על זמן צלול

אתר הגבורה, במחנה 9.10
על זמן צלול


במלחמת יום הכיפורים שהה סא"ל (מיל') גדי קרול במים במשך שמונה שעות # רגע לפני שנרדם תוך כדי שחייה, עוד הספיק להטביע ספינה מצריתבתחילת מלחמת יום הכיפורים, ירד כוח קומנדו ימי בפיקודו של גדי קרול, לתפוס כוננות בגזרת ים סוף. באותו הזמן, השתמשו המצרים בספינות הטילים שלהם כדי להקשות על התנועה במפרץ סואץ, והוחלט שלוחמי השייטת יפעלו נגדן במרחק כמאה קילומטרים משארם א–שיח'.

הסיכויים, כך היה נראה, נטו לרעת הלוחמים הישראלים. "היה ים קשה וסירות הגומי שלנו היו חלשות", מספר סא"ל (מיל') קרול, שהפך לימים לסגן מפקד השייטת. "רצינו להצליח, מה גם שהספינה שעמדנו להטביע הייתה אחראית על טיבועה של אח"י אילת - אבל לא האמנו שנוכל. התחלנו לצלול במרחק שני קילומטרים מהנמל, מבלי שידענו בדיוק איפה נמצאים הסטי"לים. זה היה באמצע הלילה ולא ראינו כלום".

קרול ובן זוגו לצלילה, דני עוזיאלי, לא שיערו שמאותו רגע, הם יבלו בתוך הים שמונה שעות. במשך חצי מהזמן הזה הם צללו, ובחצי האחר הוציאו את הראש כדי לקחת אוויר ולהתאושש. כשהמצרים איתרו אותם, הם החלו לשחרר נגדם פצצות עומק. "לא זיהינו את החוף, אבל ניחשתי איפה הכניסה למעגן והתקדמנו לפי ההפצצות", מספר קרול. "בשלב מסוים הייתי בטוח שגילו אותנו ולא יכולתי יותר, הכול הסתובב בפנים והיינו עושים סאלטות בתוך המים".

בסופו של דבר, הגיעו קרול ועוזיאלי לספינות המצריות והצליחו להצמיד לכל אחת מהן את מטעני הנפץ, אולם רק אחת מהן טובעה. כל שנותר להם לעשות היה לשחות במשך שעה בחזרה לסירת האם. מרוב עייפות, השניים נרדמו תוך כדי שחייה ודאגו להעיר זה את זה לפני שיטבעו. "היינו כמעט שמונה שעות במים, אבל לא עשיתי חשבונות מדויקים", הוא אומר. "לא עצרתי ושחזרתי. פשוט לאור הסיטואציה לא ממש הסתכלנו בשעון".

היום נשארה הצלילה ההיסטורית כמור"ק לערבי יחידה. "אני כבר כמעט לא צולל, מי ייתן לי היום לצלול בצבא?" אומר קרול.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה