הרופא שלא ויתר, גם תחת אש

אמיר בוחבוט אתר הגבורה, NRG 30.8.2007
הייתם סעב

הייתם סעב


הרופא שלא ויתר, גם תחת אש - ד"ר הייתם סעב יקבל את צל"ש הרמטכ"ל על שטיפל בפצועים גם לאחר שנפצע ואיבד את עינו בקרבסרן ד"ר הייתם סעב (31) מהכפר אבו סנן, קיבל את ההודעה כי פרצה מלחמה וכי הוא וחבריו הרופאים מצטרפים לכוחות הלוחמים בשטח. סעב, רופא עיניים במפקדת רפואה ראשית בתל-אביב, שובץ ביחידת עורב גולני שקיבלה פקודה להגיע לבינת ג'בל. ליחידה הוא הצליח להגיע רק בשעת לילה מאוחרת, לאחר שהתדריך הסתיים.

מרגע הגעתו ליחידה קיבל ד"ר סעב תדריך ממפקד פלוגת העורב, ונכנס עם לוחמי גדוד הסיור לתוך בינת ג'בל, דרך העיירה הלבנונית מארון א-ראס. בדרך זיהו מחבלי החיזבאללה את הכוח, ותקפו אותו באש נגד טנקים ונשק קל.

בפאתי בינת ג'בל, רעש הפיצוצים כבר החל להתקרב. "נכנסו לבית כחלק מההתקדמות, ולפתע נפתחה לעברנו אש כבדה – מנשק קל ועד טילים. חלק מהלוחמים יצאו החוצה, כדי  להשיב באש, ואני שהייתי בבית עם לוחמים נוספים – אז חטפנו טיל ישר לתוך הבית", מספר ד"ר סעב.

למעלה מעשרה חיילים נפצעו באורח קל עד קשה, בהם גם ד"ר סעב שאיבד את הראייה בעין אחת, בעינו השנייה ראה במטושטש, ובנוסף, סבל מרסיסים בגפיו ושמיעתו נפגעה כתוצאה מהדף הפיצוץ של הטיל.

אולם, למרות פציעתו, התרכז בטיפול בפצועים ובראשם הפצוע הקשה שרגלו רוטשה כתוצאה מהפגיעה, וחייו היו בסכנה ממשית לאחר איבוד דם רב. "תוך כדי הטיפול המשיכו לפגוע בנו טילים וכל הבית רעד. התנאים מסביב היו מאוד מלחיצים אבל לי ולחובשים הייתה מטרה אחת לייצב את הפצוע". 
   
 "זו אחריותי כרופא"   
 אחרי מספר שעות של לחימה עזה, במהלכה הופצץ הבית פעם אחר פעם, הצליחו כוחות צה"ל לנטרל באופן חלקי את אש החיזבאללה, ומספר טנקים נכנסו לאזור. במשך חצי יממה פונו הפצועים בהדרגה, בזה אחר זה, אך ד"ר סעב סירב להתפנות למרות שהובהר לו כי קיימת אפשרות שמצבו הבריאותי ידרדר ויגרום נזק בלתי הפיך לעיניו. "חשבתי על שאר החיילים. איך אשאיר פלוגה שלמה ללא רופא, פציעה קלה במהירות יכולה להפוך לפציעה קשה עד כדי מוות".

לאחר 24 שעות, הטנקים עזבו את הזירה והתקבלה הפקודה שכל הכוח יחזור לשטח ישראל. ד"ר סעב צעד יחד עם שאר הלוחמים, ונתקל מספר פעמים במחבלי החיזבאללה. "לקחתי בחשבון שיגרם לי נזק, ועובדה שיש לי עד היום בעיות בשמיעה ובראייה, אבל זו אחריותי כרופא", אמר סעב. "כל רופא היה מתנהג כך, זה טבעי, זו חלק מההחלטה שלי להיות רופא בצה"ל".

הפצוע הקשה שניצל ממוות הוא סמל ראשון גדעון גולדברג, אשר נמצא בתהליך שיקום ממושך בימים אלו, ורק לאחרונה סיים את לימודי רישיון הנהיגה. על פועלו במלחמה ומסירותו כרופא, למרות פציעתו והקושי הרב לטפל בפצועים בשטח תחת התקפות בלתי פוסקות, יקבל ד"ר סעב את צל"ש הרמטכ"ל.
הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה