סמ"ר מתן גדרי ז"ל

צל"ש המאו"ג
מתן גדרי ז"ל

מתן גדרי ז"ל


סיפור המעשה (נוסח לא רשמי): סמ"ר מתן גדרי ז"ל שירת בפלס"ר של חטיבת הנח"ל. ביום ח' בסיון תשס"ג (8.6.2003) הוקפץ צוות של הפלס"ר שבו שירת מתן למרדף אחר מחבלים בקסבה של חברון. לפנות ערב התפתח קרב עם המחבלים ובו מצא מתן את מותו. על פעילותו בקרב קיבל מתן גדרי ז"ל את צל"ש מפקד האוגדה. טל רוסו, תא"ל מפקד אוגדה 162 ספטמבר 2004מתוך אתר יזכור
למרות היותו בעל גוף צנום, היה ברור למתן כי ישרת ביחידה מובחרת. בנובמבר 2000 גויס מתן לצה"ל, ואכן לאחר מיון קשה התקבל לפלס"ר הנח"ל ושימש כנווט מוביל. גם מהבחינה החברתית השתייך מתן לחבורה המובילה. אביו כתב לו: "נחמתנו היחידה שעד רגעיך האחרונים נמצאת במחיצת חברים אוהבים ונאהבים, שיודעים להעריך את היותך אחד מהטובים ביותר. ביחידה שבה שירתת הוכחת שכדי להצטיין אין צורך בהכרח להיות בעל ממדי גוף מרשימים, ובעזרת כח רצון, סבולת ועקשנות לא קיים דבר מעבר ליכולת האדם... מתן - עלי להזכיר לך עוד דבר קטן אחד, לרינה ואילן היו ויש שלושה ילדים: דפנה, מתן ואמנון."

אמיתי, חברו לצוות מספר: "לפני זמן קצר ישבנו בתצפית והטחנו במתן דברים שגרמו לו להסמיק. אמרנו שאחרי שישתחרר אין מי שיחליף אותו, לא רק בגלל שהיה נווט ולוחם בחסד, אלא בעיקר כי היה אדם בחסד. מתן היה בשבילי ובשביל כולנו מושא להערצה, לקנאה ולחיבה. מתן התנגד בתוקף לכל אי רגישות כלפי בני אדם אחרים, אך גם לבכיינות מיותרת והיה תמיד בפוקוס בכל רגע ורגע. מתן היה פשוט חף מכל בולשיט... ככה זה כשלפעמים האנשים הכי קטנים הם בעצם הכי גדולים... אם מתן הוא עכשיו כוכב אז בלי ספק הוא הכי זורח. מתן היה אגדה בחייו וכך ישאר תמיד."

ביום ח' בסיון תשס"ג (8.6.2003) הוקפץ צוות של הפלס"ר שבו שירת מתן למרדף אחר מחבלים בקסבה של חברון. לפנות ערב התפתח קרב עם המחבלים ובו מצא מתן את מותו והוא בן עשרים-ואחת. הוא הובא למנוחת-עולמים בחלקה הצבאית בבית-העלמין במושב מולדת. הותיר אחריו הורים, אחות ואח.
מח"ט הנח"ל כתב: "לפני שנים, כנער צעיר, הסעירו את דמיוני סיפורי גבורה של בודדים שהובילו לוחמים ונהרגו בקרב. סיפורים אלו כמו סיפורים של אבידע שור וחגי מעיין ז"ל, שנהרגו בביירות, משכו אותי לשרת ביחידה קרבית כמו מגנט.

"היום לאחר כמעט שלוש שנים של לחימה קשה בטירור הפלשתיני מסעיר סיפורם של מתן ותומר, שגדלו כאן במולדת, שירתו בסיירת הנח"ל ונהרגו בקרב עם מחבלים, ומצית את דמיונם של צעירים רבים לפני גיוס. בעיניהם של אותם צעירים בתיכון לפני גיוס מדובר כבר באגדה שקשורה למולדת ולסיירת הנח"ל ולכן רובם רוצים להגיע לשרת אצלנו בסיירת הנח"ל. פתאום שמעתי מלים שלא שמעתי שנים בדיון הציבורי שלנו: ערכים, צניעות, חינוך, תרומה והתנדבות, מלים שעבורי מסמלות את כל מה שטוב ויפה בארץ הקטנה והכל כך תובענית שלנו.

"אולם מאחורי האגדה שכבר מופצת מפה לאוזן ברחבי הארץ בבתי הספר, בפאבים, בטיולים, בוואדיות של רמת הגולן ובשבילי מדבר יהודה, היה מתן.

"מתן היה בחייו הניגוד המוחלט לדמות הגיבור. מתן היה איש צעיר, אופטימי, שלומפר, מקסים, רגיש, חכם ומצחיקן, שאהב לשיר, אהב סוסים, אהב נופים וטיולים, אהב ניווטים, ואהב מאוד את משפחתו, את הסיירת ואת החברים, בקיצור אהב את החיים.

"מתן באישיותו ידע לסחוף אחריו אנשים. גם בקשיים הגדולים ביותר הוא ידע לחייך ולצחוק, לעודד ולתמוך בחברים.

"הכרתי את מתן טוב לאחר נפילתו של תומר ונחשפתי לחייל אמיץ במיוחד, שלא רק מתמודד עם פחדיו וקשייו, אלא תומך בחברים, חבר נהדר לתומר ומשפחת רון.

"למרות הופעתו המרושלת תמיד היה מתן אחד הלוחמים הטובים ביותר בסיירת, במנהיגותו, בשקט שלו, ביכולת ניווט והתמצאות מדהימה ובחוסן הנפשי ללכת קדימה ולהוביל.

"לי אישית עזר מתן כמה פעמים כאשר טעיתי בשבילי מולדת וכרגיל בשקט וצנעה. תמיד, כאשר רציתי להודות לו, הוא כבר נעלם והשאיר חיוך מקסים שנחרת לך בזיכרון. מתן היה מתנה אמיתית, אהבנו אותו, הערכנו אותו, הסיירת כולה הלכה אחריו!! מתגעגעים אליו כל יום וחשים בחסרונו."

כתבה מהארץ יוני 2003

מעיין לזכרו של מתן גדריהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה