יוזמה בצה"ל: צל"שים ייחרטו על קברי חללים

אמיר בוחבוט אתר הגבורה, NRG 28.2.10
יוזמה בצה"ל: צל"שים ייחרטו על קברי חללים


עיטורי הכבוד שקיבלו גיבורי צה"ל ייחרטו בקרוב על מצבותיהם בהתאם להסכמת המשפחה. תא"ל במיל' קהלני: "מהלך שיביא גאווה לכולנו"צה"ל החליט להנציח בצורה נוספת את החללים שנפלו בקרבות ישראל וזכו לעיטורי כבוד: בקרוב ייחרטו העיטורים על גבי המצבות בבתי העלמין הצבאיים, במידה שמשפחת החלל תחפוץ בכך.
בית קברות צבאי צילום ארכיון: פלאש 90

באגף כוח האדם בחנו בחודשים האחרונים, בשיתוף אגף משפחות שכולות והנצחה במשרד הביטחון, את האפשרות להבליט את גבורותיהם של חללי צה"ל שקיבלו עיטורים שונים באמצעות חריטה על הקברים בבתי העלמין הצבאיים.

בתום עבודת המטה, שכללה ניסוח הכללים ואופן החריטה, הוחלט כי אגף כוח האדם בראשותו של האלוף אבי זמיר, ימליץ על מימוש הפעולה בהסכמה ובאישור המשפחות השכולות שאליהן תיעשה פנייה אישית על ידי קצינות הנפגעים של היחידות השונות.

מדובר ביוזמה המזכירה את מה שנהוג בצבא ארצות הברית כבר שנים רבות, שבו נהוג לחרוט על המצבה את האותיות שמסמלות את סוג העיטור שקיבל החלל. סוג נוסף של תיעוד קבלת העיטור נעשה על ידי הטבעה של מדליית העיטור עצמה על המצבה.

יו"ר האגודה למען החייל, תא"ל במיל' אביגדור קהלני, הוא החייל ה-40 והאחרון מבין חיילי צה"ל שקיבל את עיטור הגבורה על פעולתו יוצאת הדופן כמפקד גדוד טנקים בקרב עמק הבכא במלחמת יום הכיפורים.
"ראוי לחרוט את עיטור המופת על קברו של אחי"

קהלני, שקיבל גם את עיטור המופת, התרגש מאוד לשמוע על היוזמה החדשה. "לא על עצמי אני חושב, אלא על אחי עמנואל ז"ל", אמר קהלני, "שבועיים אחרי שהתחתן הוא השתתף בקרבות במלחמת יום הכיפורים באזור חמוטל שבסיני מול המצרים. הוא היה מפקד שקפץ מטנק לטנק בקרב, ובאחת הפעמים הוא נכנס לטנק המ"פ שלו שנפגע קשה מאוד. הוא המשיך לפקד על הכוח ולפגוע בטנקים של האויב, אך מאוחר יותר נהרג ונקבר בבית העלמין הצבאי בנס ציונה. על פועלו בקרב הוא קיבל את עיטור המופת ואני חושב שראוי מאוד יהיה לחרוט על קברו של אחי את העובדה הזו. זה כבוד וגאווה לכולנו".

מסורת

הענקת העיטורים החלה שנה לאחר מלחמת יום העצמאות, אז הוענק לראשונה העיטור "גיבור ישראל" ללוחמים בזכות הצטיינות בלחימה והפגנת אומץ לב עילאי. מאוחר יותר הונהגה בצה"ל הענקת ציונים לשבח מטעם הרמטכ"ל, אלופים, מפקדי אוגדות ומפקדי חטיבות.

בשנת 1970 אישרה הכנסת את חוק העיטורים בצה"ל שכלל הענקת שלושת העיטורים הגבוהים ביותר: עיטור הגבורה שהחליף את אות "גיבור ישראל", עיטור העוז, ועיטור המופת. שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר אהוד ברק וסרן נחמיה כהן ז"ל הם החיילים המעוטרים ביותר לאחר שקיבלו את עיטור המופת וארבע פעמים את צל"ש הרמטכ"ל.


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה