בער בה

אתר הגבורה, במחנה 9.10
בער בה


אסתר ארדיטי–בורנשטיין, כולה 1.50 על 39 קילוגרם, גררה טייס ונווט מתוך מטוס בוער והצילה 
את חייהםב–62 שנותיו של צה"ל, זכו שמונה נשים בצל"שים. היחידה שקיבלה עיטור - אות שנמצא גבוה יותר בהיררכיית הגבורה הצבאית - היא אסתר ארדיטי–בורנשטיין.

ארדיטי, ניצולת שואה, ניסתה לברוח מבית הוריה באיטליה כבר בגיל 11, במטרה להגשים את חלומה ולעלות לישראל. בסופו של דבר, כעבור חמש שנים היא אכן הגיעה ארצה, במסגרת תנועת "החלוץ", והתגייסה לקורס חובשות קרביות. לאחר שהוסמכה, הוצבה כחובשת בבסיס חיל האוויר.

הלילה שזיכה את ארדיטי בתהילה היה ליל סופה סוער במיוחד בשנת 1955, במהלכו שימשה תורנית בבסיס חיל האוויר בחצור. באותו הלילה פגע ברק במטוס מוסקיטו, וגרם לו להתרסק בשדה סמוך לבסיס. התחמושת במטוס החלה להתלקח ועמדה להתפוצץ, שעה שהנווט והטייס נותרו לכודים בתוכו.

האמבולנסים וכוחות הכיבוי התקשו להגיע למקום ושקעו בבוץ, אך ארדיטי סירבה לוותר. היא יצאה מהאמבולנס ורצה לעבר המטוס הבוער. למרות מימדיה הקטנים - 1.50 מ' על 39 קילוגרם - הצליחה ארדיטי למשוך החוצה את הנווט. כשחשבה שסיפור הגבורה שלה הגיע לתומו, לחש לה הנווט שגם הטייס לכוד בפנים. היא חזרה אל המטוס, מצאה את הקברניט מחוסר הכרה, וגררה אותו החוצה. רגעים ספורים לאחר מכן, המטוס התפוצץ.

ארדיטי קיבלה מהרמטכ"ל משה דיין ציון לשבח, שלימים הומר בעיטור המופת - העיטור השלישי בחשיבותו בצה"ל.


attachment 58.pdfהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה