הנני כאן

אתר הגבורה, במחנה 9.10
הנני כאן


כשפרצה מלחמת לבנון השנייה, אברהם (ברימו) כהן היה פטור ממילואים - אז הוא פשוט הצטרף לקרבות על דעת עצמו # שנה לאחר מכן קיבל על כך צל"שיש מילואימניקים שעושים הכול בשביל להתחמק ממדי הב' ומקצינת הקישור, ויש מי שעושה בדיוק את ההפך. אל"ם (מיל') אברהם (ברימו) כהן (53) השתחרר בשנת 2002 לאחר שירות ארוך כקצין הנדסה בפיקוד הצפון ואף זכה לפטור ממילואים, אבל במלחמת לבנון השנייה הוא פשוט לא היה מסוגל להישאר בבית. כהן הגיע לפיקוד הצפון בלי שום צו או הזמנה, הוביל במהלך מלחמת לבנון פתיחת צירים, ואף קיבל על כך את צל"ש הרמטכ"ל. כשהסתיימה, הוא הוכר כמילואימניק.

"כששמעתי על חטיפתם של אלדד רגב ואודי גולדווסר בנקודה 105, אמרתי לעצמי: 'זו הגזרה שלי'", משחזר כהן. "כבר באותו הלילה התקשרתי לפיקוד הצפון ואמרתי להם: 'חבר'ה, אני מכיר טוב את האזור. יש משהו שאני יכול לתרום?' הם ענו שכרגע לא נכנסים ושאם יצטרכו, יקראו לי".

כהן הצליח להתאפק בדיוק עוד שבוע, עד שהתקשר שוב. "אמרתי להם: 'חבר'ה, תיקחו אותי, יש לי הרבה ניסיון. כשענו לי: 'אתה אזרח, לא צריך אותך', הגיע הרגע שהחלטתי לעלות לפיקוד על דעת עצמי. הגעתי לשם, מפקד ההנדסה הפיקודי ראה אותי ושאל: 'ברימו, מה אתה עושה פה?' עניתי לו: 'באתי לעזור'. אמרו לי: 'אבל אתה לא איש מילואים'. אמרתי: 'אני מבקש מכם להפסיק עם התירוצים האלה - באתי לעזור וזהו'".

כהן נכנס ללבנון וסייע לכוחות לפרוץ צירים. במהלך ההשתלטות על הכפר טייבה, הוא היה בין הראשונים לחלץ את הנפגעים. בהמשך, חבר הקצין בדימוס לגדוד הנדסה שפרץ את הדרך לסלוקי, חשף מִלכודים ומצבורי תחמושת של האויב, ולקח חלק בסימון נתיב ההתקדמות במעלה הסלוקי.

שנה לאחר המלחמה, זכה כהן בצל"ש הרמטכ"ל, והפך בכך לזקן המעוטרים של מלחמת לבנון השנייה. "הייתי רוצה להעביר מסר שלנו, הוותיקים, יש ניסיון חיים ואנחנו יכולים לתרום רבות", הוא אומר היום.


attachment ׳”׳ ׳ ׳™ ׳›׳׳Ÿ.pdfהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה