תיאור אירוע הצל"ש של ניר הירשהורן

יאיר אנסבכר מתוך הספר "כצל ציפור" עמודים 249-251
תיאור אירוע הצל"ש של ניר הירשהורן


תיאור אירוע הצל"ש של ניר הירשהורן כפי שמתואר ע"י לוחם במגלן יאיר אנסבכר בספרו "כצל ציפור".בבוקר שהפציע אחרי אותו לילה נורא סיפר ארז: הכוח נכנס למחנה הפליטים בג'נין. מחלונות האביר יכולנו לראות מחבלים חמושים נעים ברחובות, הם היו קרובים. חלק מהם ירו לכיוון הרכבים המשוריינים בשיירה, והתעלמנו מהם. גם כי היו נסתרים וכמעט אי‑אפשר היה לפגוע בהם תוך כדי נסיעה וגם כי היתה לנו משימה ולא רצינו עדיין לחשוף את הכוח לחלוטין. הגענו לנקודת הפריקה. איליה היה הראשון שצריך לצאת. הוא פחד לפתוח את הדלת אבל פתח בכל זאת. הוא החזיק פלטת מיגון גדולה ביד שמאל כדי להגן על עצמו, והנשק שלו היה מוכן ביד ימין אבל לא ירו עלינו. הכוח התפצל כמו בתכנון וסגר על ביתו של המבוקש. בגלל הצפיפות באזור חלק מהלוחמים עלו על בית אחר וחיפו על כל הגגות כדי שלא נופתע מהקומות העליונות על ידי המחבלים.

 כשירדתי מהאביר ראיתי את שני הכלבנים והכלבים שלהם מיחידת עוקץ. איציק המ"פ הורה להם לעמוד ליד הרכב הממוגן שחנה ברחוב עד שיקראו להם כדי לסרוק את הבית החשוד. אחד הקצינים אמר להם לחפות לעבר סמטה צרה. הוא מסר להם הוראות פתיחה באש והסתובב בעצמו לכיוון בית המבוקש. גיא, והקשר שלו נֹעם, ירדו במהירות מג'יפ הסופה שנסע אחרי האביר. הם התקדמו לכיוון הבית של המבוקש ואז חזרו לעבר הכוחות שהתרכזו על יד האביר.

 גיא, שרעש הרכב המונע הפריע לו, רצה לשמוע טוב יותר את מכשיר הקשר. הוא התקדם כמה מטרים אל מאחורי האביר וכרע ברך ליד מכונית אדומה שחנתה שם. מבלי לדעת הוא איגף את אחד הכלבנים שחיפה לאותה פינה. לכלבן לא היה אמצעי ראיית לילה. הוא לא ידע שגיא התקדם ועבר אותו...

 פתאום, במרחק של עשרה מטרים ממנו, הוא הבחין בדמות שחורה, שנראתה לו כורעת ומתגנבת לעברו. הכלבן נבהל והגיב במהירות קטלנית - כיוון לעברה של הדמות וירה מחסנית שלמה. הכלבן השני הצטרף ל"היתקלות" וירה שישה כדורים נוספים לאותו כיוון. מיד לאחר מכן הם דיווחו על היתקלות ועל ירי. גיא נפגע מהמטח הראשון. הוא הספיק לומר, "נתקלנו," והתמוטט. שני כדורים פגעו בו, אחד בחזה והשני בברך. הכדור המסוכן מבין השניים חדר מצד הגוף, בדיוק בין לוחות המיגון של השכפ"ץ הקרמי, עבר דרך היד השמאלית, וניקב את הריאה.

 "גיא נפגע!" צעק נֹעם הקשר לתוך מכשיר הקשר וגרר את הגוף הכבד לעבר מחסה. הוא חשב שירו עליהם מאחד הגגות והתחיל לתת אש להיכן שחשב שהאויב נמצא. בינתיים, התחילו המפקדים להבין מה קרה. החוליה הרפואית זינקה מהרכב כדי לטפל בפצוע. רופא היחידה החליט שמצבו של גיא קריטי ושחייבים לבצע ניתוח שדה בו במקום ולייצב אותו בשטח, עוד לפני שמדברים על פינוי.

 אחד החובשים שטיפלו בגיא היה חיים מלסה. הוא סיפר לי שהנשים אותו באמצעות מכשיר אמבו ובזמן שניסה להחיות אותו עלו לנגד עיניו הבזקים מהמסלול שבהם הופיע גיא מפקד הצוות. הוא ניסה להתעלם מהעובדה שהוא "עובד" על המפקד שלו והכריח את עצמו להמשיך בתנועות ההחייאה המכניות.

 בזמן הקיפול ראו לוחמי צוות גיא לשעבר את המפקד הנערץ שלהם מוטל חסר אונים ומתבוסס בדמו על הקרקע. סיפר לי גל אלכסנדר: "זאת הרגשה איומה... אחרי שפינו את גיא והכוח שלנו התקפל נשארו מחשבות מאוד קשות. התקרית הזו הוכיחה לי שכולנו בני אדם בסופו של דבר, מאוד חלשים ומאוד פגיעים. אתה לא יכול להמשיך לבטוח בכוחו של הגוף שלך, כשאתה רואה איך אחד האנשים החזקים ביותר הופך לגוש בשר מדמם כתוצאה מפגיעת שני קליעי עופרת זעירים." 

 
הרופאים הצילו את חייו של גיא. על ההחלטה לנתח אותו בשטח, ועל הטיפול שהציל את חייו, קיבל הדוקטור ציון לשבח. גיא הלוחם הבלתי מנוצח, המנהיג‑האב של כולנו, נותר משותק בפלג גופו התחתון. הוטלה עלינו כעת משימה בלתי אפשרית לעכל את האירוע הנורא, לנגב את כתמי הדם מהציוד האישי שלו ולהמשיך לתפקד כרגיל בפעילות השוטפת... אבל לא כל דבר יכול להישטף... עד היום לא נאמר אפילו חלק קטן ממה שצריך היה להיאמר. הצוות הדחיק ועדיין מדחיק את רוב מה שקרה שם. 
 
מקור


attachment ׳ ׳™׳¨ ׳”׳™׳¨׳©׳”׳•׳¨׳Ÿ ׳×׳™׳׳•׳¨ ׳”׳ž׳§׳¨׳”.pdfהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה