בין שמים וארץ

אתר הגברוה, במחנה 9.10
בין שמים וארץ


בשני מבצעים מסוכנים במיוחד, חולצו חיילים כשהם תלויים על 
מגלשי המסוקים # 
באחד מהם, נותר 
בשטח הנווט רון ארדמבין מאות מבצעי חילוץ שביצעו טייסי צה"ל תחת אש, זוכרים אנשי חיל האוויר שניים הירואיים במיוחד. שניהם כללו שימוש חריג במסוקים על חלקיהם השונים. שניהם נערכו מעל אדמת לבנון. ושניהם זיכו את הטייסים בצל"ש הרמטכ"ל.

החילוץ הראשון זכור דווקא בגלל מי שנשאר מאחור באותו זמן - הנווט השבוי רון ארד. ב–16 באוקטובר 1986 נטשו ארד והטייס אבירם ישי את מטוסם בלב ארץ הארזים. שלושה מסוקים נשלחו לחלץ אותם, אך בעקבות שורת תקלות, נותר רק מסוק אחד שיכול היה לסייע להם - ה"צפע" של הטייסים רס"ן אסף וסרן אבי.

אסף ואבי איתרו את ישי כשהוא מסתתר בוואדי, וריחפו מעליו בגובה נמוך, עד שהתאפשר לו ללפות בידיו את מגלשי המסוק. כשהתרחקו, טסו בגובה ובמהירות נמוכים, על אף האיום שנשקף להם, כדי שהטייס המחולץ לא יחליק מהמגלשיים. "במהלך הצלילה אמרתי משהו כמו: 'הולך לרוץ פה צל"ש', והתחלתי לקריין כמו בטקס 'ועל כך ניתן להם עיטור הגבורה'", סיפר אסף ל"במחנה". "בינתיים רץ לנו בראש סרט ש'או שמשהו יצליח לנו כאן, או שעוד שנייה שנינו נהיה לידו בוואדי'".

שני ניסיונות נחיתה שעשו מאוחר יותר בנתיב טיסתם לאורך חוף הים לא צלחו, וכך המשיכו אסף ואבי בטיסתם, כאשר ישי יושב על אחד ממגלשי המסוק וחובק אותו בזרועותיו וברגליו. על הרגע שבו הבין שארד נותר בשטח, סיפר: "רק נחתתי, וכבר תפס אותי ביד חייל ודחף אותי לתוך חדר. הדבר הראשון שאני רואה מולי זה את הרמטכ"ל משה לוי, מאחוריו כמה אל"מים וקירות מלאים במפות. קיבלתי צמרמורת בכל הגוף. ברגע אחד נזכרתי שלמטוס פאנטום יש טייס ויש נווט. הבנתי שחסר לנו מישהו".

החילוץ הנועז השני התבצע כעבור שנתיים, בדצמבר 1988. זה קרה במבצע "כחול וחום" השאפתני, שנועד לפגוע במפקדתו של אחמד ג'יבריל בדרום לבנון. במהלך המבצע נהרג מפקד גדוד 12 של גולני, סא"ל אמיר מי–טל.

לאחר האירוע, החלו הכוחות הרגליים לסגת, אולם ארבעה מחיילי גולני נותרו בשטח האויב. ב–9 בדצמבר הוזנקו שני מסוקי קרב בפיקודו של סא"ל משה כהן, לימים אל"ם, כדי לחלץ את הלוחמים. "האמת, זאת נראתה לי משימת התאבדות", סיפר.

למרות אש מחבלים כבדה, הצליח המבנה ליצור קשר עם הכוח המנותק. מסוקו של כהן נפגע, אך הוא המשיך במשימה, עד שאותרו החיילים. זוג המסוקים נחת, והלוחמים חולצו כשהם רכובים על דלתות פתחי תא התותחים ועל מגלשי המסוקים. "זה אמנם פחד מוות לטוס מחוץ למסוק, אבל כנראה שלהישאר בלבנון זה פחד מוות חזק יותר", אמר.

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה