אוסף אותות ועיטורי צה"ל

אלי מוסקוביץ
אוסף אותות ועיטורי צה"ל


לפני כמה שנים התחלתי לאסוף אותות מלחמה ועיטורים. פניתי לאספנים, לסוחרי עתיקות ולגורמים בלתי רשמיים בצה"ל והתחלתי אט אט לאסוף את כל שבעת אותות מלחמות ישראל וחלק מהצל"שים. כיום יש באוסף כמה עשרות פריטים שכוללים את שלשת עיטורי צה"ל, המופת, העוז והגבורה, כל ארבעת הצל"שים, צל"ש מח"ט, צל"ש מ.אוגדה, צל"ש אלוף וצל"ש הרמטכ"ל. מכיוון שקיימים בשוק הרבה סוחרים ויצרנים של אותות, אני העדפתי שיהיו לי רק פריטים מקוריים ולא רפליקות מזויפותלפני כמה שנים התחלתי לאסוף אותות מלחמה ועיטורים. פניתי לאספנים, לסוחרי עתיקות ולגורמים בלתי רשמיים בצה"ל והתחלתי אט אט לאסוף את כל שבעת אותות מלחמות ישראל וחלק מהצל"שים. כיום יש באוסף כמה עשרות פריטים שכוללים את שלשת עיטורי צה"ל, המופת, העוז והגבורה, כל ארבעת הצל"שים, צל"ש מח"ט, צל"ש מ.אוגדה, צל"ש אלוף וצל"ש הרמטכ"ל. מכיוון שקיימים בשוק הרבה סוחרים ויצרנים של אותות, אני העדפתי שיהיו לי רק פריטים מקוריים ולא רפליקות מזויפות. לעיטורים יש מס' סידורי שטבוע בצד האחורי של העיטור. העיטורים יוצרו והונפקו ע"י החברה הממשלתית למדליות ולמטבעות. כיום הם מיוצרים ע"י צחובוי. העיטורים החדשים ללא מס' סידורי, סוג המתכת שונה ואפילו גוון הבד שונה מהמקור. בעבר כל האותות יוצרו מבד, וכיום בעקבות מלחמת לבנון השנייה, האותות מיוצרים בעיקר ממתכת. כל האותות באוסף שלי הם מבד חוץ מאות מלחמת לבנון השניה.

סתם כך, יש גרסה חדשה של אות מלחמת לבנון השנייה מבד אבל מדובר ברפליקה. אירוני.

דרך האוסף אפשר ללמוד הרבה על ההיסטוריה של האותות, על השינויים שנעשו עם השנים. אות מלחמת הקוממיות היה עשוי מבד תפור וסיכת ביטחון, במלחמת ששת הימים הקליפס היה שונה ובמבצע של"ג כבר חילקו אות עם שני פינים. גם אותות השירות עברו תהליך דומה. אם אות ההגנה (שחולק בשנת 1958) דומה באופן הייצור לאות מבצע קדש, הרי אותות הלח"י והאצ"ל שיוצרו בשנת 1980 (בעקבות עלית מנחם בגין לשלטון) דומים באופן הייצור לאות מלחמת יום הכיפורים. אות ניל"י שיוצר בשנת 1981 יוצרה עם שני פינים בדומה לאות מבצע של"ג. ואלו רק דוגמאות.

עכשיו שיש לי את כל שבעת אותות המלחמה, שלשת העיטורים וארבעת הצל"שים, הגיע הזמן שאציג את האוסף. בשלב הזה אני מתכוון להקים תערוכה. ראוי שסיפורם של גיבורי ישראל יסופרו ושתהיה מודעות גדולה יותר של כל נושא האותות והעיטורים.

האוסף כולל גם את התעודות המקוריות שמתלוות לאותות, וכן את הקופסאות המהודרות שבהם העיטורים הוענקו.

האוסף כולל חלק מהצל"שים שהוענקו במהלך מלחמות ולכן ה"איקסים" הם על גבי אותות מלחמה. האוסף כולל גם "אותות מחוברים" לאלו הזכאים למס' אותות. גם כאן יש הבדלים שתלויים בשנת הייצור. אותות הקוממיות ומבצע קדש מחוברים ע"י סיכת ביטחון עבה, אותות ששת הימים-יוה"כ-של"ג מחוברים עם שני פינים וכמובן שכל קומבינציה שכוללת את אות מלחמת לבנון השנייה מיוצרת ממתכת.

חדי העין ישימו לב שעדיין חסרים לי כמה פריטים מעניינים לאוסף. אחד מהם הוא אות גיבור ישראל שהונפק מיד לאחר מלחמת הקוממיות והוענק ל-12 גיבורים בלבד. בשנות השבעים האות הומר לעיטור הגבורה ואיננו מוענק יותר. מספרים שדוד בן-גוריון שמר לעצמו את העותק ה-13 של האות [1].

ובאשר לאוסף שלי? אני חושב שרק אם אחד הילדים שלי יתחתן עם יורש של אחד מ-12 גיבורי ישראל יהיה לי סיכוי להוסיף את אות גיבור ישראל לאוסף.  ואז אוכל להוסיף אותו לתערוכה שתקום.[1] כנראה שזה האות המוצג במוזיאון צה"ל ביפו שהיה בעיזבונו של דוד בן גוריון

אלי מוסקוביץ  אספן אותות ועיטורי צה"ל. ניתן ליצור אתו קשר בדוא"ל
eli1730@walla.com


אות הלוחם בנאצים, אות המשמר, אות מבצע קדש ואות ההגנה, אות מלחמת יוה"כ ואות הלח"י, אותות מלחמה, סמלי הצל"שים, עיטור האומץ של משטרת ישראל, עיטור הלוחם בנאצים, עיטור המופת

אוסף אותות ועיטורי צה"ל אוסף אותות ועיטורי צה"ל


אוסף אותות ועיטורי צה"ל


אוסף אותות ועיטורי צה"לאוסף אותות ועיטורי צה"ל


אוסף אותות ועיטורי צה"לאוסף אותות ועיטורי צה"ל


אוסף אותות ועיטורי צה"ל


אוסף אותות ועיטורי צה"ל


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה