מלחמתו של קת"ק בגדוד שריון בסיני במלחמת יום הכיפורים

סימן טוב שמעון שגיא תמיד תותחן 3 עמוד 17
יורם רז

יורם רז


סיפור צל"ש מפקד האוגדה של יורם רזמלחמתו של יורם רז כקש"א בגדוד שריון בסיני במלחמת יום הכיפורים

("תמיד תותחן" 3 עמוד 17)

 

יורם רז, קצין בגדוד "340" (מכמ"ת 120 מ"מ). שימש קצין תצפית קדמי ולאחר מכן כקצין קישור ארטילרי בגדוד סיור 279 (20 טנקים, 20 נגמ"שים ומחלקת ג'יפים) של אוגדה 162 שסופחה  לחטיבת "יפתח" (מח"ט אל"מ אהרון פלד "פדלה", מס"ח סא"ל שמעון ברנע).

חטיבת "יפתח" החלה את לחימתה בכוח "נמר", בגזרה הצפונית בסיני, ממזרח לקנטרה.  ב 21 באוקטובר הועברה החטיבה תחת פיקוד אוגדה 252 בפיקודו של אלוף קלמן מגן.

ב-22 באוקטובר, החליטה מועצת הביטחון על הפסקת אש. על כוחות צה"ל שמול הארמיה השנייה, הוטל להסיג את המצרים מערבה ככל שניתן.

גזרת הפעולה של חטיבת "יפתח", היה אזור "מרור" ממזרח לאי אל בלח (דרומית לקנטרה), הנמצא במקום שבו מתפצלת תעלת סואץ לשתי זרועות. האזור היה גבעי שהשתפל לעבר האי. על החטיבה הוטל לתפוש את עמדות על הגבעות השולטות על התעלה. לצורך הפעולה קיבל הקש"א שתי סוללות תומ"ת מ-50 ת"פ (סוללת "מרור" של "שפיפון" וסוללה ב' של "כזבן").

בעת תנועתה בין שני רכסי גבעות, נקלעה החטיבה למארב של נשק נ"ט (טילי "סאגר" ומרנ"טי RPG) וירי ארטילרי כבד. התוצאה – נפגעים רבים. החטיבה התפרסה בשטח להיערך מחדש לתקיפת המצרים. יורם רז, ומג"ד הגדס"ר עלו לעמדת תצפית, שבה עמד המח"ט. מהתצפית זיהה יורם רז את מקורות הירי המצרים. רז החל בטיווח המטרות כאשר פלוגת הנגמ"שים של הגדוד תקפה את המטרות  באיגוף מצפון ובסיוע ארטילרי. הפלוגה כבשה את הגבעה ופרסה עליה.

לאחר כיבוש הגבעה, הפכה עמדת התצפית של רז בלתי יעילה. הוא ביקש לדלג לגבעה שזה עתה נכבשה כדי שיוכל להמשיך להנחית אש ארטילרית על המצרים ולכוון מטוסים על עמדותיהם. צוות של מחלקת הג'יפים  הביא את רז למרגלות הגבעה, ומשם טיפס לפסגתה. האש המצרית הונחתה עליו ללא הפסקה, ואילצה אותו להיצמד מדי פעם אל הקרקע, את 500 המטרים שהפרידו בינו ובין הפסגה עבר במשך מחצית השעה. הוא הגיע ללא פגיעה.

בפסגה התמקם באחת התעלות והמשיך במלאכתו בעוד שבשטח התנהלו חילופי אש מנשק קל וארטילריה. רז קיבל הודעה שבאוויר ישנם מטוסים שלנו, יצר קשר עם אחד הטייסים וכיוון אותו לעבר הכוח המצרי. תקיפת המטוסים השתיקה את מקורות הירי.

בשעה 18.55 נכנסה הפסקת האש לתוקפה.

על מעשה זה קיבל יורם רז ציון לשבח ממפקד האוגדה, תא"ל אברהם רותם.

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה