: ביום י"ח בטבת תשס"ט, 14 בינואר 2009, סרק גדוד "פתן" את שכונת סלאטין בעיירה ג'באליה, בצפון רצועת עזה. במהלך הסריקה, אירעה היתקלות במהלכה נפגעו מפקד הגדוד, מפקד פלוגת החוד ושני חיילים נוספים. לאחר ההיתקלות, קיבלה מחלקת הפטרול, משימה להתמקם במבנה סמוך ולהעניק חיפוי למבנה שבו שהו הנפגעים.
 
סמל-ראשון (מיל') צהרי, התמקם בעמדת החיפוי באחד החדרים במבנה, אך הרגיש כי למרות שדווח שהמבנה מאובטח, ישנם סימנים המעידים כי הוא לא נסרק כראוי ועל כן ביקש ממפקדו לסרוק מחדש את הקומה בה נמצא הכוח. במהלך הסריקה נתקל סמל-ראשון (מיל') צהרי במחבל שפתח לעברו באש מטווח אפס. סמל-ראשון צהרי הכין רימון, זרק אותו לעבר החדרון והרג את המחבל.
 
סמל-ראשון (מיל') צהרי הפגין במעשיו יוזמה ותושייה, קור רוח, אחריות אישית ושיקול דעת, תוך חתירה למגע ודבקות במשימה.
 
 
ציון לשבח מטעם מפקד עוצבת "געש" מוענק לסרן מוטי איפלח
סגן מוטי איפלח שירת במהלך המבצע כפרמדיק בגדוד "סער" של עוצבת השיריון "ברק", ומאז עלה לדרגת סרן.
 
סיפור המעשה: ביום י"ח בטבת תשס"ט, 14 בינואר 2009, במהלך פעילות של כוח מחטיבת הצנחנים במחנה הפליטים שאטי בצפון רצועת עזה, נכנס הכוח  לבניין. מטען הופעל לעבר הכוח ממנו נפגעו מספר לוחמים, ביניהם פצוע אנוש, סגן-משנה אהרון קרוב. סגן מוטי איפלח, פרמדיק בגדוד "סער", הגיע למקום האירוע, מצא את הנפגע שהוא בעל פציעה חמורה בגפיים ובפנים ופעל בנחישות ובמקצועיות להצלתו, תוך שהוא מבצע פעולה לפתיחת נתיב האוויר של הפצוע, בתנאים קשים. אלמלא פעולה זו, לא היה הפצוע שורד את פציעתו. החלטתו של סגן איפלח לבצע את הפעולה ואופן ביצועה בתנאים קשים הביאו לידי הצלת הפצוע. סגן איפלח פינה את הפצוע ברכב משוריין והמשיך להנשימו עוד 40 דקות עד להגעה למנחת המסוקים.
 
סגן מוטי איפלח הפגין במעשיו דבקות במשימה, אומץ לב מקצועי, נחישות וקור רוח.
 
ציון לשבח מטעם מפקד בסיס תל נוף מוענק לרב-סמל במילואים זיו  
רב-סמל במילואים זיו שירת בשירות מילואים כפרמדיק מוטס של יחידת החילוץ וההצלה של חיל-האוויר.
 
סיפור המעשה: ביום י"ח בטבת תשס"ט, 14 בינואר 2009, נכנס כוח של חטיבת הצנחנים לבניין באזור מחנה הפליטים שאטי. מטען הופעל לעבר הכוח ממנו נפגעו מספר לוחמים, ביניהם פצוע אנוש, סגן-משנה אהרון קרוב. מסוק פינוי שהוזנק הגיע לשטח וחבר לכוחות. הפצוע הועלה למסוק ויחד עימו פונו עוד שלושה לוחמים פצועים של הכוח בדרגות פציעה שונות.
 
רב-סמל (מיל'), פרמדיק מוטס במילואים ביחידת החילוץ וההצלה של חיל-האוויר, ביצע בפצוע פעולה כירורגית של החדרת צינורית הנשמה דרך חתך בצוואר, זאת לאחר התייעצות עם הרופא המוסק ותוך גילוי נחישות ומקצועיות -וכל זאת תוך כדי טיסה מבצעית במסוק.
רב סמל (מיל') זיו ביצע את הניתוח בשלמות תוך הפגנת מקצועיות רבה, והביא להצלת חיי הפצוע. רב סמל (מיל') זיו הפגין במעשיו דבקות במשימה, אומץ לב מקצועי, נחישות וקור רוח.
 
ציון לשבח מטעם מפקד חטיבת הצנחנים מוענק לסמל-ראשון במילואים זיו דניאלי 
סמל-ראשון במילואים זיו דניאלי שירת כמפקד כיתה בגדוד "פתן" של חטיבת הצנחנים בזמן המבצע והשתחרר באוגוסט 2009.
 
סיפור המעשה: ביום י"ח בטבת תשס"ט, 14 בינואר 2009, סרק גדוד "פתן" את שכונת סלאטין בעיירה ג'באליה בצפון רצועת עזה. במהלך הסריקות נתקל כוח מפלוגת החוד במחבלים בתוך מבנה. חוליית החוד הראשונה בפיקודו של מפקד המחלקה, סגן עומר דורי, נתקלה במחבל, ובעקבות חילופי האש נפגע מפקד המחלקה.
סמל-ראשון דניאלי שהיה ממוקם עם כיתתו מחוץ למבנה, הבין שמתנהלת היתקלות בתוך הבית וכי הקשר עם החוליה נותק, חתר למגע מול המחבלים וחבר תחת אש למפקד המחלקה, טיפל בפציעתו וניהל חילופי אש עם המחבלים.
סמל-ראשון דניאלי הפגין במעשיו יוזמה ותושייה, אחריות אישית, שיקול דעת ותבונה וכן חתירה למגע ודבקות במשימה.
 
ציון לשבח מטעם מפקד חטיבת "גבעתי" - סגן נדב מוסא 
סגן נדב מוסא שירת כסגן מפקד הפלוגה המבצעית של גדוד "שקד" של חטיבת "גבעתי" בזמן המבצע, וכעת הינו חניך במכללה לפיקוד טקטי.
 
סיפור המעשה: ביום י"ט בטבת תשס"ט, 15 בינואר 2009, במהלך סריקות של גדוד "שקד" במבנה רב-קומות בשכונת תל אל-הוא, נתקל הכוח במחבלים בקומה הראשונה של המבנה ונפתחה אש לעבר הכוח, מחוץ למבנה ומתוכו.
 
במהלך הקרב קפצו שני מחבלים מהקומה הראשונה, תוך ביצוע ירי אל עבר הרכב הממוגן בו שהה הכוח בפיקודו של סגן מוסא.
 
סגן מוסא יצא מהרכב הממוגן, נעמד עליו כשהוא ללא מיגון, ירה במחבל והרגו. סגן מוסא הפגין במעשיו יוזמה ותושייה, כושר מנהיגות, קור רוח  תוך חירוף נפש וסיכון אישי.


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה