צוות עיטור נהדרים

מבוסס על כתבה של עפר דרורי "מעשה אבות סימן לבנים" אתר הגבורה, במחנה 9.10
משפחת אבידב

משפחת אבידב


המורגים, האבידבים, הקהלנים, הגוננים והכהנים - יש משפחות 
שהגבורה עוברת אצלם בגֶניםבהיסטוריה הישראלית יש שתי משפחות בהן גם האב וגם הבן זכו בצל"ש או בעיטור על השתתפותם בפעולות צבאיות. בכתבתו "מעשה אבות סימן לבנים", מציין עפר דרורי, עורך אתר "גבורה", כי בגלל מספרם הקטן של מקבלי האותות בישראל, נדירים המקרים בהם גם אב וגם בן יקבלו עיטור.

אב ובנו שזכו לקבל את אותו העיטור הם עמי ועידן מורג. סא"ל עמי מורג קיבל את עיטורו על תפקודו כמג"ד שריון במלחמת יום הכיפורים בקרבות הבלימה בסיני, בהם ספג אבדות ונשאר לפנות את אחרוני הפצועים תחת אש כבדה ותוך סיכון אישי גבוה. 33 שנה מאוחר יותר, במלחמת לבנון השנייה, נכנס בנו עידן כמפקד כוח מאולתר של שלושה טנקים, במטרה לחלץ כוח מיחידת מגלן. בעת חציית שדה מוקשים, עלה הטנק שלו על מוקש, פרס זחל, והטען נפצע. עידן רץ בשדה המוקשים, תפס פיקוד על טנק אחר והתקדם תחת אש כבדה לעבר הכוח המובחר שנתקל. הוא הצליח לחבור למגלניסטים ולחלץ שלושה פצועים והרוג.

המשפחה השנייה היא משפחת אבידב, בה האב עפר קיבל את עיטור המופת על הטיפול הרפואי שהעניק לפצועים בקרבות מלחמת ששת הימים באזור כפר שן. בנו, שאול, קיבל את צל"ש מפקד פיקוד הצפון בשנת 1997 על פעילותו בקרבות ארוכים באזור ג'בל סוג'וד בדרום לבנון.

ההיסטוריה הצה"לית כוללת גם זוגות אחים שזכו לענוד על מדיהם עיטורים וצל"שים. אחד מהזוגות האלה הוא אביגדור ועמנואל קהלני. תא"ל (מיל') אביגדור קיבל את העיטור הראשון שלו כבר במלחמת ששת הימים, על פעילותו בקרבות באזור רצועת עזה, אבל מלחמת יום הכיפורים היא זו שאיחדה בין הסיפורים שלו ושל אחיו. ב–1973 קיבל אביגדור את עיטור הגבורה, ואילו אחיו, סמל עמנואל ז"ל, אשר הגיע לשריון בעקבותיו, קיבל לאחר מותו בקרב את עיטור המופת.

אחים נוספים שהיו גם אחים לצל"ש הם האלוף שמואל גונן (גורודיש) שקיבל את עיטור העוז לאחר מבצע קדש, ואחיו תא"ל (מיל') יואל שקיבל את עיטור המופת לאחר מלחמת ששת הימים. צמד אחים אחר הוא סרן נחמיה כהן ז"ל, בעל ארבעה צל"שים ועיטור מופת, ואחיו, חבר הכנסת לשעבר אל"ם (מיל') אליעזר (צ'יטה) כהן, שקיבל את עיטור המופת על חלקו בהנחתת כוחות סיירת מטכ"ל במצרים ב–1965.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה